ТОП найгірших ВНЗ України: аналіз та причини

Зміст

Наявністю диплома про вищу освіту сьогодні мало здивуєш. Горезвісні “кірочки” насправді мало цікавлять роботодавців, для них важливіше, щоб майбутній співробітник мав необхідний багаж знань, умів контактувати з командою, а також мав хоча б хоч трохи практичний досвід. При працевлаштуванні важливо як те, якою є людина з погляду її “цінності” як співробітника безпосередньо, а й те, як вона вміє знаходити потрібну інформацію, працювати у режимі багатозадачності, якими додатковими навичками ще володіє (а це багато в чому формується завдяки активній життєвій позиції та можливості розвиватися шляхом участі у гуртках, секціях ВНЗ тощо).

Саме тому дуже важливо максимально відповідально підійти до вибору вищого навчального закладу, проаналізувавши при цьому програми навчання, рівень кваліфікації науково-педагогічних співробітників, вартість контракту, додаткові можливості, які пропонує ВНЗ тощо. У цій статті ми познайомимо вас із гіршими університетами та академіями, вступ до яких навряд чи виправдає очікування про добру освіту.

За основу візьмемо Консолідований рейтинг вищих навчальних закладів України 2022 року, складений інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua». Отриманий узагальнений рейтинг враховує рейтингові місця вишів за версією Топ-200 Україна, Scopus і Бал ЗНО на контракт. Зрозуміло, що за рік багато що змінилося, адже на території нашої країни триває війна і все більше навчальних закладів не можуть забезпечити належного рівня якості освітнього процесу.

 

Які критерії були основою антирейтингу?

 • “ТОП-200 Україна”

Під час складання рейтингу експерти враховували сучасні тенденції розвитку вищої освіти в Україні та світі, яка зазнає глибинних змін, у тому числі внаслідок впливу пандемії COVID-2019 та повномасштабного військового вторгнення Росії до України. До уваги бралися напрацювання міжнародної Конференції IREG 2020 (Beijing Conference: “University rankings in the time of uncertainty”, 20-21 жовтня 2020), IREG 2021 (Джидда, Саудівська Аравія: Effects of Rankings on Commu 16 листопада принципи, затверджені учасниками другої наради IREG (Берлін, Німеччина, 18–20 травня 2006 року). Серед показників, які були взяті за основу, були: академічна діяльність, цитованість наукових праць вчених університету у високорейтингових наукових виданнях, винахідницька діяльність, привабливість університету для абітурієнтів тощо.

 • Скопус

Результати рейтингу ґрунтуються на показниках цитованості наукових статей, опублікованих навчальними закладами чи їх фахівцями. База Scopus сьогодні є міжнародною наукометричною базою, яка користується попитом та повагою серед науковців усього світу. Вона постійно індексує понад 20 тисяч наукових видань з технічних, медичних та гуманітарних наук. У рейтингу ВНЗ ранжуються за індексом Гірша – кількісним показником, що ґрунтується на кількості наукових публікацій та чисельності їх цитувань.

 • Бал ЗНО на контракт

Інформаційною системою «Вступ.ОСВІТА.UA» складено рейтинг закладів вищої освіти на основі середнього балу НМТ абітурієнтів, які у 2022 році були зараховані на контракт. Середній бал сертифікатів національного мультипредметного тесту розрахований серед усіх осіб, зарахованих на навчання за кошти фізичних та юридичних осіб на перший курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного чи ветеринарного спрямування) на основі повної загальної середньої освіти за денною та заочною формою навчання. Оскільки кількість вступників на контракт до ВНЗ дуже відрізняється в різних навчальних закладах, для розрахунку рейтингового балу та ранжування установ у рейтингу застосовується коефіцієнт довіри до середнього балу НМТ (15% рейтингового балу).

 

У глобальному сенсі рейтинг ґрунтується на наступних критеріях:

 • якість освіти. Хороший показник цитованості, велика кількість публікацій вчених, включених у міжнародні наукометричні бази, свідчить про те, що викладацький склад підготовлений належним чином. Дистанційне навчання в Україні сьогодні перебуває не на такому високому рівні, як у країнах Європи, але все ж таки людям доводиться пристосовуватися до існуючих реалій та відповідати високим стандартам;
 • інфраструктура та ресурси. Кожному студенту важливий комфорт, як не крути. Наявність гарної бібліотеки, лабораторії, обладнаних аудиторій робить процес навчання зручнішим, ефективнішим тощо. Уявіть, що у медичному ВНЗ навчаються студенти і вони не мають можливості отримати достатню кількість практики через брак манекенів тощо. Про що далі говорити?
 • рівень матеріально-технічної бази ВНЗ. Хороший стан ВНЗ “тут і зараз” – це звичайно важливо, але необхідно думати і на перспективу. А чи зможе університет за кілька років також оновлювати бібліотеку, модернізувати обладнання тощо?
 • репутація ВНЗ. Тут мається на увазі його місце у різних рейтингах, думка експертів про нього, а також рівень підготовки його випускників.

