Методи дослідження, що використовуються для написання дипломної роботи 📐

методи
Зміст

Настав час писати дипломну роботу. Фінішна пряма потребує багато зусиль. Насамперед, формулюються цілі та завдання. Мова не про плани на майбутнє, а про зміст дослідження. З поставлених цілей, вибираються методи.

Тобто, знаючи, чого прагнути, можна визначатися зі способами досягнення та інструментами. Як співається у відомій усіма нами пісні «Я знаю пароль, я бачу орієнтир…». Ну, ви зрозуміли – у цій статті ми поговоримо про методи, їх види та специфіку вибору.

Методологія, методика та методи – в чому різниця?

Напевно, у методичних рекомендаціях вам доводилося зіткнутися з поняттям методики, методів та методології. Це те саме чи ні? І чому така напів тавтологія звучить звідусіль? Давайте співвіднесемо поняття.

 1. Методологія – це всі методи, прийоми, способи, наукові інструменти, що використовуються в конкретній галузі знань. Вони призначені для вивчення принципів, передумов, засобів діяльності з пізнання та практичного перетворення. Наприклад, методологія педагогічного дослідження. Тобто це сукупність безлічі компонентів-помічників.
 2. Метод – це спосіб, за допомогою якого досягається певна мета або реалізується завдання. Він являє собою сукупність операцій та прийомів, призначених для пізнання та визначення результатів. Наприклад, метод конструктивного аналізу.
 3. Методика – це конкретні дії щодо реалізації певного методу на підставі вже наявних конкретних матеріалів та процедур. Такий собі інструмент інструмента. Наприклад, однією з педагогічних методик є особистісно-орієнтоване навчання.

Для наочності зобразимо, як співвідносяться між собою ці поняття (до речі, співвідношення – теж метод дослідження).

методологія

Відомо, що термін “метод” використовували ще давні греки. У перекладі з грецької він означає спосіб дослідження чи шлях.

Види і типи методів дослідження

Для пізнання об’єктивної дійсності (до речі, глобально ви займаєтеся саме цим, коли готує наукову працю) можна використовувати величезну кількість методів. Наука веде рахунок сотнями. Але, як і в будь-якій сфері є основа, так званий кістяк.

Прийнято розділяти методи на 3 великі групи:

 1. Теоретичні. Це знайомі і не дуже поняття аналізу, індукції та дедукції, порівняння, узагальнення, абстрагування, формування гіпотез, їх підтвердження чи спростування та багато інших.
 2. Експериментальні (практичні). До цієї групи належать всім відомі дії: опитування, тестування, моніторинги, прогнози. А також експерименти, ретроспективи, лабораторні роботи.
 3. Теоретико-експериментальні. Вони включають історичний, логічний, гіпотетичний метод. Сюди можна віднести дедукцію.

Які краще? Звісно ж, відповіді це питання немає. Вибір залежить насамперед від теми та напряму дипломної роботи. Проте, всі методи об’єднані спільністю мети – пізнати істину. Більше приземлено – реалізувати завдання, озвучені у вступі наукової роботи. Завжди працює виключно комплексний підхід. Не можна виїхати на одному лише аналізі чи анкетуванні. Методики базуються на кількох інструментах, одночасне застосування яких робить дослідження повноцінним та всебічним.

Уявіть, що перед вами куля, яка не крутиться. ЇЇ освітлює самотній промінь збоку. Чи чітка буде картинка того, що зображено на кулі? Ми бачимо фрагмент, наприклад червоного кольору. Чи можна казати, що вся фігура червона? Такий висновок буде хибним. А от якщо додати промені з усіх ракурсів, картинка проясниться. Методи – це промені, що висвітлюють шлях і пробивають дорогу.

Є поняття доречності методів. Не варто вказувати і використовувати все підряд, аби було, інакше ефект «не пришій кобилі хвіст» гарантований. Існує чітка диференціація методів на загальнонаукові та приватні. Наведені варіанти в класифікації можна назвати універсальними, тобто придатними для всіх або майже всіх областей.

Однак теоретична наука і практика виділяє групу спеціальних методів. У кожної дисципліни вона своя, властива лише цьому чи кільком схожим напрямам. Пам’ятайте, те, що спрацювало в одній дипломній роботі, не обов’язково підходить для іншої.

Чи потрібно вказувати свою методику в дипломній роботі? Не обов’язково. Це прерогатива дисертацій. Достатньо обмежитися методами та позначити їхню значимість. Хоча, якщо вже на цьому етапі у вас є цікаві методики, бонус на захисті забезпечений.

Залежність методів від предмета диплому

Осягнути неосяжне – саме так можна назвати завдання з опису всіх методів, доречних для різних дисциплін. Але ми спробуємо навести загальні, орієнтуючі відомості, щоб ви мали уявлення. Отже, наступний блок для представників галузі юриспруденції. Цей напрямок знає три групи методів:

 • порівняльно-правові – встановлюють схожі риси та відмінності правових ситуацій та явищ між певними інститутами права у всьому світі;
 • соціолого-правові – дозволяють виявити та оцінити правову ситуацію, у тому числі за рахунок найпоширенішого методу – анкетування та опитувань;
 • історико-правові – розглядають юридичні практики та правові норми в різних історичних та часових інтервалах.

 

Тепер трохи висвітлимо ситуацію, за допомогою чого досліджуються економічні теми:

 • розрахунково-конструктивні – виявляють закономірності між процесами та явищами в економіці;
 • статистико-економічні – дозволяють проаналізувати статистичні дані;
 • методи економічного аналізу – ділять економічні явища за категоріями та факторами, на основі яких розподіляються ресурси.

 

Мабуть, одна з найяскравіших і строкатих (а також незрозумілих) картинок з назвами у філологічної спрямованості. Тут не обійтися без:

 • контент-аналізу;
 • наративного методу;
 • лінгвістичного експерименту;
 • дискурсного аналізу;
 • нтертекстуального аналізу;
 • дихотомії;
 • біографічного методу.

 

І це ще далеко не межа. А ось із напрямом психології та педагогіки принаймні на інтуїтивному рівні все більш зрозуміло:

 • аналіз;
 • бесіда;
 • інтерв’ю;
 • спостереження;
 • вивчення творчості та діяльності учнів;
 • тестування.

Який метод можна назвати ефективним? Той, який працює у конкретному дослідженні та робить процес підготовки дипломної роботи результативним. Це залежить від теми, дисципліни, формату, часу та, зрештою, настрою самого автора.

Мало хто про це замислюється, але в повсякденному житті ми часто використовуємо різні методи. Тому, незважаючи на безліч позицій, категорій та складність назв, на практиці все виявляється набагато простіше. Як то кажуть, очі бояться, руки друкують – хай це буде гасло вашої підготовки до дипломної роботи.

А якщо немає на це часу, сил чи бажання – довіртеся професіоналам-фанатам своєї справи. Саме так можна назвати авторів компанії “Інформ-Сервіс”. Ми любимо свою роботу, поважаємо клієнтів та насолоджуємось процесом написання наукових та студентських робіт. Так-так, таке буває. Це називається – знайти своє покликання. З радістю ділимося досвідом та навичками, тому ваше замовлення буде виконане бездоганно!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних