Як написати дипломну роботу (10 кроків)

Зміст

Апогеєм навчання вважається захист дипломної роботи. Це знаковий рубіж, за яким на горизонті видніється статус магістра або спеціаліста, професійна діяльність або перехід на більш серйозний рівень наукової роботи. Однак такі перспективи стануть реальністю, тільки якщо буде готова хороша випускна кваліфікаційна робота. Як її написати? Поговоримо в цій статті.

Що таке дипломна робота?

Дипломна робота – це випускна кваліфікаційна робота у вигляді письмового наукового дослідження на тему, яка безпосередньо відноситься до спеціальності студента. Це узагальнене поняття. Вона охоплює і ВКР випускників бакалавтрата, і магістерські дипломні проекти й роботи.

Крім глобальної мети – отримати підтвердження закінчення освіти, у дипломних робіт є більш приземлені завдання:

 • продемонструвати рівень знань і підготовки студента;
 • показати, що ступінь освоєних знань відповідає загальнодержавним стандартам з конкретної спеціальності;
 • розкрити потенціал автора;
 • підтвердити справедливість, чесність і заслуженість отримання диплома;
 • закріпити отриманий досвід і знання.

Дипломні роботи і проекти часто ототожнюють. Це не зовсім вірно. Роботи переважно пишуть студенти соціальних, природничих, гуманітарних факультетів. Проекти – переважно доля «технарів. У них більше сухого, точного матеріалу з розрахунками і формулами.

Однак з кожного правила є виняток. Якщо студент технічного вузу або прикладної спеціальності пише дослідження, якому властивий фундаментальний та більше академічний характер – це цілком може бути дипломна робота. І навпаки, представники гуманітарних напрямків можуть підготувати повноцінні проекти з чіткими алгоритмами, статистичними даними опитувань, спираючись на прогресивну методологію обробки даних.

Безпрограшний варіант назви майже будь-якої дипломної роботи починається з фрази «Сучасні проблеми». Наприклад, «Сучасні проблеми кадрового менеджменту», «Сучасні проблеми бюджетної системи», «Сучасні проблеми залучення до кримінальної відповідальності неповнолітніх осіб»

Етапи написання дипломної роботи або проекту

Є певна послідовність, яка універсально підходить для написання дипломної роботи на будь-яку тему. Якщо не маєте уявлення, з чого почати, орієнтуйтеся на цей алгоритм.

 1. Прикріплення до наукового керівника.

Ця персона дуже важлива. Небажаний варіант – повна байдужість. Так ви не зможете ні уточнити, ні запитати, ні порадитися. Сильно зайняті академіки з серії «світила світової науки» теж не зможуть приділити час, тому що будуть постійно зайняті і в роз’їздах. Так що, золота середина – наше все.

 1. Вибір теми.

Більш відповідального етапу не буває. Як корабель назвеш, так він і попливе. Ну ви зрозуміли. З темою головне – не помилитися і не перемудрувати. Варто орієнтуватися на власні переваги і напрямки, які «заходять» особисто студенту.

При цьому якщо диплом пишеться на основі даних якогось підприємства, важливо оцінювати базові потреби цього суб’єкта. Звичайно ж, потрібно прислухатися до порад наукового керівника і приділити увагу пропозиціям і рекомендованим темам кафедри.

 1. Затвердження теми у наукового керівника і отримання завдання.

Немає сенсу приступати до дипломної роботи, поки не буде отримано схвалення куратора. Він же формулює перший перелік завдань і допоможе зорієнтуватися, куди далі йти і що робити.

 1. Складання робочого плану-графіка.

Цей етап важливий з точки зору планування та грамотного розподілу часу. Щоб усе встигнути, потрібен план-графік з приблизними датами, коли і який крок повинен бути завершений. План може коригуватися в майбутньому, по ходу написання. Але він завжди затверджується у наукового керівника.

 1. Підбір літератури.

Значення цього етапу важко переоцінити. Від того, наскільки якісно і повноцінно будуть обрані і проаналізовані джерела, залежить швидкість і успішність написання диплома. Чим ретельніше студент підходить до відбору літератури, тим легше буде сформулювати матеріал.

Важлива різнобічність і максимальне охоплення всіх видів джерел. При цьому вони повинні бути не старше 3-4 років. Виняток – література з фундаментальними теоретичними положеннями, історичні аспекти та те, що не спотворюється згодом. Чим ширше охоплення – тим краще. Варто звернути увагу на сучасні публікації по темі, особливо в міжнародних індексованих виданнях

6. Безпосереднє написання дипломної роботи.

Розділи формуються виходячи з реалізації поставлених завдань. На кожне з них відводиться окремий підрозділ або цілий розділ. У дипломної роботи повинна бути структура, включаючи вступну частину і висновок, бібліографічний список.

7. Оформлення дипломної роботи.

У цих цілях розробляються методичні рекомендації та посібники, затверджуються загальнодержавні стандарти. Наприклад, для оформлення списку використаних джерел слід дотримуватися ДСТУ 8305.

8. Підготовка доповіді до захисту.

Для промови на захисті диплому відводиться 10-15 хвилин максимум. Потрібно укластися і не просто відчитати текст як з кулемета, а вмістити всю суть, достукатися до аудиторії і не дозволити їй заснути. Важливо репетирувати промову, застосовувати емоційне забарвлення і спробувати вгадати питання, давши на них відповіді заздалегідь. Досягти ефекту дозволить хороша презентація та роздача наочного матеріалу.

9. Нормоконтроль, перевірка дипломної роботи на унікальність і відповідність стандартам по оформленню.

Фінальний, десятий крок алгоритму – захист. Вона пройде бездоганно, якщо відповідально виконані всі попередні кроки.

Щоб заручитися професійною підтримкою при підготовці дипломної роботи, звертайтеся в компанію «Інформ-Сервіс». Ми виправдовуємо довіру і наближаємо досягнення цілей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних