Вступ до аспірантури у 2024-2025 роках в Україні

Зміст

Питання, чи варто ганятися за ступенями кандидата наук/Ph.D і закінчувати аспірантуру в принципі, не втрачає своєї актуальності й сьогодні. Хтось говорить про те, що аспірантура відкриває перед людиною великі можливості і є відмінним варіантом почати своє кар’єрне зростання в професії, яка є статусною і престижною (хоч і не особливо високооплачуваною), хтось наполягає на безглуздості витрачання часу на теорію і тому, що практика обов’язково нагородить найкращим результатом за підсумком. Так чи інакше, знаходяться люди, які все ж таки вступають до аспірантури і для них вимоги до вступу є дуже актуальними.

Правила вступу змінюються чи не щороку і, як показує практика, стають дедалі жорсткішими. Якщо раніше поступити міг майже кожен охочий (це звичайно досить перебільшено), то сьогодні аспірантура готова відчинити свої двері далеко не перед усіма. І часто вступ до неї так і залишається нездійсненною мрією. Сьогодні ми поговоримо про правила вступу на цей кваліфікаційний рівень, щоб кожен бажаючий міг оцінити свої можливості.

Аспірантура: навіщо її закінчувати та які можливості вона відкриває перед людиною?

Отже, насамперед зазначимо, що вступ до аспірантури є важливим етапом у житті людини, яка вирішила пов’язати своє життя з науковою чи викладацькою діяльністю. Адже без навчання на цьому рівні про просування кар’єрними сходами не може бути й мови. По суті вона акумулює у собі освіту, проведення академічних досліджень та розвиток навичок написання наукової праці, що передбачає глибоке вивчення обраної теми, внесення пропозицій щодо вдосконалення методик, покращення законодавства тощо (все залежить від спеціальності за якою виконується робота).

Навчання в аспірантурі відрізняється від звичного студентського життя в рамках навчання на бакалавріаті чи навіть магістратурі. Тут все набагато складніше та серйозніше. Але, перш ніж це зрозуміти, необхідно зробити перший крок – вступити до аспірантури. І вже тут, на початку, все дуже складно. Носити горде звання “аспірант” може людина, яка вже подолала такі складнощі, як:

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    • велика конкуренція на існуючі місця (вона і так завжди була дуже високою, а зараз, у період військового стану і зовсім, адже багато осіб чоловічої статі вдаються до навчання у ній, як до способу легально отримати відстрочку від служби у ЗСУ);
    • високі вимоги до знань майбутнього аспіранта кафедри. Іспити стають все складнішими з кожним роком;
    • високі вимоги до знань іноземної мови. Якщо раніше можна було просто скласти іспит у ВНЗ (нерідко він передбачав просто проходження невеликого тесту рівня ЗНО), то зараз потрапити на навчанні можуть лише ті, хто має сертифікат, що підтверджує рівень володіння іноземною мовою на рівні не нижче за В2;
    • висока вартість навчання. Щоправда, тут все відносно, адже навчання в Україні коштує набагато дешевше, ніж навчання в інших країнах світу.

    Війна в Україні: як вона вплинула на вступ до аспірантури

    Військовий стан в Україні вніс корективи у житті багатьох людей. Хтось приєднався до ЗСУ, хтось вирішив, що це не його шлях, це спровокувало пошук людьми різних інструментів уникнення мобілізації. І аспірантура майже 2 роки була одним із них. Це не могло не одержати реакцію з боку держави. З цієї причини на законодавчому рівні було внесена низка змін до умов вступу на аспірантуру та нюансів навчання на ній. Отже, найважливіші з них припускають таке:

    1. Сьогодні денної форми навчання за контрактом не існує. В аспірантурі у ВНЗ нашої країни з 2024 року на денній формі можна навчатися лише за державним замовленням.
    2. Кількість державних місць було збільшено приблизно вдвічі і зараз їх близько 7000.
    3. Переводу на денну форму навчання із заочної вже немає.
    4. Відновлення на денну форму навчання не “відкрито” всім. Скористатися цією опцією не можуть військовозобов’язані особи. Доступна вона лише тим аспірантам, які на законних підставах перервали навчання.
    5. Навчання за контрактом можливе лише на заочній або вечірній формах навчання. Але вони не дають змоги отримати відстрочку від мобілізації.

    Основні вимоги до вступу

    Щоб навчатися в аспірантурі, одного бажання мало. Крім проходження «прийомки» (про це трохи пізніше) є низка умов, про які не можна забувати. Так, щоб потрапити до цієї касти необхідно:

    • мати належний рівень освіти. Студент на руках повинен мати диплом магістра або прирівняний до нього диплом спеціаліста з відповідної спеціальності;
    • скласти єдиний вступний іспит;
    • мати на руках підготовлену наукову концепцію (вона включає тему, мету, методи тощо);
    • мати портфоліо результатів наукових досліджень про. Сюди відносяться тези конференцій, виграні гранти, наукові статті, опубліковані в профільних виданнях і таке інше;
    • підтвердити рівень володіння державною мовою;
    • підтвердити рівень володіння іноземними мовами. Необхідно мати на руках відповідні документи, що підтверджують знання лише на рівні В2.

