Як написати висновок до дипломної роботи?

Зміст

Дипломна робота – серйозний науковий проект. На його основі вирішується питання про отримання студентом підсумкового документа і статусу бакалавра або магістра. Одним з головних акцентів дослідницької праці є висновок. Як і в житті – величезну роль відіграє перше і останнє враження. Що ж собою являє фінальна частина, обговоримо в цій статті.

Що розуміється під висновком в дипломних роботах?

Це обов’язковий структурний елемент проекту, підсумовує весь змістовний текст. Він служить короткої витримкою головного, фінальною крапкою, містить підсумки, висновки, підтверджує або спростовує гіпотезу, узагальнює напрацювання. У цьому фрагменті формулюються рекомендації, підтверджується практична значущість.

У заключний частині дипломів безліч функцій: інформаційна, орієнтуюча, консолідуюча, практична. Простими словами саме в цьому фрагменті автор підтверджує, що зробив правильний вибір теми і наукового напрямку, розкрив важливе й актуальне питання. Зрештою – приніс реальну користь.

У висновку відбивається все те, що було заявлено у вступі. Можна провести аналогію із дзеркальним відображенням малюнка. Тільки результати є підтвердженням «гучних заяв» вступного розділу. Тобто що використано, досягнуто, підтверджено.

Особливості структури висновків диплому

Говорячи про висновки до дипломних і будь-яких інших робіт, важливо розуміти, що це повноцінний завершений текст зі своєю структурою:

 1. Введення. Описується, що було заявлено, для чого виконані всі маніпуляції, в чому актуальність і значимість питання.
 2. Опис. Який спектр засобів і методів використовувався. Який вектор дослідження вибрав автор. Що цьому передувало, в чому гострота теми.
 3. Аргументація. Що, як і чому зроблено. Як розвивалася практична і теоретична частина, підтверджувалися прогнози.
 4. Кульмінація. Що досягнуто, які підсумки, перспективи, що підтверджено. Як розкрита гіпотеза. Яка користь.
 5. Підсумок. Заключним сегментом є рекомендації та практичні поради.

Структура має на увазі логічність і послідовність. Не можна ігнорувати ці аспекти і викладати сумбурні тези. У висновку все повинно бути на своїх місцях і в свій час.

У співвідношенні із загальним обсягом дипломної роботи висновку відводиться 5% тексту. Це приблизно 3-4 друкованих аркуша

Правила написання висновків дипломної роботи

Цей фрагмент завжди пишеться після того, як завершена і опрацьована основна частина. Головна порада – діяти паралельно написанню вступу. Тільки так забезпечується повна відповідність і не допускається пропуск ніяких пунктів. Пам’ятайте, в дипломній роботі з чого починаємо, тим і завершуємо.

Ще одне правило – надати висновку відособленість. Мається на увазі, що, прочитавши саме цю частину, члени комісії і аудиторія отримають вичерпну відповідь, що і як зроблено. Разом з тим, в контексті всього диплому підсумковий фрагмент не повинен виглядати «як не приший кобилі хвіст», а стати частиною єдиної композиції.

Не можна у висновках писати те, чого немає в практичній і теоретичній частині. Зміст і суть повинні повністю збігатися. При цьому перевірці на унікальність підлягає як вся дипломна робота в цілому, так і кожен структурний елемент окремо. Цифри по системам Антиплагіат – мінімум 75-80%.

При написанні висновків важливо дотримуватися послідовність структури. Це той випадок, коли «від зміни місць доданків сума змінюється», а не як ми звикли слухати з дитинства

Приклади і формулювання висновків диплома

Науковий стиль зобов’язує відповідати. У висновках застосовуються певні шаблонні фрази. Це дозволяє впорядкувати текст, позначити свої думки, поставити потрібний вектор дипломної. Наприклад:

 • відзначимо, що;
 • пророблене дослідження дозволяє зробити висновок;
 • ми прийшли до висновку про;
 • можна узагальнити наступне;
 • практична значущість цього наукової праці полягає в;
 • підсумовуючи, важливо вказати на;
 • в результаті виконання завдання про () отримано;
 • таким чином, завдання вирішені в повному обсязі;
 • отже, гіпотеза підтверджена повністю;
 • в роботі вивчено / показано / доведено / проаналізовано.

Як не помилитися? По-перше, чітко дотримуватися рекомендацій кафедри і наукового керівника. По-друге, вибирати правильні орієнтири. Наприклад, взяти два-три-п’ять успішно захищених дипломів (природно, актуальних, недавніх) і проаналізувати зміст їх висновків.

Поширені помилки при написанні висновків диплому

Висновки в дослідницьких працях читаються практично завжди. Якщо середина диплому може бути перегорнута, то вступна і підсумкова частини ретельно вивчаються членами комісії. Яким би внутрішнє наповнення матеріалу не було грамотним, важлива красива фінальна крапка.

У числі головних помилок:

 • нестикування інформації;
 • розмитість, абстрактна узагальненість, нечіткість;
 • надмірно великий обсяг – 8 і більше сторінок;
 • неунікальність;
 • фактичні неточності;
 • використання інформації та відомостей, яких немає в самому тексті;
 • неналежне оформлення;
 • погана граматика.

Сама «непрощенна» помилка – негативні висновки. Тобто результат демонструє, що гіпотеза повністю не підтверджена, дослідження не несе собою ніякого смислового навантаження. Іншими словами – робота пророблена даремно, не має ніякої перспективності і користі. Тут вже не врятує ні хороша унікальність, ні абсолютна грамотність

Наостанок, майте на увазі

Без диплома не бути диплому. Вибачте за таку тавтологію. Якщо ви відчуваєте, що не встигаєте, не маєте достатньо сил, не розумієте, що і де має бути – компанія «Інформ-Сервіс» прийде на допомогу. Ми пишемо всі види студентських робіт на замовлення на максимально вигідних умовах. Гарантуємо потрібний результат і повний супровід до захисту. Якщо ви шукайте якість, доступність і надійність – значить нам по дорозі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних