Написати курсову роботу недостатньо, необхідно її правильно оформити. І це справжній головний біль, особливо якщо мова йде про посилання і виноски. Але дорогу здолає той, хто йде, значить нам з вами все по плечу. Отже, розбираємося з поняттями.
Посилання та виноски: поняття і види
За незнанням або недосвідченістю посилання та виноски часто вважають одним і тим же. Це помилка, яку краще не озвучувати викладачу. Посилання – більш широке поняття, що охоплює виноски. Під ними мається на увазі бібліографічна інформація про джерела, які використовуються в курсовій роботі.
Посилання бувають:
- Внутрішньо-текстовими. Це посилання, які ми бачимо в тексті в круглих дужках. Вони розташовані відразу після вказівки на джерело, яке повинно бути роз’яснено або доповнено. Прикладом таких посилань служить згадка Конституції будь-якої країни. В курсовій роботі посилання на таке джерело завжди наводиться відразу за текстом.
- Внутрішньо-строковими. Це посилання у квадратних дужках, які зазначаються відразу за реченням і містять номер джерела за бібліографічним списком, а також номер сторінки, з якої взята інформація.
- Затекстовими. Ці посилання використовуються, якщо одне і теж джерело багаторазово згадується, а також, якщо в курсовій роботі велика кількість посилань.
А що ж таке виноски? Виноски – це підрядкові посилання. Вони розміщуються внизу на сторінці під суцільною лінією і можуть містити не тільки вичерпні відомості про джерело, але й авторську думку або роз’яснення.
Ще існує класифікація посилань на джерела. Цей критерій дозволяє виділяти посилання на: рецензії, наукові статті, дисертації, автореферати. А також на: підручники, нормативні акти, багатотомні видання, енциклопедії, електронні джерела, іноземні джерела.
Важливо! У кожного навчального закладу своя концепція, та методичні рекомендації можуть містити чіткі вказівки щодо оформлення. Так, наприклад, внутрішньо-текстові посилання багатьма розцінюються як архаїзм, оскільки захаращують курсову роботу і виглядають не акуратно. У рекомендаціях часто зазначається пряма заборона на їх використання.
Скільки потрібно посилань і джерел для курсової роботи?
Один з критеріїв курсової роботи – це унікальність. Як і будь-яке наукове дослідження, хоч і легкого рівня, воно повинно представляти собою наукову новизну і авторський погляд. Якщо перестаратися з посиланнями, висока ймовірність, що вас звинуватять у плагіаті, не оригінальності роботи і відсутності індивідуального, авторського підходу.
Є інша сторона медалі. Незначна кількість посилань – це підстава вважати, що до роботи виявлено зневажливе ставлення, не приділено достатньо уваги, не проведено відповідний аналіз теми та джерел.
Так, наприклад, дослідження з цивільного права передбачають велику кількість посилань на нормативні акти, оскільки тільки так можна підтвердити аргументи. Природно, враховуючи велике охоплення правової бази, таких посилань може бути набагато більше, ніж 5.
Таким чином, потрібна золота середина. Стосовно до курсової роботі оптимальним форматом вважається наявність від 2 до 5 посилань на одній сторінці основного тексту. Ці дані є приблизними і залежать від теми курсової роботи.
Правила оформлення посилань у Microsoft Word
Кожен, хто хоч раз працював з текстовим документом, а вже тим більше студент, чудово розуміє широкі можливості програми Word. Корисні опції поширюються, в тому числі, і на посилання. Їх не обов’язково оформлювати вручну.
Алгоритм дій досить простий:
- На сторінці «Посилання» потрібно розкрити верхню стрічку.
- Виділити в тексті потрібний абзац, слова, фрази або словосполучення.
- Перейти в підрозділ з назвою «Вставити виноску» (нагадуємо, все це проводиться у верхній стрічці на вкладці з посиланнями).
- Натиснути по обраному підрозділу мишкою, після чого програма автоматично перескочить на кінець сторінки.
- Написати полі, що утворилося, необхідну інформацію про джерело. Слід вказувати дані у відповідності з вимогами до бібліографічного списку – ПІБ автора, назва, обсяг джерела, місце і рік випуску.
Зміна інформації проводиться у відповідності із цим же алгоритмом. Автопрограма дуже зручна. По-перше, виключається ймовірність помилок у нумерації, по-друге, автоматично забезпечується правильне оформлення. Такий підхід скорочує витрати часу.
Пам’ятаєте! На кожне зазначене у списку літератури до курсової роботи джерело повинно бути оформлене посилання в основному тексті.
Це основні, але не єдині правила та особливості. Якщо необхідність оформити список літератури в курсовій вводить вас в ступор, або ж потрібна підготовка курсової роботи «з нуля», можете звернутися до авторів компанії «Інформ Сервіс». Ми працюємо на ваш успішний результат!