    Зазначимо, що це лише загальні положення. Індивідуальні умови зазвичай прописані на офіційних сайтах ВНЗ.

    Етапи вступу до аспірантури

    Щоб мати можливість впливати на розвиток науки у відповідній галузі, доведеться пройти ряд етапів.

    1. Вибір наукового керівника та напрямки. Найкраще, коли це відбувається відразу і ви, орієнтуючись на відгуки друзів чи знайомих, йдете до конкретної людини, в якій ви впевнені. Щоправда, так відбувається далеко не завжди. Якщо вам нема кого запитати, то це не біда. У будь-якому випадку, вступивши до університету чи академії, ви не залишитеся без наукового керівника. Вам призначать його з-поміж викладачів кафедри, які відповідають певним вимогам.
    2. Підготовка документів. Перелік необхідних документів ви можете знайти на сайті ВНЗ, що вас цікавить.
    3. Подання документів до вищого навчального закладу. Будьте уважними і не пропустіть терміни, адже вони можуть відрізнятися у ВНЗ.
    4. Складання вступних іспитів. Єдиний вступний іспит включає кілька «елементів», а саме: іспит зі спеціальності, іспит з іноземної мови, іспит з філософії (не завжди).
    5. Оцінка результатів наукових досліджень. Якщо у ВНЗ передбачено рейтингову систему, то в такому разі враховуватимуться бали за вступні іспити, наукову діяльність до вступу тощо.

    Якщо все складеться добре, то результатом буде зарахування до аспірантури.

    Які документи необхідно підготувати для подання до ВНЗ?

    Перелік документів, які необхідно подати до навчального закладу і так ніколи не відрізнявся лаконічністю, зараз і поготів. Він був збільшений документами щодо військового обліку, а також документами, що підтверджують факт реєстрації ВПО.

    Сьогодні, щоб закріпитись на кафедрі, необхідно подати до ВНЗ:

    • заяву на вступ до аспірантури. Готується документ з ім’ям ректора навчального закладу;
    • заяву про допуск до складання вступних іспитів;
    • копія екзаменаційного листа єдиного вступного іспиту;
    • анкета вступника (форма може змінюватись у ВНЗ країни);
    • копія диплома магістра (або фахівця) та додатка до нього;
    • мотиваційний лист. У ньому вказуються всі досягнення вступника у сфері науки;
    • копія паспорта та коду;
    • 2 копії військово-облікового документа (для осіб, які є військовозобов’язаними);
    • 2 екземпляри роздрукованого документа РЕЗЕРВ+ (для військовозобов’язаних);
    • 4 кольорові фото (3х4 см). Список може трохи відрізнятись, тому точний перелік необхідних документів краще одразу уточнювати у відділі аспірантури обраного ВНЗ.

    Вступні іспити

    Єдиний вступний іспит передбачає те, що абітурієнт має впоратися з екзаменом зі спеціальності, іспитом з іноземної мови (перелік доступних мов затверджено на законодавчому рівні); іспит з філософії.

    Що ж до форми проведення іспитів, це можуть бути або тести, або усні іспити.

    У 2024 році МОН України було внесено деякі зміни щодо здачі ЄВІ та визначення ваги його компонентів у розрахунку конкурсного балу. Вони припускають таке:

    1. Допуск до вступних іспитів абітурієнт може отримати лише за наявності оцінки ЄВІ у частині ТЗНК на рівні не нижче 160 балів.
    2. ВНЗ самостійно вирішує чи призначати іспит з іноземної мови. Якщо на руках абітурієнт має сертифікат міжнародного зразка, що підтверджує рівень володіння мовою не нижче В2, то він звільняється від складання іспиту (цієї частини).
    3. Якщо студент має на руках диплом магістра з іншої спеціальності, йому можуть бути призначені додаткові іспити.

    Скільки коштує навчання в аспірантурі?

    Коли йдеться про навчання в аспірантурі не на бюджеті, а на контракті, слід бути готовим до того, що навчання не можна буде назвати дешевим. Вартість навчання відрізняється у різних ВНЗ та залежить від низки факторів. Серед них у тому числі й:

    • спеціальність, яка приваблює студента. Так, наприклад, медичний напрямок у плані навчання зазвичай коштує дорожче за гуманітарний;
    • престижність вищого навчального закладу.

    Вартість варіюється суттєво. Навчання коштує від 26 до 72 тисяч на рік. Щоб у вас було зразкове уявлення про те, які ціни в яких ВНЗ встановлені, наведемо деякі приклади.

     

    Одеський державний університет внутрішніх справ

    1й, 2й рік навчання на спеціальності “Право” коштуватимуть 27273 грн, а 3й та 4й роки – 24120 грн на рік.

    У цьому ВНЗ є також інша спеціальність – “Правоохоронна діяльність”. Вартість навчання на цій спеціальності трохи менша. За перший та другий роки навчання доведеться віддати по 26222 грн на рік, а за 3-й та 4-й роки – по 23069 грн на рік.

    Одеський національний медичний університет

    ВНЗ пропонує навчання в аспірантурі за такими спеціальностями, як “Медицина”, “Стоматологія”, “Фармація, промислова фармація”, “Педіатрія”. Цінова політика ВНЗ така:

    Очна форма навчання – 54900 грн на рік. Заочна форма навчання – 36500 грн на рік.

    Вінницький Національний технічний університет

    ВНЗ пропонує навчання в аспірантурі з цілого ряду спеціальностей. Серед них менеджмент, теплоенергетика, біомедична інженерія, будівництво та цивільна інженерія, прикладна механіка тощо. Вартість навчання на рік складає 45500 грн на денній формі та 39200 грн на рік на заочній формі навчання.

    Київський університет імені Бориса Грінченка

    ВНЗ пропонує безліч спеціальностей для майбутніх вчених. Серед них у тому числі і філософія, філологія, економіка, психологія, журналістика та багато іншого.

    Вартість на денній формі однакова. Вона становить 214 000 грн. за 4 роки навчання.

    На заочній формі навчатиметься дешеве. За це доведеться віддати 198 тисяч грн.

    Київський національний університет імені Тараса Шевченка

    Цей навчальний заклад пропонує студентам багато програм. Ціна на навчання – одна з найвищих у країні. В інституті міжнародних відносин вартість навчання на очній формі сягає 89 900 грн. на рік. Хімічний, філософський, географічний та багато інших факультетів коштуватиме 71300 грн на рік. Заочне навчання дешевше. Не тільки висока ціна тут буде каменем спотикання при вступі, прохідний поріг на порядок вищий ніж в інших ВНЗ, так що для того, щоб бути зарахованим до лав аспірантів, доведеться попотіти.

    Київський університет права НАН України

    Цей навчальний заклад пропонує програми навчання за спеціальностями “Право” та “Міжнародне право”. Вартість навчання на денній формі становить 50 та 52 тисячі на рік відповідно. Навчання на заочній формі коштує менше, 40000 та 40800 грн на рік.

    Як ви бачите ціни досить високі і тому робити варто тільки в тому випадку, якщо ви впевнені в тому, що вам це потрібно. До того ж, ціна на навчання – далеко не єдина проблема.

    Як підготуватися до вступу до аспірантури?

    Щоб спостерігати себе у списку щасливчиків, яких зарахували до лав аспірантів, доведеться пройти довгий шлях, а саме:

    • визначитися з галуззю знань, яка буде цікавою для вивчення. Слід орієнтуватися не так на “престижність” спеціальності, а на своє прагнення розвиватися у конкретній галузі. Найкраще ще до вступу до аспірантури мати на руках тему, яка представляє інтерес;
    • добре підготуватися до вступних іспитів. Це вам не “пересічний” іспит у ВНЗ, з яким студенти стикаються кожен навчальний рік на сесії. Тут вимоги набагато вищі, адже тут людина претендує на придбання її до наукових кіл, здійснення прориву в науці і не лише;
    • вивчити вимоги ВНЗ. Терміни подання документів (і їх перелік також), терміни складання іспитів, особливості подання звітності про наукову діяльність та всі інші нюанси мають бути уважно вивчені. Помилка може дорого коштувати.

    Якщо ви мрієте про кар’єрне зростання у сфері викладання чи проведення наукових досліджень, мрієте про свободу творчості, а також розумієте, що графік 5/2 з 9 робочими годинами не для вас, тоді від аспірантури ви нікуди не подінетесь. А тому уникнути надходження та вивчення всього, що з цим пов’язано, не вийде. Щоправда, є варіант трохи спростити своє життя – звернутися до компанії “Інформ Сервіс”. Наші фахівці допоможуть вам визначитися з темою кандидатської чи докторської дисертації, розробити концепцію дисертаційного дослідження, реферат аспіранта, план дисертації, а в майбутньому та написати дисертацію з будь-якої спеціальності.

     

    FAQ

    1. Чи складно вступити до аспірантури?

    Складно – поняття досить відносне. Адже в кожного “складно” своє. Сьогодні спостерігається тенденція до ускладнення долучення до наукових кіл.

    1. Скільки коштує контракт на аспірантурі?

    Ціна на навчання сильно відрізняється від ВНЗ до ВНЗ, також залежить вона від обраної спеціальності. Середня вартість варіюється в діапазоні 350-40 тисяч на рік.

    1. Чи обов’язково складати іспит з іноземної мови, щоб вступити до аспірантури?

    Так, іноземна мова є обов’язковою. Але студент може вибрати мову з пропонованого переліку.

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних