Якщо ви плануєте захистити диплом, будьте готові до такого неминучого кроку як переддипломна практика. Крім формальних паперів це ще і можливість зарекомендувати себе з кращого боку і отримати бонуси перед потенційними роботодавцями. Підсумковий документ – звіт з практики. У статті ми опишемо правила складання і зміст документа.
Що таке переддипломна практика?
Переддипломна практика потрібна для того, щоб зібрати, проаналізувати і згрупувати практичний матеріал дипломної роботи. На цьому етапі готується базис підсумкової праці студента і без перебільшення формується його найскладніша – практична частина.
Саме тому місце проходження переддипломної практики повинно відповідати сфері діяльності і темі роботи. Так реалізується дослідно-експериментальна частина. Напередодні проходження вирішується таке коло питань:
- терміни і тривалість практики;
- узгодження з навчальним планом;
- отримання завдання для практичного застосування.
Цей етап контролює науковий керівник. Він конкретизує коло завдань і цілей, стежить за процесом виконання. Паралельно на підприємстві кураторство здійснює керівник, який призначається директором в індивідуальному порядку.
Якщо ви з відповідальністю підходите до подальшої роботи, проаналізуйте підсумки практики, проведіть роботу над помилками і складіть план щодо вдосконалення своїх дій.
Як оформляється звіт по практиці?
Документ має певну структуру. У ньому мають бути присутні:
- титульна сторінка;
- завдання і цілі;
- зміст;
- щоденник;
- базова частина;
- список літератури;
- додатки;
- відгуки керівника;
- характеристика.
Інструкція з написання не представляє нічого складного. Потрібно проявити уважність і відповідальність. Розберемо алгоритм по етапах:
- Заповнення титульного аркуша проводиться відповідно до вимог кафедри. Як правило, таку інформацію в електронному вигляді студенти отримують заздалегідь. Для ознайомлення з цілями і способами організовується семінар, який в ознайомлювальних цілях проводить науковий керівник.
- Зміст оформлюється у вигляді пронумерованого списку ключових пунктів. Застосовується наскрізний тип нумерації.
- Складається вступ до звіту з перерахуванням основних завдань, які вирішуються по ходу практики. Цей пункт не завжди обов’язковий.
- Складається щоденник практики. В процесі практичної діяльності заповнюється календарний план у вигляді таблиці. Його зразок затверджується кожним вищим навчальним закладом окремо. На щоденнику повинна бути проставлена печатка і підпис керівника.
- Проводиться детальний опис заходів, в яких брали участь студенти. Наприклад, при проходженні переддипломної практики в суді студенти описують хід і особливості судових процесів, досвід складання процесуальних документів, присутність в ході проведення експертиз тощо.
- Наводиться характеристика організації – бази практиканта. Студенти знайомляться з цією інформацією вже в перші дні трудової діяльності. У звіті описуються структурні особливості і функціонування підприємства.
- Формулюються підсумкові висновки і рекомендації.
Обов’язковим додатком до звіту служить відгук керівника. Від його змісту багато в чому залежить результат захисту практики, а потім і диплому. Ще один відгук складається науковим керівником.
Не відкладайте написання звіту на останній момент. Заповнення документа вимагає певного часу і зусиль. Якщо робити все на швидку руку, можна наробити помилок і створити проблеми перед відповідальним моментом.
Що не можна упустити?
Давайте відразу опустимо моменти, що нудно / нецікаво / складно і постараємося максимально якісно надрукувати досить формальні листи. Так ось, спробуйте описати свою діяльність цікаво, не нудно. Покажіть свою любов до професії. Здивуйте викладача нетривіальним підходом.
Дослідно-практична робота повинна описуватися детально і послідовно. Враховуйте головне і опускайте зайве. Наприклад, ви проходили практику в суді. Напишіть, скільки протоколів надрукували і зробіть невеликий аналіз їх специфіки – що для себе почерпнули, які закономірності, в чому розбіжності з інструкцією (в останньому пункті не переборщіть).
Не соромтеся бути ініціативними. Покажіть на практиці свою зацікавленість і участь в процесі. Однак не демонструйте власну перевагу, якщо побачили помилки. Пам’ятайте, на практиці досвід перемагає теорію. Керівник вже точно оцінить такий підхід.
Компанія «Інформ-Сервіс» як Чіп і Дейл завжди поспішає на допомогу. І ми встигаємо зробити неможливе, навіть якщо терміни горять. Звертайтеся і отримаєте бездоганно виконані студентські роботи на замовлення, в тому числі замовити звіт з практики.