Вступ у дипломній роботі

Зміст

Захист дипломної роботи триває 10-15 хвилин. Неважко здогадатися, що члени комісії не встигнуть прочитати весь матеріал дослідження. Але на вступі точно загострять увагу. Це означає – потрібно постаратися на максимум. Так зване умовне підведення чи передмова має поєднувати у собі всі корисності та цікавості. Давайте обговоримо, як це зробити.

Що потрібно знати про вступ?

Вступ – це фрагмент наукової праці, розміщений перед розділами і відбиває суть і концепцію всієї роботи. Без такого елемента структури не обходяться жодні вимоги, зокрема загальнодержавні стандарти та локальні методичні рекомендації. Він має:

 • стати коротким екскурсом з теми та проблематики;
 • показати актуальність та значущість виконаної роботи;
 • позначити завдання та цілі;
 • охарактеризувати предмет та об’єкт;
 • сформулювати та відобразити гіпотезу;
 • показати, які методи використовуються.

А ще в цій невеликій частині обсягом всього 3-5 сторінок потрібно вмістити огляд джерел та вказати, наскільки глибоко вже досліджено тему та які прогалини є. Насправді «впхнути» ці та інші необхідні пункти цілком реально, якщо вміти виділяти головне та чітко знати свою написану роботу.

Вступ – не ліричний опус, не есе та не щоденник автора. Це чіткий, логічно збудований, послідовний фрагмент, який дає схему розуміння, про що робота, чому вона присвячена, як і навіщо виконана.

Лайфхак! Пишіть вступ наприкінці, вже після підготовки всіх розділів і параграфів. Так точно не проґавите нічого важливого.

Чому у вступі має бути структура?

Вступний блок дипломної чи курсової роботи – це своєрідна інструкція з елементами анотації. Він відображає вибрану концепцію і підтверджує, що автор справді зробив роботу, яка претендує на підсумок у вигляді диплома або зданого заліку/іспиту.

Пункти вступу – це надійні сходи або ланки одного ланцюжка. Коли випадає один елемент, руйнується чи суттєво послаблюється вся схема. Саме тому у вступі завжди потрібно:

 • описувати актуальність, висвітлювати проблематичність питання у сучасному світі;
 • розкривати значущість та потенційну користь суспільству;
 • відображати, у чому проявляється наукова новизна, новаторство, оригінальність підходу;
 • описати ступінь висвітленості проблеми у теоретичній літературі;
 • характеризувати об’єкт та предмет дослідження з урахуванням співвідношення цих понять один з одним;
 • конкретизувати цілі та завдання студентської роботи;
 • коротко розкрити методи досягнення мети;
 • охарактеризувати практичну значущість.

Ще один елемент структури вступної частини – гіпотеза. Однак він потрібен лише у тому випадку, якщо заявлено дослідження. Тобто коли, наприклад, виконується магістерська дипломна робота.

Якщо якийсь із елементів випаде, це розцінюється як помилка та порушення норм написання та оформлення дослідницької праці. Автора звинуватить у неповному висвітленні питання та однозначно направлять доопрацьовувати. Це, як ви розумієте, зайвий час та зусилля.

Лайфхак! Щоб не помилитися в послідовності написання дипломної роботи орієнтуйтеся на порядок вказівки цілей та завдань. Їх кількість, як правило, приблизно 5-6, отже, сукупна кількість розділів і підрозділів має бути такою ж.

Як не допустити помилок у вступі?

По-перше, рекомендується залишити достатньо часу для написання вступу. Не варто думати, що вступна частина пишеться без нічого. Це хибно. До процесу треба підійти особливо ретельно хоча б тому, що з неточностями у розділах диплома є шанс «проскочити» (хоча й не треба на це особливо розраховувати), а у вступі помилки не прощаються.

По-друге, важливо дотримуватись структури введення та чітко прив’язувати кожен пункт до змісту роботи. Вся ВКР або курсова має сприйматися як цілісний матеріал, де одна частина витікає з іншої. Не можна “шматувати” і просто компонувати фрагменти розумних фраз. Текст важливо побудувати логічно.

По-третє, не можна ігнорувати правила унікальності та допускати плагіат. Запозичення з інших робіт цього розділу призведуть до розрізненості дослідження. Таке впадає у вічі моментально.

І, нарешті, по-четверте. Щоб не допускати помилок, особливо безглуздих помилок, потрібно просто перевіряти текст на ці помилки. Елементарно – вичитувати, порівнювати з вимогами ДСТУ та методичних рекомендацій.

Нічого незвичайного та неординарного у написанні вступів до робіт немає. Але це вимагає часу та повного занурення у матеріал. Не хочете чи не можете? Звертайтеся до компанії «Інформ-Сервіс», оформіть дипломну роботу на замовлення та отримайте на руки еталонну роботу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних