Огляд літератури у дипломі

Зміст

Написання та захист дипломної роботи – той крок, який відокремлює студента від його мрії – отримання довгоочікуваного документа, з яким він може сподіватися на успішну кар’єру на державній службі і не лише. Враховуючи ступінь важливості результату цього етапу, цілком логічно, що до ВКР пред’являються високі вимоги. Стосуються вони як чіткої структурованості роботи, і оформлення тексту, унікальності, наукової новизни тощо. При написанні диплома студент покликаний продемонструвати те, чого він навчився за роки, проведені у ВНЗ – вміння підбирати релевантні джерела для проведення дослідження, аналізувати великі обсяги інформації, критично мислити тощо. Нюансів насправді дуже багато. У цій статті ми поговоримо з вами про огляд літератури у дипломній.

Що таке огляд літератури у дипломній роботі?

Огляд літератури у дипломній – це та частина роботи, в якій студент коротко характеризує джерела, які були вивчені ним у процесі написання праці. Це відносно невелика частина роботи, яка вимагає часу і уважності. Вона покликана показати, наскільки якісно студент вивчив інформацію на тему дослідження, наскільки всебічно він вивчив предмет тощо. Знайти джерела на тему сьогодні насправді зовсім нескладно, для цього навіть у бібліотеку йти не доведеться (величезна кількість журналів як українських, так і зарубіжних представлена ​​в мережі). Але суть не тільки в тому, щоб знайти статті, книги на тему, а й у тому, щоб:

  • підібрані джерела були “свіжими”. Новими вважаються джерела, які були видані не раніше, ніж за 5 років до написання роботи (старіші джерела не зможу забезпечити наукову новизну, актуальність дослідження – їх можна використовувати хіба що для ретроспективного аналізу);
  • джерела були релевантними. Ідентична тема зовсім не означає, що джерело підходить для диплома. Адже явище можна вивчити через різну призму;
  • підібрані джерела були авторитетними. Під час написання диплома слід використовувати статті, тези, монографії вчених, а не публікації авторства студентів.

Літературний огляд виділяється в окремий підрозділ або є частиною введення в ВКР. Цей момент залишається на розсуд студента та наукового керівника під час написання.

Як писати літературний огляд диплому?

Огляд літератури є аналізом джерел, які були використані для написання тексту ВКР. Аналіз передбачає не просто перерахування студентом назв та авторів використаних праць, а й дачу їх короткої характеристики та по можливості виклад позиції студента щодо актуальності, коректності викладу матеріалу в них тощо. Якихось заготовлених фраз для цієї частини роботи немає, тому кожен може викладати текст на свій лад. Найголовніше пам’ятати про таку річ, як коректність по відношенню до авторів використаних джерел. Якщо це критика, то вона має бути коректною, об’єктивною, якщо похвала, то без надмірностей.

Тут є важливий момент, про який слід пам’ятати обов’язково – включати до огляду слід лише найважливіші джерела і вони повинні бути систематизовані і добре вивчені. Аби як писати цю частину роботи не варто, адже є ризик виставити себе в несприятливому світлі – науковий керівник точно швидко зрозуміє, чи вивчали ви джерела глибоко або лише поверхово прогорнули їх.

Правилом “хорошого тону” під час написання роботи буде використання джерел, авторами яких є співробітники кафедри де ви пишете роботу.

Структура огляду літератури

Щоб огляд літератури впорався з поставленим перед ним завданням і виглядав “пристойно”, важливо підійти до його написання максимально відповідально і продумати структуру. Продуманий огляд дає можливість читачеві зрозуміти основні ідеї та висновки дослідження, також він наголошує на важливості та релевантності проведеного дослідження. Структура огляду включає такі частини:

1. Вступ в огляд Тут у дещо іншому варіанті викладається тема дослідження та її предмет, а також швидкоплинно вказується актуальність теми у зв’язку з обґрунтуванням вибору джерел
2. Основна частина При написанні цієї частини роботи слід пам’ятати про те, що огляд має бути організований хронологічно, тематично і методологічно. Тут важливо проаналізувати джерела, оцінити їхній внесок у науку тощо.
3. Висновок Тут слід підбити підсумки огляду, а також вказати на існуючі прогалини у дослідженнях та можливі напрямки майбутніх досліджень

Приклади успішних оглядів літератури

Для того щоб вам було зрозуміліше, як має виглядати огляд літератури, наведемо кілька прикладів. Але перш ніж зробити цей відзначимо, що:

  1. Підготовляючи огляд літератури у роботі з математики можна, наприклад, розглянути історичні та сучасні підходи до певної теореми чи проблеми.
  2. У роботі з історії до речі буде розглянути різні інтерпретації певної історичної події чи періоду. Огляд літератури в дипломній роботі може включати аналіз первинних та вторинних джерел, також сюди може бути включено обговорення різних точок зору істориків та зміни у сприйнятті подій з часом.
  3. Під час написання роботи з філології слід зупинитися на аналізі літературних течій, авторів чи конкретних творів тощо.

Ну, а тепер розглянемо кілька прикладів того, як можна викласти огляд літератури в роботі.

Приклад 1

Тема – Психологія гармонізації характеру у юнацькому віці

Огляд літератури

Методологічні засади дослідження становлять:

  • принципи розвитку психіки (Г. С. Костюк, С. Д. Максименко), цілісності, ієрархічності, детермінізму (С. Л. Рубінштейн), єдності особистості та життєдіяльності (М. В. Савчин);
  • становище особистісного підходу про моральну саморегуляцію та особистісне зростання (Г. А. Бал, І. Д. Бех, І. С. Булах, Т. М. Титаренко), культурно-історичний підхід щодо впливу культури на розвиток характеру (В. І. Абраменко, Г. П.Васянович, Л. С. Виготський), теорія відносин як основа характероутворення особистості (В. М. Мясищев);
  • духовно-моральні аспекти філософії (В. В. Зіньківський, В. А. Малахов), християнської антропології (І. Брянчанінов, С. Зарін, Ф. Затворник), гуманістичної (А. Маслоу, К. Роджерс), екзистенційної (В. Франкл, Е. Фромм) та християнської психології (Б. С. Братусь, Ф. Ю. Василюк, І. Я. Медведєва та ін.) щодо провідної ролі духовно-моральних факторів гармонізації характеру;
  • духовно орієнтовані підходи до надання психологічної допомоги (Е. А. Пометкін, Т. А. Флоренська), позитивної психотерапії (Н. Пезешкіан).

Приклад 2

Тема – Аналоги безперервності зв’язку між різними сукупними властивостями теореми про декомпозицію

Огляд літератури

Зв’язки між безперервними та сукупними послабленнями безперервності вивчалися у працях С.Кемпістого, Н.Мартіна, Дж.Бреккенріджа та Т.Нішіури, В.Маслюченка, З.Петровського, З.Гранде та багатьох інших. Т.Нойбрунн, М.Матейдес, Ж.Еверт та інші вивчали аналоги безперервності для багатозначних відображень. Розвиваючи дослідження К.Бегеля, В.Маслюченка та В.Нестеренка запровадили поняття горизонтальної квазінеперервності та отримали багато результатів, пов’язаних із цим поняттям, які потім набули значного розвитку. Деякі з цих досліджень було підведено у кандидатській дисертації В.Нестеренка ”Різні типи квазінеперервності та їх застосування”.

Дослідження різних аналогів безперервності активно проводяться і в наш час, зараз на цю тематику налічується понад тисячу публікацій. Але, незважаючи на їхнє велике число, залишається ще багато напрямів, що вимагають подальшої розробки та розвитку.

Рекомендації щодо написання огляду літератури

Щоб підготовлений огляд літератури сподобався вашому науковому керівнику, слід при його написанні враховувати наступне:

  • література має бути авторитетною, новою тощо;
  • перш ніж приступати до написання систематизуйте матеріал на тему за підходами, напрямами дослідження;
  • при написанні огляду слід дотримуватись логічної структури, не забуваючи про конкретику та ясність;
  • ця частина роботи, як і інші, має бути унікальною, тому копіювати можна лише імена авторів та назви їхньої праці;
  • не забувайте про коректність до вчених, чиї роботи використовуються в роботі.

Багато студентів не приділяють належної уваги огляду літератури, акцентуючи його на визначенні предмета та об’єкта дослідження, формулюванні мети та завдань, вивченні вимог ДСТУ до оформлення джерел літератури тощо, що докорінно не так. Огляд літератури насправді дуже важлива частина роботи, ознайомившись з якою викладач зможе відразу зробити висновки у тому, наскільки “глибоким” є проведене дослідження. Якщо припуститися тут помилки, то можливо далі і роботу читати ніхто не буде, і враження про неї відразу буде зіпсовано. Якщо ви не готові до опрацювання величезної кількості джерел через відсутність вільного часу або просто не хочете цього робити, то ви можете замовити дипломну роботу в нашій компанії. Наші автори готові підготувати якісний текст ВКР з історії, юриспруденції, економіки та інших напрямів.

 

  • Скільки сторінок має займати огляд літератури?

Чітка кількість не регламентована, орієнтовно на це треба виділити 2-3 сторінки. Якщо науковий керівник хоче побачити огляд в окремому підрозділі першого розділу, то в такому разі доведеться розширити його до 10 сторінок (приблизно).

  • Чи має огляд літератури бути унікальним?

На перевірку відправляється вся робота цілком, тому до цієї частини пред’являються ті самі вимоги, що й до інших частин роботи.

  • Скільки часу потрібно на підготовку огляду літератури у дипломній роботі?

Написання 2-3 сторінок тексту (та навіть якщо більше) займає відносно небагато часу, інша річ, щоб їх написати необхідно прочитати багато джерел, систематизувати їх і лаконічно викласти їх зміст. Тому тут все індивідуальне.

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних