Філолог – та людина, яка досконало знає мову, знається на граматиці й бездоганно знає всі нюанси, що стосуються стилістики використання всіляких мовленнєвих зворотів, і водночас знається на літературній творчості, культурних особливостях країни, яка є батьківщиною мови й усного мовлення. На перший погляд може здатися, що ця професія нудна і підходить тільки тим, хто вирішив усе життя присвятити вивченню різних книг, науці, ну і, можливо, викладацькій діяльності. Насправді ж усе не так сумно – маючи диплом філолога, можна влаштуватися на роботу перекладачів у міжнародну організацію, почати кар’єру журналіста, працювати в галузі просування сайтів (контент-менеджером, маркетологом) і не тільки.
Звісно, сьогодні є величезна кількість курсів, зокрема мовних, однак навіть найкращі з них не здатні замінити навчання в “традиційному” ВНЗ. Щоправда, розраховувати на хороші знання можна лише в тому разі, якщо правильно вибрати ВНЗ. Навчальних закладів сьогодні в Україні безліч і вибрати найбільш оптимальний варіант для себе насправді не так вже й просто. У цій статті розглянемо найпопулярніші ВНЗ для вивчення філології та лінгвістики (це суміжні сфери, і тому їх доцільно розглядати разом), а також перспективи, які відкриває ця спеціальність.
На що звернути увагу, обираючи ВНЗ для вступу?
Щоб стати гарним фахівцем, а не просто поповнити лави людей, які мають вищу освіту, слід максимально відповідально підійти до вибору ВНЗ. Критеріями вибору має бути таке:
- місце, яке посідає конкретний ВНЗ у рейтингах. Рейтинги формуються на базі різних показників – середній бал на контракт, кількість публікацій Скопус, якими можуть похизуватися науково-педагогічні співробітники, кількість студентів, які знайшли роботу після випуску за фахом тощо;
Орієнтуватися можна тільки на ті рейтинги, які викладаються на популярних платформах і які є незаангажованими та об’єктивними.
- вартість контракту. Ціни за навчання зростають з кожним роком і доволі різняться між вишами, тож на цей момент слід обов’язково зважати;
- можливості, які надає ВНЗ. Тут ідеться про перспективи отримання подвійного диплома, наприклад, і не тільки.
А все ж таки: філолог чи лінгвіст?
Філологія та лінгвістика – дисципліни, які тісно пов’язані одна з одною. Об’єднує їх те, що обидві вивчають мови і все, що пов’язано з мовами. При цьому є певні відмінності:
Філологія |
Лінгвістика |
Філологія – це про детальне вивчення мови і кожної, навіть найменшої деталі. Філологи ставляться до мов, як до культурної спадщини.
Для цього напряму характерна велика частка суб’єктивізму. Філологи виступають “за” чистоту мови.
|
Лінгвісти вивчають мову з точки зору практики та теорії. Фахівці цього профілю розглядають структуру мов, виявляють певні особливості, які характерні для різних мовних груп тощо.
Лінгвісти присвячують свій час вивченню синтаксису, лексикології, фонетики тощо. Більшою мірою вони в майбутньому пов’язують своє життя з такими напрямами, як: складання підручників і словників, викладання, розробка програм для машинного перекладу тощо;
|
Філологія є ширшою галуззю порівняно з лінгвістикою. Остання належить більшою мірою до технічних наук і передбачає здійснення дослідницької діяльності, філологія ж – до гуманітарних наук.
Куди можна піти працювати з дипломом філолога?
Філолог – це аж ніяк не нудне просиджування часу за підручниками день у день. Варіантів працевлаштування насправді безліч і тому кожен, хто все ж вирішив пов’язати своє життя з мовами, напевно знайде собі заняття до душі. Люди, які пройшли навчання за цією спеціальністю, можуть влаштуватися працювати:
- викладачем у ВНЗ. Це доволі перспективна та цікава сфера – робота з молодими людьми, гуртки тощо є цікавою, “примушує” бути постійно в “тонусі”, дізнаватися щось нове, вдосконалювати свої навички тощо. Звісно прийти до цього не просто, адже тут магістратурою не обійтися – треба буде писати дисертацію, публікувати періодично наукові роботи тощо, але воно того варте;
- журналістом. Такий вид діяльності – чудове рішення для тих, хто володіє публіцистичним стилем і готовий багато писати. Людина цієї професії може вести власний блог, бути позаштатним кореспондентом різних видань, займатися редагуванням текстів тощо. Цей напрям дає змогу завжди бути в центрі подій;
- коректором. І тут знову море можливостей – можна вичитувати художні книги, а можна займатися виправленням листів у державних органах;
- перекладачем. Що більше мов знатиме людина, то більше буде можливостей працевлаштування і тим вищими будуть заробітки.
