Що таке наукова стаття і чим вона відрізняється від ВАК?

Зміст

Звичайна наукова стаття у порівнянні з науковою статтею ВАК здається дитячим лепетом. Свободи дій більше, вимог менше, політ наукової фантазії нічим не стримується (крім рамок розумного, звичайно). Пиши – не хочу. З виданнями ВАК все по-іншому: пиши – як треба. Давайте розбиратися разом.

Що таке наукова стаття?

З першого курсу напевно вам розповідають, що наука – це дослідження, занурення, розробки тощо, а ви – майбутнє світило, частина великого процесу знань. Не розповідали? Дивно, мені – так. Ну не суть. Так от, наукова стаття – це дослідження, проведене з допомогою певних методів і має логічну, реальну основу.

Що обов’язково повинно бути в наукових статтях?

 1. Тема – цікава, важлива, корисна, не до кінця продумана.
 2. Актуальність – пояснення, чому, для чого, у чому потрібність.
 3. Цілі та завдання – що хоче продемонструвати або досягти автор, і якими способами має намір це робити. Умовний приклад – хочу в Рим, полечу на літаку з пересадкою у Відні.
 4. Об’єкт і предмет дослідження. Наприклад, хочу в Рим, отже, об’єктом є це місто, цікавий конкретно Колізей і йому присвячую увагу – ось і предмет вималювався.
 5. Джерела. Наукові статті пишуться не з голови, тобто не тільки з голови. Тому теоретична база обов’язкова.
 6. Унікальність. Публікації повинні бути авторськими, тобто відповідати вимогам високої оригінальності 75% і вище. Інакше це буде вже не ваша індивідуальна подорож у Рим, а онлайн-екскурсія за допомогою Google.

У будь-якої наукової статті повинна бути структура. Тобто це не просто полотно безладних думок, а впорядкована, логічна, послідовна робота. Вона включає вступ, основну частину, заключення з висновками, списку літератури, а також ключові слова, анотації і заголовок.

Які вимоги до наукових статей?

Міні-дослідження – це авторська робота. Тобто завжди повинен бути присутнім суб’єктивний погляд і аргументація, підкріплена теорією. Якщо праця являє собою просто якісне опрацювання джерел – це реферат. Не більше. Може навіть дуже хороший і цікавий, але реферат, а не науковий доробок.

Що ще потрібно знати?

 • Для викладу використовується безособова форма. Незважаючи на авторство, у нашій країні не прийнято «Якать» у наукових працях. Рекомендується вживати (але не зловживати!) займенником МИ «ми вважаємо», «переконані», «дотримуємося позиції».
 • Стаття формується у вигляді взаємопов’язаних, логічно вибудуваних блоків. Не повинно бути незв’язних фрагментів, абзаців, вставок. Оцінюється послідовність, обґрунтованість. Матеріал повинен плавно перетікати з речення в речення, як кисіль в молочних берегах.

Інформація, зміст, форма – все повинно бути прекрасно (дозволимо собі перефразувати Антона Павловича). Таку характеристику можна позначити одним словом – грамотність. Це універсальна вимога для всіх статей без винятку.

Що таке статті ВАК?

Стаття ВАК – це наукова стаття, підготовлена для публікації у виданнях, що входять у встановлений Вищою атестаційною комісією перелік. Саме Комісія є тим органом, який несе своєрідну відповідальність за «якість» кандидатів і докторів наук у країні. Отже, індексовані журнали висувають досить жорсткі вимоги.

Статті ВАК потрібні:

 • претендентам, які претендують на статус кандидата або доктора наук – без статей допуск до захисту неможливий;
 • авторам, які претендують на отримання грантів;
 • дослідникам, які прагнуть підвищити свій авторитет, знайти однодумців;
 • претендентам, яким потрібна апробація результатів наукової праці.

Вимоги залежать від політики конкретного видання. Журнали можуть висувати різні і навіть кардинально протилежні критерії. Але загальні принципи до наукових статей залишаються незмінними: унікальність, грамотність, авторська позиція, актуальність, відповідність теми і змісту.

У чому відмінності наукових і ВАК статей?

КритеріїСтаття ВАКЗвичайна стаття
Обсяг8-10 друкованих сторінок (0,4 авторських аркуша)2-10 друкованих сторінок (0,1-1,4 авторських аркуша)
Наявність зв’язку з дисертацієютакні

 

Англомовна версіятак (повністю або тільки ключові слова, анотація)немає (крім випадків, коли цього вимагає конкретний журнал)
Прив’язка до виданьтак – тільки у виданнях з переліку ВАКнемає
Стильвиключно науковийстиль з елементами розповідного і публіцистичного
Рецензіїобов’язковонеобов’язково


Головна відмінність – складність. Але стаття від статті відрізняється. Не все, що голосно названо, відповідає заявленому рівню. Однак виходимо із загальних норм і позначимо ключові відмінності.

Як не допустити помилок при написанні статей ВАК?

Перша і головна рекомендація – статті ВАК потрібно писати під конкретний журнал. Так легше дотриматися всіх умов без шкоди якості матеріалу. У числі найпоширеніших помилок:

 • в заголовку не відображена основна думка наукової статті;
 • матеріал не містить авторського аналізу і узагальнених закономірностей;
 • автор не формулює узагальнюючі, підсумкові висновки;
 • в статті сумбурно відбивається безліч ідей, які пов’язані загальною концепцією;
 • не осмисленість необхідності глибокого аналізу і огляду вже наявних напрацювань по темі;
 • ігнорування вичитки і перевірки тексту на звичайні помилки;
 • використання в списку літератури пунктів, які в статті не вказані і навпаки, посилання в тілі статті на матеріал, який не винесено в кінець роботи.

Простіше кажучи, автор повинен розуміти, що, навіщо і для чого він відображає в статті. Повертаючись до нашого Риму, оцініть, хто вже подорожував і що розкрив, чому саме Колізей, і як ви зможете піднести його з нового ракурсу і з користю.

Статті ВАК для новачків – новий рівень. На нього потрібно зайти гідно. Пропонуємо звернутися в компанію «Інформ-Сервіс» і автоматично зняти всі питання з приводу якості, оформлення, змісту, публікації наукових статей будь-якої складності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних