Перехід на іншу спеціальність всередині Вузу – порядок і особливості

Перевод-на-другую-специальность
Зміст

Право вибору, де вчитися і ким стати в майбутньому, ніхто не відміняв. Тому студенти сміливо можуть змінювати факультети і спеціальності. Однак робити це потрібно з розумом, щоб гарантувати потрібний результат і не потрапити в халепу. Яка процедура переходу і чим вона регулюється – про це піде мова в статті.

Перехід на інший факультет всередині ВНЗ

Право студента на перехід закріплено в статті 46 Закону «Про освіту». Більш детальний порядок визначає міністерство і конкретний навчальний заклад. Це поширена практика. Щоб реалізувати таке право потрібно ознайомитися з процедурою на сайті університету.

Порядок відрізняється в різних Вузах. Однак схематично можна виділити 5 етапів, пройшовши які студент буде значитися на іншому факультеті.

Спеціалізація

Першим кроком є ​​вибір нової спеціалізації. Найлегший спосіб – залишитися в тій же спеціальності, але змінити профіль. Наприклад: юрист з господарського права – юрист у кримінальних справах.  Так максимально зберігаються шанси перейти на той же курс.

Якщо ж спеціалізації віддалені, і академічна різниця (тобто розбіжність вивчених предметів) висока, а саме перевищує 50%, піде або відмова, або перехід на курс молодше. А це часто невиправдана трата часу.

Вільні місця

Наступний крок – звернення до методиста деканату. Вибір спеціалізації, безумовно, важливий, але без відповідної реакції не обійтися. Тому потрібно з’ясувати, чи є вакантні місця. Списки вільних місць по курсам регулярно складає методист.

Навіть якщо на момент надходження таких не було, за рік або два може багато змінитися. Наприклад, студентів відрахували або вони пішли з ВНЗ за особистими обставинами. Є такі, хто самі переводяться. Зустрічаються випадки, що студенти не виходять з академічної відпустки.  Загалом, святе місце порожнім не буває – треба дізнаватися і діяти.

Подача документів

Вакантні місця є. Наступний крок – заява. Воно складається на ім’я ректора і містить прохання про переведення на інший факультет. Як правило, навчальні заклади не обмежуються тільки цим одним документом.

За правилами, обов’язково повинна бути академічна довідка із зазначенням дисциплін, по яким вираховується академічна різниця. Також може знадобитися паспорт і ІПН, навчальна карта студента або залікова книжка, угода на навчання (якщо така була).

Якщо бажаючих перевестись більше, ніж вакантних місць, складається рейтинг з успішності. У кого вище бали в заліковій книжці, той студент і буде переведений.

Комісія

У кожному університеті діє спеціально створена комісія, яка уповноважена розглядати питання переведення студентів. Її членами проводиться комплексний аналіз наданих документів, вираховується академічна різниця.

Для отримання більш об’єктивної оцінки і вирішення питання доцільності переведення комісія періодично влаштовує співбесіди. В такому форматі легше зрозуміти, чим мотивується студент і наскільки його рішення усвідомлено.

Наказ

Підсумок розгляду заяви оформляється наказом (якщо вердикт позитивний). Документ набуває юридичної сили з моменту його підписання ректором. З цього ж моменту учень вже числиться на іншому факультеті.

Перевестися фактично можна на будь-яку спеціальність. Однак важливо враховувати, що чим старше курс, тим складніше перебороти академічну різницю, тобто здати і перекрити відсутні дисципліни.

Кращий час для переходу

Серед навчального року ніхто з керівництва ВНЗ не погодитися стверджувати і проводити переведення студентів. Як правило, процедура проводиться після завершення літньої сесії. За рідкісними винятками допускаються так звані зимові «трансферти», після піврічної сесії.

Табу:

  • зміна спеціалізації можлива тільки при завершенні першого курсу;
  • магістранти не можуть переводитися в останньому семестрі завершального року навчання;
  • бакалаври не можуть замінювати спеціалізацію в останньому навчальному триместрі останнього року, а в деяких ВНЗ, таких як НУ «ЛП» заборона діє на весь завершальний курс бакалаврату;
  • магістри можуть змінити спеціалізацію, але не спеціальність. Це правило поширюється і на свій, і на інші навчальні заклади.

Обмеження досить прийнятні, проте не варто забувати, що у кожного університету своя політика, тому перелік може доповнюватися і ускладнюватися в кожному конкретному випадку.

Студенти-контрактники мають право переводитися на бюджетні місця за іншою спеціальністю, якщо є вакантні осередки. Таке ж правило діє в зворотному порядку: бюджетники через брак пропозицій по безкоштовній формі навчання, можуть переводитися на контрактну основу з бажаної спеціальності.

Специфіка переходу на іншу спеціальність

Головний індикатор – це академічна різниця. Вона розраховується за академічній довідці. Вищими органами освіти в країні розроблені рекомендації, які говорять – різниця не може бути нижче 20 кредитів. На практиці це означає наступне.

Різні спеціальності мають свій план навчання. На першому курсі дисципліни можуть збігатися в більшій чи меншій частині. Чим далі заходить процес освіти, тим кардинальніше відрізняється його специфіка. Так ось, перевестися можна тільки при показниках 3 кредити на 7 предметів. Якщо розбіжностей більше – шансів немає.

Рекомендується подавати заявки на перехід мінімум за місяць до початку навчання, однак, по завершенні літньої сесії. Тобто часу не так-то й багато, тому потрібно підійти до питання завчасно і з повною відповідальністю.

Такий підхід цілком розумний. Безглуздо медику третього курсу розраховувати на перехід на той же курс, але за фахом, наприклад, бухгалтерія та фінанси. Однак якщо студент навчається на спеціальності правознавство і хоче змінити спеціалізацію, припустимо, з господарського на цивільне право, різниця в дисциплінах буде незначною.

Який би ви сценарій не вибрали, за допомогою компанії «Інформ-Сервіс» складнощів не виникне. У нас можна замовити курсову роботу, реферат, контрольну та багато інших робіт.

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних