Web Of Science – недосяжна мета або реальна можливість? Цим питанням задається кожен, хто будує перспективні плани, але ще не має достатнього досвіду на науковій ниві. Ми допоможемо вам розібратися, чому саме цей майданчик вважається топовою наукометричною базою, а також з’ясуємо, кому і навіщо потрібно в ній публікуватися.
Що таке Web Of Science: просто про складне
Самий «віковий» інформаційно-науковий майданчик WoS почав своє існування з 1961 року. Тепер тут консолідовані кращі наукові думки останнього півстоліття так точно. Це публікації наукових статей, матеріали конференцій, дані про патенти, книжкові серії та видання, інші безцінні і спірні дослідні досягнення.
- Журналів рецензується понад 33 тисяч.
- Сукупна кількість охоплених видань – 5 тисяч.
- Записи обчислюються десятками мільйонів.
- Постійний приріст становить 2-3 мільйони в рік.
- Тематичне охоплення – понад 250 напрямків.
- Територіальне охоплення – Європа, Америка, Азія, Африка, Австралія. Всього цим ресурсом користується 120 країн.
Уже ці цифри вражають. Але, як ви вже здогадалися, такі факти – лише вершина айсберга. Інтернет вніс свої корективи. Світова мережа сприяла створенню «наукової мережі» (так перекладається абревіатура WoS). Глобалізація йде семимильними кроками.
Кому потрібні публікації WoS
Почнемо з того, що бонус у вигляді опублікованої наукової статті в такому джерелі в принципі нікому не може зашкодити. Це однозначний вагомий плюс в скарбничку складових академічної репутації та доброчесності. Однак крім задоволеного марнославства є більш відчутні й очевидні цілі.
Так, для допуску до захисту дисертації потрібні розміщені матеріали в іноземних джерелах. Майданчик Веб оф Сайнс ідеально для цього підходить. Більш того, в залежності від категорії журналу одна публікація може зараховуватися за дві. А це вже істотно полегшує завдання. Адже на відміну від майбутніх кандидатів наук здобувачам на статус доктора наук потрібно мінімум три таких статті.
Для учасників боротьби за гранти, підвищені стипендії такий аргумент, як публікація в авторитетному журналі, що рецензується, грає тільки на руку. І ще один аспект: тут можна відмінно себе показати, інших подивитися, знайти потрібних однодумців.
Відсоток відмови у публікаціях за первинними заявками в середньому становить 70%, а в окремі періоди досягає 90%. Це обумовлено невиконанням всіх вимог конкретного журналу. Вважається успіхом, якщо дана можливість доопрацювати, а не починати процедуру з нуля
Чому потрапити у WoS складніше, ніж до Scopus?
Залежно від того, з якого боку подивитися. В цілому, така думка має своє підґрунтя:
- По-перше, Web Of Science вважається менш доступним в силу своєї специфіки і жорсткості критеріїв.
- По-друге, це переважно англомовна база. Такий контент тут становить до 95% всього матеріалу. Для порівняння, російськомовний сегмент ще не перевищив 1%.
- По-третє, є питання по навігації. Не так-то і просто з першого разу розібратися, що, де, навіщо. Знову-таки, російськомовний інтерфейс частково з’явився зовсім недавно. Чисто візуально для сприйняття і швидкого орієнтування цей майданчик складніше. Але, як то кажуть, все індивідуально.
- По-четверте, цінова політика однозначно не найдоступніша. Публікація в одному з джерел, рецензованих цим майданчиком, обійдеться недешево і, як правило, дорожче, якщо порівнювати зі Скопус.
Правильно акцентувати увагу, що кожен конкретний випадок індивідуальний.
Чи обов’язково потрібні WoS публікації для захисту кандидатських дисертацій?
Ні. Ця відповідь буде правильною, але не повною. Без них можна обійтися, оскільки в нормативній базі нічого не сказано саме про цей майданчик. У Наказі МОН № 1220 від 2019 року підкреслено, що повинна бути мінімум одна публікація з обов’язкових трьох в іноземних виданнях, які відносяться до країн Економічного співтовариства або Європейського Союзу.
Хіба буде хтось сперечатися, що варіант Скопус або Веб оф Сайнс матеріали не підійдуть? Та й потім, складно знайти більш авторитетні майданчики, адже європейське наукове співтовариство ототожнюється саме з цими двома поняттями. При цьому наш законодавець дав шляхи відступу: якщо раптом публікації в найкращих журналах з яких-небудь причин недоступні, можна обмежитися просто хорошими варіантами.
Головна вимога до журналу, в якому публікуються результати дисертації (мінімум одна з трьох статей) – його науковість як статус і приналежність до іноземного видавництва.
Примітно, що не менше авторитетна, але більш молода база Скопус охоплює контент WoS на 90%
Чому WoS може не виправдати очікування?
Про переваги сказано багато. Однак для нашого сегмента вчених є ряд факторів, які насторожують:
- Бібліографічні посилання на україномовні джерела не зчитуються.
- Є проблеми з показником імпакт-фактора для українських журналів.
- Вчені стикаються з проблемою цитування за вищевказаними двома пунктами, навіть якщо матеріал затребуваний.
- Вартість розміщення матеріалів варіюється від 700 до 2000 доларів (погодьтеся, не кожен наш учений може з легкістю розпрощатися з такою сумою, навіть для власних перспектив).
- Навігація по сайту не найзручніша і легка для сприйняття. Недосвідченим користувачам буває складно знайти шукане і зорієнтуватися. Потрібен своєрідний гід, провідник.
Ще один аспект – мультидисциплінарність багатьох журналів і велике охоплення варіантів. Наслідок – проблеми з вибором відповідного журналу, який би відповідав тематиці. Це загрожує ризиком відхилення заявки.
Журнали, рецензуються Веб оф Сайнс, регулярно оновлюються, перелік актуалізується. Щоб не потрапити в халепу, потрібно моніторити офіційний сайт. Це дозволить скоротити ризики втратити час і гроші
Як би там не було, Web of Science зацікавлений в якісному контенті. Співпраця з компанією «Інформ-Сервіс» дозволить вам поповнити ряди авторів сторінок авторитетних журналів.