Економічна освіта в Україні: що потрібно для вступу

Зміст

Професія економіста є доволі привабливою сьогодні. Адже ці фахівці є затребуваними на ринку праці, отримують високу заробітну плату, перед ними відкриті хороші перспективи кар’єрного зростання й для них немає обмежень у сфері зайнятості. Щодо останнього, то це про мобільність та можливості зміни сфери діяльності без фінансових втрат – сьогодні ви можете працювати у салоні краси, а вже завтра займатися розвитком кінного клуба в іншому куточку країни. Проте варто розуміти, що за все це ви маєте віддати високу плату – декілька років свого життя на отримання гарної освіти у даній галузі.

За роки у ВНЗ вам доведеться вивчити бухгалтерський облік, фінанси, розібратися у макро та мікроекономіці, маркетингу та менеджменті й не тільки. Обсяг інформації величезний й засвоїти її доволі важко, проте ніхто не каже нереально, тим паче ви завжди можете полегшити собі життя та делегувати частину задач спеціалістам. Так, у разі необхідності ви можете замовити студентську роботу в “Інформ Сервіс” та звільнити собі час для інших задач. Автори сервісу пишуть на замовлення реферати, виконують домашні задачі, готують звіти з практики, пишуть курсові та дипломні роботи. Так що рівень їх допомоги дуже важко переоцінити.

 

Хто такий економіст і що він робить?

Економістом є спеціаліст, головною метою якого на підприємстві є підвищення ефективності діяльності структури. Задля досягнення поставленої мети йому треба здійснювати аналіз економічних даних, прогнозувати можливі економічні зміни, розробляти ефективні економічні стратегії, надати оцінку впливу економічної політики й не тільки. В залежності від рівня, на якому виконуються поставлені завдання та сфери бувають мікроекономісти, фінансові економісти, макроекономісти, економісти в сфері розвитку тощо. Щоб виконувати покладені на економіста завдання якісно та швидко треба отримати освіту у виші, який гарантуватиме гарну теоретичну та практичну підготовку. ВНЗ багато, як вибрати кращий розкажемо в цій статті.

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

     

    Які предмети потрібно здавати на економіста?

    Щоб стати щасливим студентом вибраного ВНЗ вам треба скласти НМТ.  В нього входять наступні обов’язкові іспити – українська мова, математика, історія України. Четвертим іспитом НМТ може бути хімія, фізика, іноземна мова, біологія, географія чи українська література, його ви обираєте самостійно, виходячи зі своїх уподобань та рівня знань.

     

    Що потрібно для вступу на економічний факультет у 2025 році?

    Перше і чи не найголовніше – треба визначитися з ВНЗ та ретельно ознайомитись з програмами, які він пропонує.

    Далі треба ознайомитися з деталями вступу до вишу. Дізнатися про них ви можете у приймальній комісії чи на офіційному сайті ВНЗ. Ви маєте чітко розуміти прохідний бал, кінцеві дати подачі документів, перелік документів, які треба надати до університету чи інституту тощо.

    Скласти НМТ. Вступ на базі 11 класів відбувається на основі результатів НМТ. До нього необхідно готуватися дуже відповідально – за можливості краще заручитися допомогою репетитора. Останній зможе допомогти краще засвоїти програму та розібратися у всіх складних для абітурієнта питаннях. На жаль, “шкільних” знань для гарного результату вистачає не завжди. Виконати всі необхідні умови для вступу – надати документи відповідно до встановленого переліку тощо.

     

    Де навчатися на економіста в Україні?

    Отримати диплом економіста ви можете у багатьох вишах країни, адже ця спеціальність є дуже популярною. Серед них можна відзначити наступні:

    • Київський національний університет імені Тараса Шевченка 

    Цей ВНЗ є доволі популярним серед студентів, він має багато переваг – про це свідчать відгуки на незалежних платформах. Однак, не позбавлений він і певних недоліків – вартість навчання є доволі високою порівняно з іншими пропозиціями на ринку освітніх послуг.  Ось деякі з відгуків, з якими можна ознайомитись у вільному доступі.

    • Сумський державний університет

    Цей ВНЗ посідає почесне 5 місце в рейтингу вищих навчальних закладів «Топ-200 Україна» за 2024 рік і, судячи з відгуків, зовсім недаремно. ВНЗ пропонує навчання як на контракті, так і на бюджеті, має військову кафедру, надає студентам гуртожиток, пропонує навчання на всіх освітньо-кваліфікаційних рівнях.

    • Національний університет «Львівська політехніка»

    Незважаючи на те, що виш займає почесне 3 місце в рейтингу вищих навчальних закладів «Топ-200 Україна» за 2024 рік стосовно нього є певні сумніви. Відгуки на незалежних платформах доволі негативні.

    • Львівський національний університет імені Івана Франка

    Вищий навчальний заклад пропонує навчання як на контракті, так і на бюджеті, забезпечує студентів гуртожитком, пропонує студентам навчання на бакалавраті, магістратурі, аспірантурі. Відгуки про цей заклад освіти доволі суперечливі.

    У таблиці нижче наведені деякі пропозиції від ВНЗ через призму вартості навчання.

    ВНЗ

    Освітня програмаОсвітньо-кваліфікаційний рівень

    Вартість навчання за рік, грн

    Київський національний університет імені Тараса ШевченкаМіжнародна економікабакалавр54 000
    Економіка бізнесубакалавр50 900
    Економічна кібернетикабакалавр50 900
    Економічна аналітика та статистикабакалавр50 900
    Бізнес-консалтингмагістр66 200 (1-й рік)

    33 100 (2-й рік)

    Економічна аналітика та статистикамагістр66 200
    Економіка та економічна політикамагістр66 200
    Сумський державний університетЕкономікабакалавр30 000 (1-й рік)

    34 000 (2-й рік)

    42 000 (3-й рік)

    48 400 (4-й рік)

    Економікамагістр37 000 (1-й рік)

    18 500 (2-й рік)

    Національний університет «Львівська політехніка»Економіка бізнесубакалавр27 400
    Прикладна економікамагістр30 920 (1-й рік)

    15 460 (2-й рік)

    Львівський національний університет імені Івана ФранкаЕкономічна аналітика та бізнес-статистикабакалавр34 680
    Міжнародна економікабакалавр39 642

     

    Економічні університети Києва: переваги навчання

    Вищих навчальних закладів, які пропонують навчання на спеціальності економіка немало, проте вступ до ВНЗ, який знаходиться в столиці має більше переваг, серед яких:

    • високий рівень престижності закладів освіти – випускники столичних вишів дуже цінуються роботодавцями;
    • велика кількість різноманітних активностей для студентів;
    • можливість стажування за кордоном (такі можливості пропонують й інші заклади освіти, однак все ж таки столичні університети пропонують більше варіантів);
    • гарні умови проживання для здобувачів вищої освіти;
    • високий рівень викладання предметів (науково-педагогічних працівників у столиці багато й тому ВНЗ мають можливість обирати на роботу найкращих);
    • гарна транспортна розв’язка.

     

    Скільки років потрібно вчитися на економіста?

    Тривалість навчання залежить від ваших планів на майбутнє. Щоб отримати диплом бакалавра вам треба буде провести в стінах ВНЗ 3 роки та 10 місяців. Цього цілком достатньо для того, щоб отримати гарну високооплачувану роботу. Проте, не можна не брати до уваги той факт, що багато роботодавців ще не відійшли від радянських стереотипів та прагнуть наймати на роботу тих, хто закінчив магістратуру. Остання триває 1 рік та 10 місяців.

     

    Навчання на економіста після 9 класу

    Раніше для того, щоб вступити до коледжу після 9 класу треба було пройти індивідуальну співбесіду та написати мотиваційний лист, в якому вказати чому вас приваблює професія економіста та чому ви прагнете стати студентом саме того чи іншого навчального закладу. Програму співбесіди зазвичай можна було знайти на сайті навчально закладу, який представляв для людини інтерес. Також дізнатися подробиці щодо вступу можна було у приймальній комісії. В деяких ВНЗ могли бути передбачені внутрішні вступні іспити. Сьогодні, на жаль, можливості навчатись на економіста після 9-го класу немає. Це викладено у новому Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти.

     

    Як обрати економічний факультет?

    Вибираючи навчальний заклад варто орієнтуватись на наступні показники:

    • рейтингове місце вишу серед ВНЗ України. Рейтинги можуть бути побудовані за різними показниками, однак орієнтуйтесь на наступне: чим вища позиція в рейтингу, тим краще;
    • вартість контракту за навчання. Розбіг по цінах доволі великий, тому не брати цей показник до уваги не вийде;
    • відгуки щодо вишу. Для об’єктивності радимо орієнтуватись на інформацію на незалежних платформах – там є багато відгуків від різних людей. Хоча, поговорити з кимось із знайомих – також гарна ідея, головне, щоб ви знали про всі “підводні камені”;
    • місцезнаходження ВНЗ та наявність гуртожитку. У разі, коли ви вибираєте факультет вишу, який знаходиться поза межами вашого рідного міста останнє має важливе значення, адже оренда чи купівля власного життя не завжди може бути по кишені;
    • програма, яку пропонує ВНЗ.

     

    Основні спеціальності економічного факультету

    Перелік спеціальностей варіюється від ВНЗ до ВНЗ. До прикладу, Економічний факультет Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника пропонує студентам навчання за наступними напрямками:

    • 051 Економіка (Економічна кібернетика)
    • 051 Економіка (Прикладна економіка)
    • 071 Облік і оподаткування
    • 072 Фінанси, банківська справа та страхування
    • 076 Підприємництво, торгівля та біржова діяльність та інші напрямки.

    Такий широкий вибір дозволяє кожному вибрати саме те, що буде йому дійсно цікаво та дозволить досягти успіхів у майбутньому.

     

    Курси для економістів: чи потрібні вони під час навчання?

    На це питання важко відповісти однозначно. З одного боку, курси дозволяють глибше вивчити якісь питання, поспілкуватися з практиками (у ВНЗ не завжди працюють люди, які мають за плечима практичний досвід, а ось курси ви можете вибрати відповідно до своїх уподобань). З іншого – курси для економістів потребують часу й інколи його бракує, також курси коштують зазвичай не дешево. Тому перш ніж приймати рішення щодо курсів треба все гарно зважити.

    Різноманітні курси, тренінги, семінари – це про більш глибокі знання, вищу затребуваність на ринку праці тощо. Курси дають відповіді на питання, які ставить перед вами справжня, а не абстрактна економіка, яка існує лише на сторінках підручників. Пройшовши курси ви точно навчитеся бачити та реалістично оцінювати фінансові ризики та можливості, вчасно реагувати на зміни в економіці, уникати помилок, які можуть негативно вплинути на фінансове становище компанії. Цьому можна навчитися й у ВНЗ, однак курси – це про комфорт навчання та менші страхи (адже тут вам оцінки ніхто не ставить й відрахувати не погрожує). Часто після закінчення курсів їх слухачі отримують сертифікати – додаткова “корочка” при працевлаштуванні точно ніколи не буде зайвою.

     

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних