Написали курсову роботу і видихнули? Рано. Попереду – оформлення. І найскладнішим моментом є бібліографічний список. Звичайно, є багато літератури з описом, як треба і повинно бути. Але щоб не помилитися беріть в руки методичні рекомендації своєї кафедри і запасіться терпінням на кілька годин.
Як оформляти список літератури до курсової
Давайте відразу домовимося: варіант просто скопіювати перелік з іншої роботи і вставити на останню сторінку своєї курсової не підходить. Таку уловку видно неозброєним оком і вона зіпсує вашу репутацію в очах викладача.
Список літератури повинен відповідати і за кількістю, і за якістю:
- мінімальна кількість джерел – 20;
- частка Інтернет ресурсів у списку – 30%;
- актуальність матеріалу – останні 4 роки;
- згадка кожного джерела зі списку в самому тексті курсової роботи та оформлення виносок на сторінках;
- відповідність літератури і теми;
- використання в якості базової основи підручників від провідних авторів, їх посібників і методичних розробок, наукові статті, статистики, монографії.
В залежності від обраної теми, визначаються особливості підготовки списку. Так, правило про найсвіжіші джерела не буде єдино вірним, якщо, наприклад, курсова присвячена історичним темам і є більш рання цікава література.
Важливо перевіряти точність фактичних даних, які використовуються, і по можливості керуватися офіційними джерелами інформації. Не удавайтеся до суб’єктивних думок окремих авторів, які протиставляються загальновизнаній теорії і не мають ніякого наукового обґрунтування.
Починайте складання списку літератури в чорновому варіанті в процесі написання курсової. Робіть нотатки по кожній виносці, складайте приблизний перелік. Це спростить завдання при оформленні і заощадить час.
Правила оформлення списку літератури
Вступ, висновок і список літератури – це ті елементи, на які звертають увагу при оцінці курсової роботи. У переліку важлива правильна послідовність, грамотність, бездоганно дотримана пунктуація. Основні правила:
- алфавітний порядок розташування джерел;
- автоматична нумерація з використанням спеціальної опції (не ручне форматування);
- нумерація арабськими цифрами по зростанню;
- дотримання властивого всьому тексту шрифту, інтервалу та параметрів сторінки;
- правильність зазначення авторів, найменувань, видавництва і сторінок;
- відсутність орфографічних та інших помилок;
- відповідність інформації у списку літератури і в самому тексті.
У бібліографічному списку неприпустимо зазначення джерел, інформація з яких не згадується в самому тексті і які не оформлені виносками. Тобто розбавлення реально застосованої літератури іншими джерелами «для кількості» не допускається.
Що стосується порядку розташування за алфавітом, тут орієнтиром служать прізвища авторів. Якщо вони збігаються – ініціали. Це найпоширеніший, але не єдиний варіант. Є формат оформлення списку літератури у хронологічному порядку, у міру частоти згадування в курсовій або змішаний спосіб. Вибір залежить від методичних рекомендацій, обраної теми та особливостей конкретної роботи. Як правило, алфавітний варіант є безпрограшним. Але не буде зайвим уточнити це питання у викладача.
Послідовність джерел
Грамотний підхід до написання курсової роботи передбачає, що ви використовуєте всю різноманітність джерел. Набір залежить від теми і дисципліни. Існують загальні рекомендації щодо першочерговості вказівки літератури:
- Нормативно-правові акти. Вони структуруються за значимістю і в свою чергу викладаються в такій послідовності: міжнародні акти, ратифіковані нашою країною, Конституція, кодекси, закони, постанови Уряду, укази Президента, підзаконні акти.
- Україномовні (російськомовні) джерела: книги, монографії, збірники, наукові статті.
- Джерела іноземного походження.
- Матеріали Інтернет – ресурсів.
Якщо у книжки чи збірника кілька авторів, орієнтиром є прізвище першого з них.
При зазначенні даних статистики або звітів державних структур, органів влади рекомендується посилатися на офіційні сайти відповідних органів. Посилаючись на судові рішення, використовувати дані спеціального реєстру.
Перевірте актуальність та наявність кожного джерела, який згадуєте в бібліографічному списку. Особливо це актуально для законів та інших нормативних актів. Перевірте на урядовому порталі, чи не втратили вони законної сили на момент здачі курсової.
Особливості пунктуації при оформленні бібліографії
Найскладніше в оформленні бібліографічного списку – не заплутатися в нескінченній низці ком, крапок, дефісів, косих ліній. Це складно, але можливо. Головне – уважність і трохи посидючості. Що стосується правил, враховуйте наступні пункти:
- коми потрібні перед ініціалами, після прізвищ;
- для назв джерел не використовуються лапки; самі назви вказуються відразу після прізвищ;
- після назви дублюється і доповнюється інформація про авторство; вона зазначається через косу лінію;
- колектив авторів вказується в алфавітному порядку; спочатку рядка перший автор, після косої лінії наступна трійка авторів (навіть якщо їх більше, зазначаються лише три);
- перед зазначенням видавництва ставиться подвійна коса лінія, через кому позначається місце видавництва і рік випуску:
- сторінки видання вказуються наступним чином: С. 12-13. Слово «сторінка» обов’язково скорочується до першої букви і ставиться крапка.
Як не розписуйте правила, а вони завжди виглядають сумбурно. Тому наведемо кілька прикладів для закону, книги, словники та електронного джерела.
- Колосов, А. В. Менеджмент як основа комерції [Текст] / А.В. Колосов // Менеджмент і бізнес. – 2018. — №10. – С. 20-35.
- Економіка підприємства [Текст]: уч. посібник для студ. вузів / А.В. Петров, Д. І. Іванов, С. В. Сидоров; під ред. Р. П. Вікторової. – М: Академія, 2011. – 327 с.
- Закон України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» // «Збори законодавства України», 06.10.2003, № 20, ст. 17
- Кабардова, Л. Н. Енциклопедія психолога [Електронний ресурс]. — http://www.psihologu.info/content/view/88/3/
- Власов, О. В. Тлумачний словник [Текст] / О. В. Власов. — М: Дрофа, 2010. – 1020 с.
Основні моменти описані. Ще хотілося б відзначити, що на оформлення потрібно залишати достатньо часу. Це хоч і технічна, але трудомістка робота. Якщо ж немає часу, бажання або можливості самостійно написати курсову або будь-яку іншу студентську роботу, складати бібліографічний список або виправляти помилки – фахівці компанії «Інформ Сервіс» завжди до ваших послуг. Ми працюємо на успішний результат і вміємо виправдовувати очікування!