Підготовка наукової статті за правилами журналу

black-and-white-books-education (1)
Зміст

Публікація наукових статей у рейтингових журналах Scopus – це новий рівень професійного становлення. Однак щоб праця не виявилася марною, і зусилля дали свої плоди, важливо дотримання вимог конкретного видання та журналу.

Здавалося б, що складного? Прочитав – виконав – пожинаєш плоди. Мабуть автори, які входять у 70% тих, кому відмовили в публікації з першого разу, думали також. Ми ж будемо передбачливі і розкладемо по поличках важливі аспекти.

У чому значення публікацій Scopus?

У 2019 році наукове співтовариство приголомшила новина про судовий процес, ініційований за позовом професора Тюменського університету. Вчений оскаржив вимоги про наявність наукових публікацій у індексованих міжнародними базами виданнях.

Претензії полягають у оскарженні Наказу Міністерства освіти від 2013 року, який стосується питань наявності публікацій для перевірки ефективності роботи викладачів. Головний аргумент – порушення статті 44 Конституції, яка гарантує свободу наукової творчості.

У цьому зв’язку хочеться відзначити наступне. Статті Scopus потрібні, якщо у планах далекоглядне професійне становлення, прагнення йти в ногу з часом і бажання приносити користь науці. Що вони дають?

 1. Допуск до захисту дисертаційних досліджень.
 2. Додаткові бонуси при закріпленні авторського права. Ідея може бути запозичена іншими, правильно? Як потім довести, що ви перший планували її втілити.
 3. Підвищення авторитету, престижності.
 4. Пошук інвесторів і співавторів для подальшої розробки питання.
 5. Підтвердження високого рівня кваліфікації і серйозності намірів.

Зрештою, можна все життя прожити з усвідомленням власної геніальності і не зробити спроби для її визнання у відповідному колі. А якщо є що продемонструвати, так чому б не підготувати корисний матеріал, який буде використовуватися і цитуватися.

Спроба судового розгляду розцінена як безперспективна. Хоча інтерес, безумовно, викликала. З професором в примусовому порядку розірвали контракт. Кожен для себе може зробити висновок. Статті Scopus дійсно складні і в плані підготовки, і в плані публікації. Але хіба можна ототожнити поняття «творити» і «витворяти»?

Де шукати вимоги журналів Scopus?

Відповідь досить проста – на офіційному сайті журналу. Але, в першу чергу, потрібно переконатися, що конкретне видання на сьогоднішній день входить в актуальний перелік журналів однієї з найавторитетніших баз світу. Зробити це нескладно, якщо скористатися наступними ресурсами:

Корисний сайт для всіх, хто підбирає журнал і піклується не тільки про підготовку, але і просування своєї статті після розміщення – SHERPA/Romeo. Це майданчик, на якій багато журналів і видавництв розміщують інформацію про свою політику.

 • scopus.com/sources
 • ru/products/scopus
 • scimagojr.com/journalrank.php

Наступний крок – опрацювання рекомендацій самого журналу. Хто вже стикався з процесом підготовки наукових статей останнім часом, знають цікаве нововведення. Близько півтисячі журналів видавництва Elsevier підтримали ініціативу відмовитися від перевірки статей на всі вимоги оформлення, поки не буде рішення, що матеріал підходить для конкретного видання.

Це дуже зручно для авторів, які можуть зосередитися на суті, а вже потім форматувати матеріал під конкретний журнал. Але такі правила не є універсальними. Тому ніколи не можна орієнтуватися на вимоги іншого журналу. Пазли співпадуть, якщо кожен пункт чек-листа конкретного видання буде виконаний.

Таким чином, завдання автора – знайти офіційний сайт журналу і сайт видання, перевірити, чи бере участь журнал у спеціальній спрощеній програмі, зіставити всі пункти на відповідність. Трохи відповідальності і уваги допоможуть скоротити ризик відмови у публікації.

З моменту схвалення заявки на публікацію і до самого розміщення статті пройде деякий час. Як правило, це інтервал від 1 до 12 місяців. Він залежить від профілю журналу, періодичності випуску та кількості претендентів.

Як вчинити, якщо стаття не відповідає вимогам?

Подальші дії залежать від того, коли це виявлено і як піднесене.

 1. Якщо на помилки в статті було зазначено до направлення заявки на публікацію – ситуація простіше нікуди. Беріть за орієнтир офіційні і актуальні дані, опрацьовуйте матеріал, приводите в порядок всі пункти. Акцент робиться на технічних вимогах, актуальності обраної методології, відповідно цілям і завданням конкретного видання і, звичайно ж, унікальності.
 2. Надійшла негативна відповідь з рецензією. У публікації не можуть відмовити без аргументації. І в цьому опитуванні важливо об’єктивно прочитати рецензію:
 • Якщо є вказівки на недоліки, але ймовірність публікації як такої не виключається – дерзайте, виправляйте і ще раз направляйте.
 • Якщо прямо або завуальовано (щоб не образити) вам дали зрозуміти про невідповідність журналу, не тієї теми, слабкому рівні і так далі – не варто стукати в закриті двері. Є безліч інших дверей – підбирайте варіанти інших видань, адаптуйте матеріал під їхні вимоги. Кілька спроб дозволять отримати чітку картину про недоліки і виправити їх.

Компанія «Інформ Сервіс» спеціалізується на написанні наукових статей і допомоги в публікації. Ми знаємо, де і як шукати вимоги, що потрібно для відповідності матеріалу.  Досвід і кваліфікація наших авторів допоможуть вам прочитати довгоочікуване повідомлення – вітаємо, ваша стаття прийнята!

Допомога в підготовці наукових статей – чек-лист публікації. Якщо перевіряти свій матеріал по пунктах, можна уникнути багатьох помилок і неточностей. Чек-листи розцінюються як своєрідні перевірочні запитання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

one × four =

Контакти

  Залиште заявку
  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних