ТОП кращих Вузів України (2020-2021)

Зміст

Який університет найкращий в Україні? Відповідь залежить від того, хто оцінює.  Ми спробуємо бути максимально об’єктивними і візьмемо за орієнтир рейтинг ВНЗ за показниками бази Scopus. Її авторитетність і значимість мало у кого викликає сумнів. Отже, ТОП, побудований на індексі Хірша і кількості публікацій, сміливо можна сприймати за істину.

Кращі ВНЗ країни

Десять верхніх позицій рейтингу виглядають так:

  1. Київський національний університет ім. Тараса Шевченка.
  2. Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна.
  3. Львівський національний університет ім. Івана Франка.
  4. Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова.
  5. Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича.
  6. НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».
  7. Донецький національний медичний університет.
  8. Національний університет «Львівська політехніка».
  9. Сумський державний університет.
  10. Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».

Картина цілком прогнозована і зрозуміла. З несподіванок цього року можна назвати, хіба що, втрату позицій і вибування з десятки кращих Дніпровського державного університету ім. О. Гончара. Але, як то кажуть, наукові статті самі себе не напишуть, не опублікують і не процитують. Тому здорова конкуренція важлива і потрібна.

У рейтингу Скопус за 2020 рік кількість ВНЗ України збільшилася на 11 пунктів. Тепер всього представлено 176 установ освіти

Відгуки студентів і викладачів кращих ВНЗ України

КНУ ім. Т.Шевченка – альма-матер величезної кількості молодих світил. Він користується популярністю, і на це є маса причин. Відгуки студентів і їх батьків переважно позитивні. Університет рекомендують 85% опитаних (решта, мабуть, вибирають вчитися поза країною).

chervonyj korpus knu

Стандартно висока і приблизно рівна оцінка за освітою, програмами, матеріалами. До цінової політики питань і претензій трохи більше. Наприклад, на форумі можна зустріти відгуки такого змісту:

 «В інституті журналістики є кафедра Кінотелемистецтва (КТМ), так ось цю кафедру, здається, відкрили тільки для викачування грошей. Провчилася на спеціальності «Ведучий програм телебачення» маючи мінімум профільних предметів, які були РАЗ в 2 тижні… Контракт коштує 46200 грн. При цьому заявляли, що не вистачає грошей на оплату викладачів…».

Такий критиці протиставляється риторика задоволених студентів і випускників, які не оминають увагою підліткові гасла із серії – краще за всіх, гарніше всіх тощо.

Про ХНУ ім. Каразіна студенти говорять різне. Частина (і їх більшість) в цілому позитивно охарактеризували навчальний заклад і рекомендують сюди вступати. 10% жорстко висловлюються у відгуках про корупцію, непрофесіоналізм деяких викладачів і поганий стан окремих гуртожитків. Є й ті, хто зайняв нейтральну позицію.

Наприклад, у формулюваннях відгуків можна побачити фрази «море позитиву, один з кращих українських ВНЗ за рівнем освіти, класика, яка випереджає час, просто клас» та інші, аргументовані і не дуже позитивні формулювання.

ЛНУ ім. І. Франка отримує дуже високі відгуки від студентів. Навіть можна сказати – максимальні. Єдине зауваження в більшості випадків – побажання відремонтувати і відреставрувати деякі корпуси.

В цілому по всім ВНЗ з ТОП 10 можна констатувати, що більшість відгуків носять позитивний характер. Різко негативних описів дуже мало. Але, звичайно ж, навпроти кожного найменування рейтингу можна поставити недоліки. Це ж, поки що, не Страсбург і не Гарвард.

Якщо не кидатися гаслами про катастрофічний стан нашої науки, можна сміливо відзначити – світил вистачає. Однак, і від кращих «збігають». Наприклад, Всеволод Демкин, колись викладач КПІ, написав так про свій відхід: «Тому що крім мене це, за великим рахунком, більше нікому не потрібно. А у мене з кожним роком залишається все менше і менше часу робити нікому не потрібні речі».

Так як ми розглядаємо рейтинг по Скопус, активність публікації і показник цитування викладачів цих вузів також найвищий. Однак в цілому можна стверджувати про високий рівень викладацько-професорського складу не тільки в ТОПі 10 університетів, а й як мінімум в наступних кількох десятках.

 

Як було складено рейтинг?

Напроти кожної позиції ВНЗ проставляється індекс Хірша.

 ВНЗІндекс Хірша
1.КНУ ім. Тараса Шевченка93
2.ХНУ ім. В.Н. Каразіна73
3.ЛНУ ім. Івана Франка64
4.ОНУ ім. І.І. Мечникова62
5.Чернівецький НУ ім. Юрія Федьковича61
6.НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського»60
7.Донецький національний медичний університет48
8.Національний університет «Львівська політехніка»45
9.СГУ45
10.НТУ «ХПІ»45

Ця цифра – показник, скільки наукових статей опубліковано в Скопус і процитовано мінімум таку ж кількість разів. Тобто, наприклад, від ХНУ ім. В.Н. Каразіна розміщено в рецензованих журналах 73 статті і стільки ж разів вони процитовані (або більше). Чи означає це, що інших публікацій не було?  Були і багато. Всього за минулий рік 10108 статей. Просто ще їх кількість цитувань для кожної не досягло позначки в 73.Ось така складна і одночасно проста математика.

З найкращими зрозуміло. А що за найгіршими серед кращих? Рейтинг замикає Одеський державний університет внутрішніх справ, Бердянський університет менеджменту і бізнесу, Харківський регіональний інститут державного управління.  Але, до речі, вони вперше потрапили в рейтинг – хоч і маленьке, але досягнення

Який би ВНЗ ви не обрали, в кожному з них належить попрацювати, готуючи студентські роботи, а може навіть і наукові статті Scopus. Хто знає, може саме ви – наступний науковець. А щоб результат виправдав очікування, звертайтеся в компанію «Інформ-Сервіс». Ми виконаємо на замовлення будь-яке завдання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

    Залиште заявку

    Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних