Не так складно написати курсову роботу, як її оформити. Гірше бібліографічного списку може бути тільки таблиця. Коли є матеріал, основний текст наповнюється швидко. А от таблиці можна порівняти з бігом з перешкодами – тільки набереш швидкість, треба гальмувати і перестрибувати.
Які бувають таблиці?
Таблиці – найпоширеніший графічний елемент у курсовій роботі. Всі вони поділяються на два види – складні і прості. Обсяг матеріалу тут не має значення. Просто в складних таблицях є внутрішній поділ рядків і стовпців, тобто є вкладені пункти. Тобто потрудитися доведеться ще більше.
Як правильно проставляти нумерацію в курсовій роботі?
Є три варіанти нумерації, які відповідають вимогам ГОСТ:
- Послідовне використання арабських цифр – Таблиця 1 тощо.
- Ускладнена нумерація, що припускає не тільки вказівку графічного елемента, але і номер розділу – Таблиця 2.3. Такий варіант можливий, якщо в курсовій роботі розміщується великий табличний матеріал.
- Змішана нумерація. Враховується номер додатка, який озаглавлюється латинськими літерами – Таблиця А. 2.
Уникайте перегукування нумерації сторінок з іншим графічним матеріалом. Це неприпустима помилка.
Де розташовуються таблиці в курсовій роботі?
За загальним правилом таблиця повинна слідувати відразу за абзацом, в якому вона розташована. Якщо обсяг табличного матеріалу занадто великий або дані не вміщаються на одну сторінку, таблицю можна розірвати або перенести. У цьому випадку дублюється заголовок, номер і найменування стовпців на кожній сторінці.
Ідеальний варіант – коли таблиця не поділяється. Краще залиште вільне місце на сторінці і розташуйте дані на новому аркуші. Якщо перенесення все ж потрібно, не розривайте ланки, і тим більше речення. Занадто великі і складні таблиці прийнято виносити в додатки. У цьому випадку буде потрібно оформлення посилань у тексті. Врахуйте, що додатки не враховуються в загальний обсяг курсової роботи.
Як оформляються заголовки в курсовій роботі?
Структура заголовків таблиці не обмежується загальною назвою. Потрібно дати назву таблиці, стовпців, рядків та клітинок з інформацією. Основний заголовок вказується над таблицею, з інтервалом в 1 пункт. Вирівнювання – по центру. При позначенні заголовків стовпців і рядків застосовується вирівнювання по лівому краю. Заголовки повинні бути ємними і лаконічними.
Шрифт повинен відповідати тому, який використовується в основному тексті курсової роботи. Крапка після заголовка не ставиться. Після номера таблиці перед назвою проставляється тире.
Рекомендована довжина заголовка – від 2 до 5 слів одним реченням. Як виняток допускається два речення, але тільки для загального найменування таблиці.
Який використовувати шрифт?
Назва таблиці має відповідати основному текстом за шрифтом, кеглем та інтервалом. Ніякі виділення, кольорові оформлення, курсиви, підкреслення не допускаються. Внутрішній вміст таблиці може бути надруковано шрифтом на одну-дві позиції нижче основного. Проте не можна, щоб кегль був менше 10. Також в таблицях неприпустимо використовувати шрифт, який більше, ніж в основному матеріалі.
Колір – чорний. Кольорові варіації, такі як заповнення клітинок, забороняються. Єдине виключення – викладач наполягає на творчому оформленні.
Що робити, якщо інформація в рядках повторюється?
Якщо окремі графи статті повторюють ідентичний текст, допустимо вказівку фрази «Те ж». Обов’язкові лапки. Виняток – в лапки не поміщаються математичні цифри, символи, знаки. Якщо в якій-небудь рядку відсутні дані – проставляється прочерк.
Які вимоги до внутрішнього змісту таблиці?
Інформація з таблиць, розміщена в основному тексті, також враховується при перевірці унікальності. Це важливо пам’ятати. Однак у гонитві за оригінальністю не можна спотворювати дані або порушувати загальноприйняті позначення.
Вміст таблиці має відповідати правилам орфографії, пунктуації та синтаксису. Перенесення цифр і абревіатур, не допускається. Не можна в точності дублювати інформацію з основного тексту в ланках таблиці. Це найпоширеніший, але неправильний спосіб збільшення об’єму.
Глава, параграф або розділ не повинні закінчуватися таблицею. Після такого графічного матеріалу обов’язково повинен бути текст, наприклад, узагальнений висновок.
Кількість курсових робіт, які підготували автори компанії «Інформ Сервіс», обчислюється вже не на сотні, а на тисячі. Сталість, надійність і якість служать нашими принципами. Якщо ви не знаєте або не хочете заглиблюватися в питання, як оформити таблиці, або написати курсову роботу в цілому, ми виконаємо завдання на замовлення.