Вступ на факультет журналістики — це не лише можливість здобути престижну професію, а й шанс стати частиною світу, де кожен день створюються новини, формуються думки і виливаються просто шалені потоки інформації, які впливають на оточуючих, різні процеси в світі. Це область, яка вимагає не тільки творчих здібностей, а й глибокого аналізу суспільних процесів, а також уміння бачити, чути і розуміти. Для тих, хто прагне змінити світ через слово, журналістика може стати не просто роботою, а дійсно життєвим покликанням, яке кожного дня буде приносити задоволення та викликати посмішку на обличчі. Без освоєння цієї професії у стінах ВНЗ точно не обійтися, жодні курси не зможуть дати того багажу знань, який необхідний для реалізації себе в цій професії. Навчання на журналістиці дозволяє не лише освоїти класичні техніки написання статей, але й познайомитись з новітніми форматами медіа, таких як цифрові платформи, мультимедійні проекти, подкасти та відеоблоги.
Здобуті навички дадуть можливість молодій людині підготуватись до постійно мінливих умов сучасного медіапростору. Плюс, безперервне спілкування з експертами, медіапрофесіоналами та однодумцями дасть змогу не лише збагачувати професіоналізм, а й розвивати критичне мислення. До того ж вища освіта в журналістиці дає фундамент, на якому легко побудувати кар’єру в різних сферах — від медіа та PR до зв’язків з громадськістю та політики. Тому, якщо вас приваблює ця сфера, проте є певні сумніви, то залиште їх осторонь. Хоча, звичайно, ви маєте розуміти, що навчання буде складним і подекуди навіть доведеться звертатися за допомогою до сторонніх осіб, аби зекономити собі час, сили та нерви. Так, наприклад, багато хто знає, що інколи краще замовити студентську роботу в “Інформ Сервіс”, ніж провести декілька днів життя в бібліотеці в пошуках необхідної наукової бази для написання тексту курсової чи дипломної роботи.
Спеціальність журналістика – це не тільки про можливість бути в тренді та потужний інструмент для соціальних змін (журналісти можуть впливати на громадську думку, сприяти вирішенню важливих питань), це ще й про творчість та гарний заробіток. Про фінансові перспективи поговоримо дещо згодом, а от щодо творчості зазначимо, що журналістика дозволяє розвивати не лише технічні навички, але й відточувати власний стиль, підхід до написання та подачі матеріалів. Це шлях до того, щоб ваші тексти зачіпали, захоплювали і змушували замислитись.
Що потрібно здавати на журналіста після 11 класу?
У наступному році, щоб стати студентом вишу та навчатись на спеціальності “Журналістика” треба буде скласти НМТ. Він включає іспити з української мови (обов’язковий), історії України (обов’язковий); математики (обов’язковий), також один предмет можна обрати на власний розсуд з переліку наступних предметів – українська література, іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія. Стосовно вибіркового предмета, то тут є нюанси – варто орієнтуватись як на рівень своїх знань, так і на коефіцієнт, який дає той чи інший предмет при підрахуванні балів (цей момент треба уточнювати безпосередньо у ВНЗ).
Не знаєш, з чого почати?
Звертайся по допомогу!
Де навчатися на журналіста в Україні?
Вишів, які випускають майбутніх журналістів, редакторів тощо сьогодні в країні дуже багато. Розкажемо вам про деякі з них. Одразу зазначимо, що на рейтинги, які дуже часто зустрічаються на різних ресурсах не варто дуже сильно орієнтуватись, адже кожен із них будується за певними критеріями – десь береться до уваги публікаційна активність науково-педагогічних працівників кафедри, десь – престижність ВНЗ через призму його взаємовідносини з міжнародними організаціями тощо.
Серед ВНЗ, які ви можете розглянути для вступу є:
- Київський університет культури
Університет позиціонує себе як сучасний заклад освіти в якому створені максимально комфортні умови для навчання студентів. Він може похизуватись потужним професорсько-викладацьким складом, використовує в процесі навчання інноваційні освітні програми, які забезпечують високий рівень підготовки фахівців та роблять їх затребуваними на ринку праці. Навчання здійснюється на всіх освітньо-кваліфікаційних рівнях.
- Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Цей ВНЗ може похизуватись більш ніж віковою історією. Заклад освіти має потужний потенціал, в ньому отримати гарну базу можуть як ті студенти, які прагнуть розвиватися в обраній сфері через призму практичної діяльності, так і ті, хто планує продовжити навчання в аспірантурі. Виш підтримує тісні наукові зв’язки із закладами вищої освіти України й не тільки, тому стати студентом цьому вишу – мрія багатьох молодих людей.
- Державний університет інтелектуальних технологій і зв’язку
Цей ВНЗ в Одесі – гарний вибір для тих, хто прагне отримати гарні знання і навчатись в хороших умовах. Про цей заклад освіти є багато відгуків і всі вони доволі позитивні.
- Державний університет «Житомирська політехніка»
Заклад позиціонує себе як гарного постачальника освітніх послуг та має низку позитивних моментів, серед яких зокрема: надання гуртожитку іногороднім студентам, можливість отримання післядипломної освіти, наявність підготовчого відділення, можливість навчання на бюджетній формі навчання. Однак відгуки про цей виш доволі неоднозначні.
Коледжі журналістики після 9 класу
Коледж журналістики – це не просто навчальний заклад, це чудова можливість зануритися в динамічний світ медіа та комунікацій. Якщо ви мрієте про кар’єру в журналістиці, то обрання такого коледжу може стати важливим кроком до вашого професійного зростання. Ось кілька причин, чому варто обрати коледж журналістики:
- в цьому закладі ви можете отримати більш глибокі знання й пройшовши весь шлях навчання стати більш затребуваним на ринку праці. Якщо порівнювати школу та коледж, то цілком логічно, що другий дасть вам більше користі для вашої майбутньої професії;
- зберегти свої нерви. Вступ до коледжу простіше за вступ до вишу. Замість складання НМТ треба лише пройти співбесіду та підготувати мотиваційний лист до закладу, до якого ви плануєте вступати. Це хороший варіант для тих молодих людей, які мають певні сумніви в своїх здібностях та переживають, чи дійсно вони зможуть скласти НМТ так, щоб вступити до вибраного ВНЗ в майбутньому;
- поринути у кар’єру раніше. Якщо виявиться, що цей напрямок не “ваше”, то ви матимете більше часу на те, щоб влаштувати своє життя та перекваліфікуватися й розпочати свій шлях в чомусь іншому.
Скільки вчитися на журналіста?
Відповідь на питання: “Як стати журналістом?” включає розгляд строків навчання в тому числі. Все залежить від ваших амбіцій та поставлених перед собою цілей. Так, ви можете закінчити тільки коледж і на базі молодшого бакалавра влаштуватись на роботу, можете закінчити бакалаврат, а можете вступити до магістратури. В журналістиці як такій вимог щодо освіти по більшій мірі немає, однак ви маєте розуміти, що часи, коли класична освіта буде поступатися курсам ще не настали й багато роботодавців все ще звертають увагу на наявність “корочки”, хоча по більшій мірі копірайтеру, редактору, SEO-спеціалісту вона не потрібна. Саме тому термін навчання може варіюватись від 3 до 5 років (все залежить від того, вступаєте ви після 9 чи 11 класу та того, який освітньо-кваліфікаційний рівень хочете здобути).
Тривалість навчання на бакалавраті та магістратурі
Якщо ми говоримо про денну форма навчання, то вступивши на бакалаврат вам треба буде витратити 3 роки та 10 місяців свого життя, щоб отримати омріяну корочку. Магістратур займе ще рік та 4 місяці. Навчання в коледжі може дещо зекономити час, однак тут ви маєте розуміти, що вартість контракту буде дорожче за навчання в школі.
Особливості навчання на спортивного журналіста
Навчання на спортивного журналіста має свої особливості, які відрізняють його від інших суміжних напрямів. Перш за все варто відзначити, що майбутній спортивний журналіст повинен мати глибоке розуміння спорту та його специфіки, адже його робота – це не тільки про наявність знань про певні факти, це ще й про здатність аналізувати та інтерпретувати події, які відбуваються в сфері футболу, боксу, кінних змагань тощо. Також він має розумітися й на психології спортсменів, аналізувати ті чи інші дії, робити певні припущення, щоб зацікавити глядача тощо. Адже так тільки можна буде говорити про високий рівень професіоналізму.
Говорячи про підготовку людей для розвитку в цьому напрямі варто відзначити, що вона має бути орієнтована на: розвинення навичок письма (справжній майстер своєї справи має вміти не лише точно передавати факти, а й створювати емоційно насичений, цікавий контент, який буде викликати захоплення у читачів чи глядачів), розвинення здатності до аналітичного мислення (спортивна журналістика часто передбачає написання статей у стислі терміни, що вимагає вміння швидко обробляти та систематизувати інформацію), розвиток комунікаційних навичок (нерідко представники цієї професії взаємодіють зі спортсменами, експертами, тренерами тощо).
Вартість навчання на журналіста
Цінова політика вишів суттєво різниться. Вартість контракту залежить від освітньо-кваліфікаційного рівня, форми навчання, самого ВНЗ, Розглянемо деякі пропозиції від навчальних закладів.
Міжнародний гуманітарний університет | бакалавр | денна | 24 800 (1й курс) 26 800 (2-4 курси) |
Київський університет культури | магістр | денна | 49 900 |
бакалавр | денна | 43 000 | |
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського | бакалавр | денна | 25 000 |
бакалавр | заочна | 22 000 |