Працевлаштування під час навчання

Работа-учеба
Зміст

Право на освіту і право на працю гарантується Конституцією України. Напевно ця інформація для вас не нова, але що робити з цими самими правами і чи можна їх одночасно поєднувати? Тут потрібно розбиратися. Цим і займемося в даній статті.

Чи доступна біржа праці для студентів?

І так і ні. Дивлячись, який студент. Студенти-очники не мають права ставати на облік по безробіттю. На законодавчому рівні вважається, що вони цілком собі влаштовані та навіть можуть отримувати стипендію. Це ж обмеження поширюється на осіб, які проходять військову службу, пенсіонерів, ув’язнених, які перебувають в місцях позбавлення волі.

Є, звичайно, мудреці-студенти, які прагнуть обдурити державні органи, але, як правило, вони обіграють самих себе і нариваються на адміністративне покарання. Як мінімум, ще жодному молодому громадянину не пішло в плюс галочка з адміністративним проступком в біографії.

Які документи потрібні для постановки на облік в БП?

Як ми вже сказали вище, офіційними безробітними можуть бути тільки студенти заочної форми навчання. Це можливо, якщо на біржу праці представити всі необхідні документи, а саме:

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    • ідентифікуючий документ і ксерокопію всіх сторінок – тобто паспорт або, у виняткових випадках, документ, що його замінює;
    • довідку, що підтверджує доходи або їх відсутність за попередні три місяці;
    • трудову книжку з ксерокопіями всіх заповнених сторінок (навіть якщо там крім освіти немає жодної графи);
    • заяву, написану за наданим співробітником БП зразком, і особистий підпис на ній.

    Як бачите, нічого складного. Постановка на облік абсолютно безкоштовна. Ах так! Є ще ряд умов: студент не повинен мати статус того, хто отримує пенсію, інваліда, повинен бути не працевлаштований, не мати серйозних захворювань, досягти працездатного віку. Загалом стандартний формальний набір вимог.

    Будьте готові, що в будь-який момент вам можуть запропонувати підходящу вакансію. Тому не варто розраховувати на хитре отримання грошової допомоги без наміру працювати – три необґрунтованих відмови від пропозиції і статус обнуляється.

    Що говорить закон про працюючих студентів-очників?

    Прямої заборони на працевлаштування немає. Фактично, це турбота студента, як поєднувати роботу і навчання. Відповідно до Закону «Про зайнятість населення» студент, як і всі інші громадяни, може займатися будь-якою не забороненою законодавством діяльністю для отримання винагороди у вигляді заробітної плати або в будь-який іншій формі.

    І як тут не згадати численні жарти про роботу за їжу. Хоча в сучасних реаліях з урахуванням розміру стипендії та вартості навіть елементарного гуртожитку такий формат не виглядає так вже смішно. Але не будемо про сумне. Далі.

    Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» студенти-очники можуть займатися будь-якою не забороненою трудовою діяльністю в позаурочний час. Як і типу – працювати на вихідних. В реальності все ми прекрасно розуміємо, що «не всі пари важливі, не всі пари потрібні …». Якщо пощастить з роботодавцем і політикою ВНЗ, цілком собі можна платно стажуватися і вчитися паралельно.

    При навчанні на очній формі такий формат як сумісництво за трудовим договором не прийнятний. Чому? Та тому що навчання не відноситься до трудової основної діяльності.

    І як же обійтися без Трудового кодексу. Він, рідний, дає студенту право укладати трудовий договір і прописувати там всі ключові пункти. Саме по ньому надалі будуть внесені записи в трудову книжку. Це головна гарантія і захист недосвідченого студента. Загалом, укладати треба і бажано.

    У чому нюанси поєднання роботи і навчання?

    Все дуже індивідуально і залежить від графіку роботи. Є віддалені варіанти, можливість роботи у вихідні або половину дня після навчання, право працевлаштування тільки на канікули тощо. Однак є деякі специфічні особливості, знання яких знадобиться:

    • офіційний заробіток студентів при одночасному отриманні ними стипендії не підпадає під податкову соціальну пільгу. Роботодавці повинні враховувати цей факт;
    • студенти-першокурсники часто не досягнули 18 років. При цьому в Трудовому кодексі чітко прописано, що у віці від 16 до 18 років тривалість робочого тижня не може перевищувати 18 годин;
    • факт працевлаштування і право студента отримувати стипендію – взаємовиключні і не залежні один від одного обставини.

    Найчастіше студенти-очники працевлаштовуються на умовах неповного робочого дня або неповного робочого тижня. Це логічний і виправданий підхід. Трудове законодавство не встановлює обмежень щодо об’єднань студентів очників ЗВО.

    Виганяють чи з ВНЗ через роботу?

    Сам факт працевлаштування студента не є підставою відрахування з вищого навчального закладу. Однак завжди є «але», які потрібно враховувати. Так, кожен університет має свої правила і Статут. У такому документі чітко прописуються підстави відрахування.

    Найпоширеніше – прогули, пропуск лекцій і семінарів, неуспішність. У працевлаштованих студентів вибір невеликий – або вчитися, або поспати хоча б кілька годин. Це не може не відбитися на якості знань і залишитися непоміченим серед викладачів. Як і тотальні прогули.

    Ознайомтеся з правилами свого ВНЗ про відрахування, перш ніж погоджувати графік роботи. Розгляньте такий варіант як вільне відвідування – ви залишитеся студентів-очників і будете мати більше часу.

    Висновок – працювати студентам очної форми навчання можна тоді, коли графік дозволяє не забути і не «забити» на навчання. Тобто лавірувати, лавірувати і ще раз лавірувати. В принципі, багатьом це вдається. Адже прожити на стипендію складно, а, як ми знаємо, практичні знання часто перемагають теорію. (До речі, відмінний аргумент для викладачів при провальній здачі іспиту!).

    Щоб навчання не було обтяжливим і не створювало проблем – звертайтеся в компанію «Інформ-Сервіс». Ми підготуємо будь-яку студентську роботу на замовлення – курсові роботи, реферати та контрольні, і ви звільните дорогоцінний час.

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних