Чому важливо не помилитися у виборі теми дисертації?
Як корабель назвеш, так він і попливе. Нічого банальніше озвучити не можна, але в даному випадку точніше не скажеш. Написання дисертації – довгий заплив. Погодьтеся, шанси дістатися до берега менше з кожною помилкою, особливо якщо прорахунок був на старті. Тема дисертації та її обґрунтування – це базис, основа, кістяк, на якому вибудовується вся подальша робота. Можна побудувати будинок без фундаменту або імітувати якісь палі, але чи довго він простоїть? Так і з дослідницькою працею. Без перебільшення на цьому етапі немає права на помилку, інакше дисертація втратить сенс, і статус кандидата або доктора наук залишиться в мріях. Не ризикуйте майбутнім. При найменших сумнівах делегуйте функції компанії «Інформ-Сервіс».
Як обґрунтовується тема кандидатської дисертації?
Спочатку вибирається напрямок дослідження. Як мінімум – область. Дійшовши до етапу здобувача, напевно вже є певний багаж ідей та побажань. Як мінімум, спеціалізація. Другим кроком стають начерки можливих і ймовірних тем. Спочатку – назви умовні, чорнові. Потім опрацьовується кожна тема на предмет дослідження в теорії, актуальності на практиці. Проходить підбір літератури, аналіз наявних дисертацій. Тобто здобувач оцінює, чи буде до місця його робота або це чергова тема з ТОП 5 видачі найпоширеніших варіантів. Методом відсіювання залишається одна робоча версія. Її потрібно узгодити з науковим керівником і затвердити на кафедрі. Однак перед цим перевіряються такі критерії як логічність, грамотність, чіткість, ємність, актуальність, аргументованість обґрунтування, конкретизація цілей і завдань.
Як дізнатися, що тема дисертації актуальна і потрібна?
Якщо на суть теми дисертації можна відповісти двома-трьома реченнями, і додати нічого – говорити, що це підходящий варіант для дослідження не можна. Занадто вузькі і специфічні напрямки не залишають можливості для дослідження і написання. Те ж саме можна сказати про маловивчені тематики. З одного боку – величезний майданчик для нових думок і відкриттів, з іншого – немає джерел для фундаментального дослідження. Наука не завжди рада першовідкривачам, тому пробувати свої сили в такому ракурсі краще з менш глобальних робіт. Тему не можна назвати актуальною, якщо предмет дослідження вже перестав існувати, зжив себе і давно діють або існують альтернативи. Звичайно ж, в науковій роботі немає місця фантазіям і власним мріям. Тому теми з серії «Як будуються взаємовідносини в сім’ях іншої галактики» безперспективні.