В Україні 1,2 млн студентів, і третина з них навчається заочно. Якщо подивитись статистику приватних ВНЗ – на заочці половина і навіть більше. Дискусії не припиняються. Хтось стверджує, що якісну освіту потрібно здобувати лише очно, а опоненти в один голос заявляють – треба вчитися на практиці. А ще передбачена очно-заочна форма – як золота середина, але користується вона мінімальним попитом. Давайте розбиратися разом.
Очне навчання: поняття та характеристика форми
Очна форма навчання – базова для вищих навчальних закладів. Процес дуже подібний до шкільного навчання. Відвідування пар, лекцій та семінарів, завдання додому, навчальний рік з 1 вересня, чіткий розклад (від 2 до 5 пар на день).
Передбачено заліковий тиждень наприкінці навчального року, зимову та літню сесію, допуск до іспитів, їх складання, канікули, перехід на наступний курс (або не перехід, а відрахування – хто як навчався). Освітня програма є об’ємною. Навчання на бакалавра триває 4 роки.
Не знаєш, з чого почати?
Звертайся по допомогу!
Тобто день, семестр, рік розписаний та завантажений на максимум. Поєднувати таку форму навчання з роботою практично неможливо. Але зараз десь хмикнули студенти, які після навчання підробляють у нічну зміну чи вечорами виконують замовлення.
Характеристика заочного навчання
Заочна форма – альтернатива очному навчанню, побудована на принципі, що 70% теорії студент освоює самостійно поза університетом. За такої освітньої моделі двічі на рік передбачена настановча сесія (так звана начитка). Зазвичай вона триває трохи більше двох тижнів. Раз на півроку відбуваються іспити, за підсумками яких вирішується питання про допуск до подальшого навчання. Особливості:
- освітня програма повністю така сама, як і для очників;
- контакти з викладачами – мінімальні;
- немає відстрочки від армії;
- не передбачені стипендії;
- можна вільно поєднувати роботу та навчання;
- вартість контрактного навчання, як правило, дешевша.
Тривалість навчання – до 6 років, тобто довше, ніж за очної форми. Але якщо студент-заочник вступив, маючи вищу або середню професійну освіту, він навчається за прискореною програмою – від 3 років. Є обмеження – лікарем та пілотом заочно не стати.
Особливості очно-заочного навчання
Очно-заочне навчання – це освітня модель, за якої графік навчання вибудовується індивідуально, є можливість вчитися та працювати. Університети самостійно обирають формат, але найчастіше пари починаються о 6-7 годині вечора щодня або у певні дні, а може навіть по суботах. Особливості:
- повноцінний контакт із викладачем;
- збережено формат очної освіти – лекції, семінари, практичні заняття;
- обсяг освоюваного матеріалу самостійно – приблизно 50%;
- немає стипендій та права на відстрочення від армії;
- період навчання – 4 роки, або 3,5 роки, якщо з урахуванням вищої освіти.
Така модель – щось середнє між першими двома. Її ще називають вечірнім навчанням. Така практика є не у всіх ВНЗ, і, якщо брати статистику, на очно-заочній формі навчається не більше 3% від усієї кількості студентів.
Відмінності очного та заочного навчання
Очне навчання від заочної форми відрізняється кардинально. Це стосується багатьох параметрів, зокрема вартості. Наприклад, вартість навчання у Національному юридичному університеті ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю «Право» на очній формі – 29925 гривень на рік, а на заочній – 18500 гривень за цей же період. Але особливо відчутним є розрив у вартості для іноземних абітурієнтів. У цьому ж університеті на цій же спеціальності очне навчання для іноземців коштуватиме 75 670 гривень на рік, а заочне – 26 490 гривень.
Що ж до знань, якість засвоєння теорії теж не порівняти. На очній формі є більше змоги вчитися. Можна спитати, уточнити, вчасно виправити. Заочники майже повністю на самостійному навчанні – тільки приїжджають на начитки, і фактично потім показують, чого досягли самі.
Є такий жарт серед заочників: на заочці навчається той, хто вже вміє. Справді, це часто вже працюючі люди. Якщо потрібен просто диплом, а не знання (на жаль, чого вже таїти, багато хто за цим і вступає до університетів), заочна форма приваблює більше.
Висновок
Українська система освіти допускає три форми навчання: очна (до 67% студентів), заочна (приблизно 30%) та очно-заочна (близько 3%). Кожна з них має свої переваги. Перший варіант – про якість знань, стипендії, пільги та привілеї. Другий та третій – про можливість працювати, економити час та самостійно освоювати матеріал.
Як би там не було, а сесії доведеться здавати. Якщо ви не можете не хочете, не встигаєте самостійно підготувати дипломну, курсову та будь-яку іншу роботу, звертайтесь до компанії «Інформ-Сервіс». Ми виконаємо на замовлення всі види робіт для студентів і впораємося із цим завданням просто чудово. Вам залишиться тільки прочитати та здати.