Якщо у вас є знайомі, які навчаються або закінчили якийсь ВНЗ, то не варто соромитися – отримати відгук від того, хто знає систему зсередини набагато цінніше, ніж читати про неї в інтернеті.

 

До яких ВНЗ не варто подавати документи?

 1. Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка

Навчальний заклад позиціонує себе як ВНЗ європейського рівня, який заснований у найкращих педагогічних традиціях, йде в ногу з часом, даючи гарну освіту та забезпечуючи ґрунтовну підготовку молодому поколінню. Однак він займає 250 місце в рейтингу. Наведемо деякі показники, які є цікавими для абітурієнта (бакалавр): мінімальний середній бал ЗНО серед зарахованих до бюджету становить 118.00 балів, середній – 147.12 балів.

 1. Метінвест Політехніка

Університет порівняно молодий. Він був створений у 2020 році. Можливо, це є причиною, через яку його показники за багатьма критеріями відстають від інших ВНЗ. Також він досить специфічний, оскільки Метінвест Політехніка – зовсім нова, перша в Україні недержавна гірничо-металургійна установа вищої освіти.

 1. Київський університет ринкових відносин

Київський університет ринкових відносин заснований у переломному для України періоді, коли у суспільстві відбувалися кардинальні зміни, економіка України переходила на ринкові засади тощо. Університет був створений у 1990 році, це один із перших вищих навчальних закладів країни, які розпочали підготовку та перепідготовку фахівців для галузей національної економіки. Сьогодні він прагне підвищувати якість наданих освітніх послуг, проте його рейтинг поки що залишає бажати кращого.

 1. Харківський міжнародний медичний університет

Університет не може похвалитися особливими можливостями для студентів, не надто активне студентське життя помітне одразу за розділом “Новини”, в якому публікації здійснюються не дуже часто. Цей ВНЗ є приватним. Незважаючи на те, що сьогодні в Україні все більше ВНЗ можуть похвалитися такою “формою власності”, кредит довіри до них ще не такий великий.

 1. Класичний приватний університет

Цьому ВНЗ трохи більше 30 років. У різні роки свого існування він перебував на різних позиціях у рейтингу, але сьогодні кредит “довіри” до нього не надто великий. Тому перш ніж абітурієнт вирішить принести до приймальної комісії оригінали документів, слід продумати все до найдрібніших деталей.

 

Щоб наша країна могла похвалитися фахівцями високого класу, державі треба постійно підвищувати критерії, яким повинні відповідати науково-педагогічні співробітники, самі ВНЗ, а також школи (адже якщо рівень підготовки в школі буде низьким, то абітурієнт не здасть вступних іспитів і не зможе в майбутньому навчатися у ВНЗ та виконувати програму).

Якщо ж ви давно не абітурієнт і перебуваєте на завершальному етапі свого навчання у ВНЗ та працюєте над випускною кваліфікаційною роботою, то напевно вам цікаво, де можна замовити дипломну роботу. Адже писати її самотужки не хочеться нікому. Щоб підготувати якісну працю, яка відрізняється практичною цінністю та теоретичною новизною, відповідає високим вимогам унікальності, що базується на актуальній літературі і не тільки, доведеться витратити пару місяців свого життя. “Інформ-Сервіс” забезпечує високу якість підготовки робіт, відрізняється пунктуальністю співробітників, приємними цінами на всі види послуг. У ній можна замовити дипломну з медицини, психології, менеджменту, логістики і не лише.

 

 • Чи можуть курси замінити навчання у ВНЗ?

Ні, будь-які курси – відмінний додаток до вищої освіти, проте вони аж ніяк не є його альтернативою. Хоча, коли йдеться про фахівців у сфері ІТ, то тут справді більшого значення має практика, а не скоринка.

 • Скільки часу треба навчатись на бакалавріаті?

Термін навчання складає 3-4 роки залежно від форми навчання та обраної спеціальності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних