Scopus, WoS і ВАК – відмінності та особливості

скопус
Зміст

Thomson Reuters, Scopus, Web of Science і ВАК – найбільші реферативні бази даних, які для багатьох авторів дисертацій і діячів науки є мрією або метою.  Не перший рік існують дискусії про значущість і верховенство кожної з цих позицій. Розібратися в питанні допоможе короткий огляд.

Що таке ВАК, Web of Science, Скопус, Thomson Reuters

Кожен з термінів можна розцінювати як пошукову платформу, якщо говорити про широке значення, або як місце для публікації наукових статей. Узагальнено кажучи, це наукометричні бази, рецензовані журнали яких є місцем розміщення наукових статей і забезпечення оцінки ефективності досліджень.

Thomson Reuters

Найбільша платформа Web of Knowledge, що дозволяє відстежувати тисячі досліджень, матеріалів, праць, статей і надає доступ для реєстрації всіх прецедентів цитування. База включає систему Web of Science, складається з декількох структурних платформ. Це найбільше медійне і інформаційне агентство в світі, яке крім розглянутого аспекту, спеціалізується на фінансовій інформації, надає доступ до котирувань основних бірж, широко відоме своїми новинними стрічками. Для частини рецензованих журналів характерний імпакт-фактор, але багато функціонують без нього.

Web of Science

За оцінками багатьох користувачів і авторитетних агентств на сьогоднішній день це наймасштабніший пошуковий майданчик, в рамках якого рецензується понад 12 тисяч журналів. Включені бази взаємного цитування публікацій, індекс яких є предметом активної розробки компанії Thomson Reuters з 2008 року. Доступно представлені відомості бібліографічного змісту про автора і роботу. Інформація бази є основним інструментом вирішення завдань в науковому світі. Реалії такі, що архів бази настільки якісний і об’ємний, що не має аналогів у всьому світі.

Scopus є джерелом інформації світових рейтингових агентств, включаючи Financial Times при складанні світового рейтингу навчальних закладів.

Scopus

Міжнародна компанія, база, яка динамічно розвивається. На сьогоднішній день індексує понад 24 тисяч журналів від більш ніж 5 тисяч видавців. Відбір джерел здійснюється за максимально простою і прозорою системою. У багатьох країнах дані Скопус визнані критеріями оцінки якості роботи навчальних закладів та окремих представників науки. Спеціалізація зосереджується на природних і гуманітарних науках, медицині, мистецтві, техніці.

ВАК

Журнали, які рецензуються Вищою атестаційною комісією, є обов’язковою платформою публікації авторів дисертацій. Ряд журналів цієї категорії рецензуються вище переліченими базами. Без публікацій в ВАК неможливий доступ до захисту кандидатської чи докторської дисертації. Основною характеристикою є адаптація до умов регіону і конкретної країни.

Незважаючи на переваги і різноманітність джерел, на момент подачі заявки на розміщення статті потрібно зупинити вибір на одному журналі.  Одночасна подача заявок в кілька рецензованих джерел суперечить етичним принципам.

Відмінності і особливості баз для публікацій

Вибираючи, де саме розмістити наукову статтю, потрібно орієнтуватися на головну мету і спеціалізацію:

  • ВАК журнали дозволяють розмістити фактично будь-яке дослідження;
  • ресурс WoS більше орієнтований на природничі дисципліни;
  • більшість журналів підгруп Thomson Reuters не мають коефіцієнт впливовості. Це не відноситься до трьох позицій, які входять в систему WoS.

Веб оф Саєнс орієнтується на джерела американського походження, в той час як Скопус охоплює ширший спектр даних з усього світу і частіше оновлюється. Однак саме WoS характеризується більш глибоким цитуванням по ряду джерел.

Бази Скопус і ВАК вважаються найпростішими і доступними у використанні. Перша вже на 30% перевищує за обсягом контенту свій прототип – WoS, однак велику частину складається саме з його матеріалу.

Головний недолік міжнародних наукометричних баз для вітчизняних авторів – неможливість враховувати посилання на оригінали російських або українських статей при наявності перекладу.

Про яку б основу не йшлося, доречно згадати наступне: масштабний – ще не означає всеосяжний. Саме тому доцільно розглядати ці категорії як взаємодоповнюючі.

Компанія «Інформ-Сервіс» надає послуги з підготовки та публікації наукових статей Scopus і матеріалів конференцій в журналах, що рецензуються ВАК, і міжнародними платформами. Допоможемо підібрати оптимальну майданчик для розміщення, і оптимізуємо матеріал під всі вимоги конкретного журналу. Ми працюємо на ваш успіх!

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних