Що таке звіт з практики та як правильно його писати?

Зміст

Сучасна система освіти недосконала і переважно навчальний процес спрямовано на вивчення теорії. Прийшовши на роботу, людина повинна відразу показати себе фахівцем, чи хоча б продемонструвати базові навички роботи в тій чи іншій структурі. Особливо це важливо для тих людей, які хочуть піти працювати у приватний сектор, а не пов’язати свою діяльність із державними структурами. Для того, щоб хоч трохи ввести майбутнього фахівця в курс справи та познайомити з тим, чим він займатиметься в майбутньому, студент має кілька разів пройти практику.

 

Як написати звіт з практики?

За роки навчання у ВНЗ студент повинен пройти практику 3 рази. Йдеться про:

  1. Навчальну практику. Таку практику проходять студенти 2-3 курсів. Для даної практики занурення у робочу обстановку не характерно, тут студент більше знайомиться з роботою підприємства загалом, прослуховує лекції, відвідує екскурсії тощо;
  2. Виробничу практику – це вже серйозніша практика, під час проходження якої студент знайомиться з нюансами робочого процесу, занурюється в нього і виконує різні завдання під керівництвом куратора від бази проходження практики;
  3. Переддипломну практику. Тут студент покликаний продемонструвати навички та вміння, які вони отримали за роки навчання і показати глибоке розуміння теоретичного матеріалу. Непоодинокі випадки, коли після успішного проходження практики, студента запрошують на роботу на те чи інше підприємство. Саме тому важливо показати себе з найкращого боку та запам’ятатися керівництву – після випуску не треба буде розсилати резюме та витрачати час – робота вже буде.

 

Незважаючи на те, що кожен з видів практики має свої особливості та нюанси, цілі та завдання їх, як правило, одні й ті самі. Серед них можна виділити:

  • закріплень теоретичних знань, здобутих у процесі навчання у ВНЗ;
  • підбиття підсумків навчального курсу;
  • ознайомлення з практичними завданнями та відточування майстерності їх виконання;
  • визначення спектра завдань, які необхідно виконувати в ході роботи і т.д.

Незалежно від того, про яку практику йдеться, у процесі її проходження необхідно писати щоденник та звіт. Саме із цими документами студенту треба буде прийти на захист.

Щоденник практики та звіт з практики – різні документи, проте вони дуже схожі між собою. Щоденник містить більше пунктів для заповнення, а звіт є розгорнутою формою опису завдань, виконуваних у процесі проходження практики (один із пунктів щоденника).

Від того, наскільки грамотно та коректно прописано звіт, залежить висновок комісії із захисту практики – адже його якість свідчить про професійну підготовленість студента. Коли йдеться про проходження практики, то тут, як правило, йдеться про поміщення студента у нове для нього середовище. Для того щоб звіт про практику був повним і якісним у ньому необхідно описувати не тільки виконувані роботи, а й усю інформацію про базу проходження практики, правову основу її функціонування тощо. До звіту можна включити не лише реальні дані, а й рекомендації щодо вдосконалення роботи підприємства тощо.

Говорячи про оформлення звіту, то тут слід дотримуватися ДСТУ 4163:2020, в якому висвітлено стандарти оформлення документів (шрифт, відступи, абзаци тощо).

 

Структура звіту з практики

Як правило, особливих вимог до оформлення звітів з практики ВНЗ не висувають. Зазвичай звіт складається з:

  • титульного листа. На ньому вказується назва документа, інформація про ВНЗ, інформація про практиканта та керівників практики (від ВНЗ та бази проходження практики), рік, місто тощо;
  • зміст звіту з нумерацією;
  • введення. Тут необхідно прописати мету, завдання, а також передбачуваний результат проходження практики в тій чи іншій установі;
  • основна частина звіту. Вона поділяється на 2 частини: теоретичну (вона, у свою чергу, ділиться на розділи) і практичну (тут описуються всі завдання, результати проведеного аналізу і т.д.);
  • заключення. У цій частині звіту формулюються висновки, до яких студент приходить у процесі проходження практики. Тут студент також оцінює власну роботу та формулює рекомендації щодо вдосконалення професійної діяльності підприємства;
  • додатків. Сюди виносяться різні графіки, таблиці, виписки, на основі яких формулюються положення в основній частині звіту.

 

Як правильно оформити звіт з практики?

Правила оформлення звіту з практики містяться у методичних рекомендаціях кафедри, на якій працює керівник проходження практики від ВНЗ, тому не забудьте її почитати. Щодо змісту ми писали вище. Щодо оформлення – тут все стандартно:

  • формат листа-А4
  • шрифт Times New Roman
  • розмір шрифту – 14
  • міжрядковий інтервал 1,5 (полуторний)
  • вирівнювання тексту – за шириною тощо.

До звіту також додаються різноманітні документи. Як правило, йдеться про щоденник, характеристику і пояснювальну записку.

Види звітів з практики

Види звітів визначаються з видів практики, яку проходить студент. Так, виділяють:

  • звіт з навчальної практики. Це найпростіший вид звіту, який відрізняється простотою підготовки. Особливістю такого звіту є відсутність практичної складової. Ступінь “занурення” в роботу не така глибока, але хоча б поверхневі рекомендації щодо поліпшення роботи підприємства варто дати;
  • звіт з виробничої практики. Тут дещо складніше. Стандартні вимоги ми виклали вище і тому не будемо повторно на них зупинятися;
  • звіт з переддипломної практики. Структура звіту та сама, але треба не забути ще згадати в ньому про свою дипломну роботу. Це можна зробити у висновку або в основній частині роботи.

 

Щоденник звіту з практики

Щоденник практики – документ, який обов’язково має бути заповненим на момент захисту. У ньому містяться записи студента про проходження практики – ведеться він щодня – зазвичай його основна частина включає таблицю зі стовпцями “№п/п”, “дата”, вид роботи”, “відмітка про виконання”. У щоденнику також пишеться характеристика практиканта (навіть якщо її буде виконано на окремому аркуші А4).

Варто також зазначити, що у щоденнику є позначки (місця для печатки підприємства та ВНЗ), якщо пропустити хоча б одну, студента буде не допущено до захисту практики.

ВНЗ зазвичай видають щоденники студентам або дають форму, яку необхідно роздрукувати для заповнення.

Захист звіту з практики

Захист практики – це насправді зовсім нескладно, правда тільки для тих, хто відповідально підходив до виконання покладених на нього завдань і поринув у процес роботи підприємства. Адже по суті навіть не доведеться нічого заучувати, бо відпрацьовані навички і дії, що здійснюються, добре віддрукуються в пам’яті і так. Іноді для захисту може знадобитися підготувати презентацію (цей момент краще відразу уточнити у куратора практики від університету, щоб потім не було метушні). Базова структура презентації включає такі пункти:

  • перший слайд презентації відображає титульну сторінку звіту;
  • другий слайд – інформація про базу проходження практики (варто додати гарні фото);
  • третій слайд – цілі та завдання проходження практики;
  • четвертий – підсумки та висновки, які були зроблені внаслідок проходження практики;
  • п’ятий та наступні повинні демонструвати основні положення основної частини звіту про проходження практики.

Не варто поспішати з завершенням презентації – пограйте з кольоровою гамою, шрифтами, сполучністю шрифту, картинок та теми для надання презентації естетичності і пам’ятайте, що багато тексту розміщувати на одному слайді не варто.

Проходження практики так чи інакше неминуче для студента, а ось зі звітом можна вирішити питання по-іншому. Для людей, які не хочуть щодня заносити записи до звіту, компілювати отриману інформацію та розбиратися з особливостями оформлення цього документа, гарною ідеєю буде замовити звіт з практики нашої компанії. Ми гарантуємо високу якість робіт, дотримання термінів і надаємо кращі ціни на послуги у своїй ніші.

 

  • Скільки часу триває практика?

У кожному ВНЗ свої правила зазвичай практика триває від 2 тижнів (навчальна) до 4 тижнів (переддипломна).

  • Чи повинен бути звіт унікальним?

Вимоги до унікальності звіту з практики зазвичай не визначені в методичних рекомендаціях, адже насправді скопіювати матеріал буде просто нізвідки. Але якщо студенту пощастить знайти щось на просторах інтернету, корисне для себе, то не варто займатися копіпастом.

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних