Покликання – покликанням, але добре було би, щоб обрана професія приносила достатній дохід. Студенти-випускники спантеличені питаннями: де працювати і за що жити. Статистика за 2020 рік показує, що середня заробітна плата в Україні становить 10492 гривень – по містах (близько 400 доларів) і 6289 гривень по областям (235 доларів). Це не стипендія, звичайно, але теж не густо. Однак віримо, що ви вчилися, в тому числі, для того, щоб підвищити цю статистику.
Хто в Україні отримує найбільше?
Чи варто говорити, як оплата праці залежить від вибору спеціальності? Залежність колосальна. Так, Україна не стала винятком і слідує загальносвітовим тенденціям – за програмістами, сисадмінами та іншими комп’ютерними геніями майбутнє (принаймні фінансове для їх сімей).
Середні цифри по країні в 2021 році вражають, якщо порівнювати з мінімальним розміром заробітної плати. Отже:
- Програмісти в середньому отримують 64500 тисячі гривень.
- Системні адміністратори щомісяця поповнюють свій бюджет приблизно на 39 тисяч гривень.
- Нетехнічні IT фахівці зривають куш в 40 тисяч гривень.
А тепер трохи відірвемося від землі. За офіційною статистикою наступними «щасливчиками» вважаються:
Не знаєш, з чого почати?
Звертайся по допомогу!
- Пілоти цивільної авіації, середня заробітна плата яких 64500 гривень.
- Стюардеси, поповнюють свою фінансову подушку на 51 000 гривен.
Непогано себе відчувають судді. Їх середня заробітна плата варіюється від 62 тисяч до 121 тисячі гривень, в залежності від окладу, вислуги, рангу тощо. Але такими привілеями можуть похвалитися далеко не всі співробітники суду. В апарата і помічників суми цілком середньостатистичні.
Офіційні дані говорять про фінансову спроможність енергетиків, середній розмір заробітної плати яких дорівнює 48300 гривень. Але коли згадуєш рядових співробітників, що виконують свій обов’язок на місцях, відразу згадуються добре відомі багатомільйонні премії вищого керівництва. Тому не варто відразу так розраховувати на запаморочливий оклад.
Кожні 37 з 100 українців у віці від 25 до 44 років мають вищу освіту
Зарплата по популярним професіям
Трохи докладніше розберемо такі позиції як педагоги, маркетологи, психологи, оскільки саме на них є чималий попит і пропозиція.
Педагоги
Офіційна статистика за 2021 рік дає такі дані:
- Шкільний учитель у середньому по країні отримує 7240 гривень, а середній оклад дорівнює 3000. Сумно, звичайно. І як тут не згадати про енергетиків та IT-фахівців? У родині вчителя такі не завадять.
- Викладач у ВНЗ в середньому в Україні отримує 12080 гривень, а оклади в цій ніші рівні 5000 гривень.
- Середня заробітна плата вихователя в дитячому садку вище шкільного вчителя – 8460 гривень. Хоча, безумовно, і цього мало.
Психологи
Ніша психологів дуже різноманітна. Якщо говорити про оклади шкільного психолога – дивіться двома пунктами вище. А от приватні практики можуть приносити непогані доходи, якщо знайти свою нішу. При цьому поняття психолог дуже розмите. Важливо отримати вузьку спеціалізацію і розвиватися в цьому напрямку – гельштальт, сімейний, дитячий психолог, сексолог, послуги психоаналізу та інші. Плюс важливо пам’ятати про витрати на оренду офісу, складності з пошуком клієнтів, мінливість і не прогнозованість зайнятості.
Портал Trud.com дає таку статистику відповідно до пропозицій на ринку праці – 8000 гривень. Ціни фахівців починаються від 500 гривень. Напевно, є альтруїсти, які готові працювати за меншу суму. Але часто – це набагато вище.
Маркетологи
Однією з найбільш затребуваних і перспективних професій вважається маркетолог. Середній показник заробітної плати можна назвати теж «середнім» серед всіх – 16 000 гривень. Звичайно, підсумкова сума залежить від регіону. У Києві середній зарплатний цінник за цією спеціальністю становить 20 тисяч гривень, а в Харкові – 15 тисяч.
Крім того, дохід маркетологів залежить від профілю. Наприклад, контент-маркетологи, ймовірно, самі непрогнозовані в плані сум. Обсяг замовлень може бути несподівано великий або навпаки. Маркетологи можуть бути аналітиками, і тут заробіток стартує від 40-50 тисяч гривень.
В українців, які мають повну вищу освіту, середній показник заробітної плати вище на 36%. Тобто в районі 14 000 гривень.
У кого в Україні найменші зарплати?
З учителями як фахівцями з вищою освітою мало хто в змозі конкурувати – розмір їх заробітної плати ми описали нижче. Ситуація не змінюється в корені, навіть з урахуванням підвищення окладу на 20% з початку 2021 року.
На жаль, в антирейтингу розташувалися медики. За статистикою:
- оклади лікарів починаються від 6000 гривень;
- середня заробітна плата лікарів по Україні – 14500 гривень;
- початківець фармацевт-провізор – оклад від 3000 до 5000 гривень, середня заробітна плата – 7200-12000 гривень.
Досвідчені фармацевти мають середню заробітну плату в розмірі 29000 і більше. Це вже далеко вище середнього, тому вселяє оптимізм.
Ще одна поширена спеціальність – бухгалтера. Вони теж не завжди можуть похвалитися великими окладами. Як правило, це 6000 гривень. Середня заробітна плата 14500 гривень. Але підсумкова сума залежить від місця роботи: в бюджетних установах вона набагато нижче процвітаючих приватних компаній.
Скільки отримують без вищої освіти?
Багато студентів вирішують підробляти. Наприклад, завжди затребувані вакансії в Макдональдс. Середня заробітна плата залежить від режиму та обсягу робіт. Так, для київського регіону при роботі в денний час в режимі «завжди можу» можна розраховувати на 12 450 гривень (без урахування податків!!).
Найбільша роздрібна мережа в країні – АТБ – пропонує своїм співробітникам заробітну плату від 7 тисяч гривень. У Києві сума становить від 11 тисяч гривень. Передбачена система надбавок і премій, а також зворотний механізм – штрафні санкції.
Незважаючи на не найнижчі суми, потрібно і важливо враховувати інші умови. По-перше, – жорсткий графік. По-друге, – систему штрафних санкцій і покарань. По-третє, – монотонність, обмежені можливості особистісного та професійного зростання.
І, звичайно ж, як не згадати менеджерів. Зараз кожен другий іменується саме так (не в образу дійсним професіоналам). Пригадується пісенька «Я – менеджер середньої ланки, не працюю в, а працюю на…». Огляд статистики показує середню цифру в 11200 гривень.
Менеджери бувають різними. Якщо менеджер Нафтогазу, то заробітна плата швидше оцінюється шестизначними цифрами, якщо менеджер з продажу в маленькій компанії – орієнтовний «цінник» – 15 тисяч гривень.
Висновок
Чи доводилося вам чути фразу: будеш погано вчитися, підеш двірником або вагони розвантажувати? Відразу обмовимося, ці професії не можна знецінювати. Так ось, статистика заробітних плат за цими спеціальностями така:
- Двірники мають оклад 3000 гривень, а їх середня заробітна плата дорівнює 7240 гривень;
- Вантажники можуть розраховувати на оклад в розмірі 6000 гривень, середні показники досягають 14500 гривень.
Як говорив цар Соломон, комусь же треба і капусту вирощувати, не всім же державою керувати. Пам’ятайте: вища освіта – це можливості, реалізація яких залежить від вас. У компанії «Інформ-Сервіс» кожен студент може розраховувати на підтримку, будь то реферат, курсова чи написання дипломної роботи.