Як вступити на філолога?
Будь-який абітурієнт звісно ж цікавиться цим питанням, мало того, що це в принципі важливо, так ще й правила постійно змінюються. Так, у 2023 році зарахування на цю спеціальність (як, утім, і на інші) здійснювалося за результатами НМТ. У 2024 році, найімовірніше, процедура буде та сама. Однак зі 100% упевненістю говорити про це не доводиться, оскільки зараз у ВРУ перебуває законопроєкт, яким планують істотно реформувати систему освіти в країні.
Не варто також забувати про те, що ВНЗ часто передбачають можливість отримання додаткових балів, наприклад, за наявність наукових статей у профільних журналах тощо. Цей момент краще уточнити і постаратися зробити так, щоб отримати ці бали – зайвими вони точно не будуть.
Який ВНЗ слід обрати майбутньому філологу?
Україна навіть в умовах воєнного часу пропонує молодим людям великі можливості для навчання, здобуття “класичної освіти” та закладання основи для свого майбутнього. ВНЗ, які випускають філологів доволі багато, адже ця професія з кожним роком, незважаючи на розвиток штучного інтелекту, стає дедалі більш затребуваною. Попит на фахівців цього напряму пов’язаний із розвитком онлайн-магазинів, збільшенням кількості видань, зростанням кількості наукових статей тощо.
Сьогодні здобути якісну освіту цього напряму можна в таких ВНЗ:
Це ТОП-5 за даними порталу osvita.ua на 2023 рік. Рейтинг оновлюється щороку, тому рекомендуємо періодично моніторити зміни, щоб завжди бути в курсі останніх подій і змін. Освіта, здобута в будь-якому з вищезазначених ВНЗ, дасть змогу реалізуватися в житті, адже ці навчальні заклади надають усі можливості для гармонійного розвитку особистості. Докладніше про доступні факультети, рівень розвитку ВНЗ міжнародних відносин, предмети, що вивчаються, можна дізнатися на офіційних сайтах, а також у членів приймальних комісій.
А чи можна піти вчитися на філолога після 9 класу?
Щоб почати опановувати професію філолога зовсім не обов’язково чекати закінчення школи, розпочати свій кар’єрний шлях можна раніше, після 9 класу. Для цього необхідно вступити до Дніпропетровського педагогічного коледжу Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, Гуманітарно-педагогічного коледжу Мукачівського державного університету або іншого навчального закладу відповідного рівня акредитації.
Так чи інакше, вступаючи до будь-якого університету, слід бути готовим до того, що навчання займатиме левову частку часу і часом впоратися з усіма завданнями буде вкрай складно. Підготовка до семінарських занять, написання рефератів, підготовка презентацій тощо. – все це вимагає часу і сил. Якщо ж у процесі навчання студент захоче брати підробіток або ж просто продовжувати жити нормальним життям (відвідувати спортзал, гуляти з друзями, їздити на відпочинок), то впоратися буде і зовсім складно.
Саме тому компанія “Інформ-Сервіс” пропонує широкий спектр послуг для студентів. У ній можна замовити курсову роботу, оформити замовлення на дипломну або магістерську і не тільки. При цьому можна бути абсолютно впевненими в тому, що отриманий результат буде бездоганним і червоніти перед науковим керівником точно не доведеться. Крім бездоганної якості підготовки робіт компанія також може похвалитися доступними цінами на всі види послуг і дотриманням обумовлених термінів написання.
- Скільки коштує контракт у ВНЗ на спеціальності філологія?
Усе залежить від ВНЗ, а також від освітньо-кваліфікаційного рівня, про який ідеться. У середньому ціна контракту на бакалавраті за цією спеціальністю становить 25-30 тис. грн на рік.
- Скільки в середньому заробляє філолог?
Усе залежить від рівня кваліфікації, обраної професії та місця роботи. У середньому філологи заробляють від 20 тис. грн на місяць.