Плагіат, академічна доброчесність – те, про що сурмлять майже на кожному кроці. А ось наукова новизна хоч і є однією з обов’язкових вимог до випускної кваліфікаційної роботи, залишається трохи поза увагою викладачів та розуміння студентами. У чому вона полягає і як її написати читайте у нашій статті.
Значення наукової новизни у дипломній роботі
Дипломна робота – останній крок на шляху до отримання заповітної скоринки про вищу освіту, тому тут, як ви розумієте, ставки високі. Це вам не курсова робота, де в принципі компіляції існуючих ідей та думок буде достатньо для успішного захисту. Наукова новизна становить насправді “сік” роботи, вона визначає цінність дослідження науки і практики. Винаходити велосипед від вас не потрібно, але придумати-що нове все ж таки потрібно (при цьому не забувайте, що гіпотези вибудовувати слід на вже підготовленому ґрунті, яким є раніше отримані матеріали досліджень). Визначивши для себе критерії наукової новизни, вам простіше буде писати роботу, підбирати матеріали для спростування або вибудовування сформульованої гіпотези.
Визначення наукової новизни та її роль у науковому дослідженні
Написання дипломної є частково творчим процесом. Щоб коректно все викласти і досягти хорошого результату, автору важливо бачити тему як би «зсередини» і занурюватися в конкретне питання настільки глибоко, щоб розуміти всі сильні та слабкі сторони того чи іншого явища, розуміти прогалини теоретично, існуючі недоробки практики. Людині, яка навчається, хай і на випускному курсі, самостійно впоратися з визначенням новизни може бути складно. Все-таки це вам не технічні моменти, як, наприклад, оформлення списку використаної літератури ВКР. Тому, швидше за все, тут без наукового керівника обійтися не вийде.
У чому різниця між актуальністю та новизною?
Актуальність наукового дослідження пояснює те, чому дипломна робота (якась тема) важлива для науки та практики, а наукова новизна – це те, що автор зробив нового для розробки тієї чи іншої теми, яким саме чином він допоміг вирішити якусь проблему, розробити методику тощо. Актуальність – це більше про об’єктивну реальність, а наукова новизна – про суб’єктивний (особистий) вклад автора роботи.
Критерії наукової новизни у дипломній роботі
Отже, вам здається, що ви впоралися з поставленим перед вами завданням? Тоді радимо пробігтися очима по-нашому міні чек-листу і переконатися, що все зроблено правильно:
- Використані в процесі написання роботи методи є новими та раніше вченими не застосовувалися у цій галузі?
- Чи має місце у ВКР вдала комбінація кількох методів та способів?
- Чи були у роботі переглянуті сформульовані кимось раніше висновки?
- Чи були виявлені нові результати в процесі написання роботи за фактом проведення дослідів?
- Чи переглянуто у роботі якісь явища кардинально?
- Чи була під час дослідження сформована нова теорія?
Рівень дипломної роботи передбачає глобальний характер результатів дослідження. Але вона має бути важливою в ракурсі конкретної галузі та на конкретний момент часу.
Методи досягнення наукової новизни
Сформулювати наукову новизну у введенні наукової роботи можна самостійно або за допомогою наукового керівника (цей шлях є більш реальним і простим, тільки в жодному разі не приходьте до викладача зовсім без ідей та нарисів). Вона має бути ємною, однозначною, науково аргументованою. При написанні ВКР з будь-якої теми та дисципліни зазвичай використовується усталене формулювання “Наукова новизна дослідження полягає в тому, що в роботі було …” і далі можуть бути використані слова “виявлено”, “встановлено”, “сформульовано” тощо. Що ж до досягнення сформульованої новизни, вона досягається шляхом використання різних методів дослідження. По суті наукова новизна є окремим аспектом мети диплома. Коли важливо не просто вивчити щось, але знайти щось, що не помітили інші.
Оцінка наукової новизни
Щоб самостійно визначити придатність роботи до її подачі на кафедру, радимо ще раз пробігти очима наш чек-лист і поставити собі запитання з нього. Якщо хоча б на один з них ви зможете відповісти “Так”, то справи не такі вже й погані. Але, як ви розумієте? фінальне слово буде за керівником, адже тільки людина з науковим ступенем та досвідом за плечима зможе зрозуміти справжню цінність роботи. А то, можливо, вам здається, що ви “винайшли велосипед” на сторінках ВКР, а насправді “відкриття” було зроблено давно і не має до вас жодного стосунку.
Приклади наукової новизни у дипломній роботі
Для кращого розуміння того, як має виглядати наукова новизна в дипломній роботі, наведемо кілька прикладів.
Тема |
Наукова новизна |
|
1 | Правове регулювання заходів процесуального примусу в адміністративному процесі | Наукова новизна отриманих результатів у тому, що у роботі:
|
2 | Високоміцні бетони з підвищеною ударною в’язкістю для промислових підлог | Основні наукові результати полягають у тому, що у дипломній роботі:
|
3 | Оперна студія НМАУ імені П. І. Чайковського у контексті музично-театральної культури 2 половини 20 – початку 21 століття | У дипломній роботі:
|
Кількість пунктів наукової новизни може відрізнятись, все залежить від теми. Бажано, щоб їх було не менше ніж 2-3. А взагалі, чим більше – тим краще.
Помилки щодо наукової новизни в дипломі
При написанні наукової новизни дипломної роботи студенти часто роблять помилки. Розглянемо найбільш “популярні” з них:
- Відсутність зв’язку між науковою новизною та текстом роботи. Нерідко студенти в процесі написання роботи беруть окремі “шматки тексту” чужого авторства і намагаються вплести їх у свою роботу, використавши метод перефразування. Мало того, що тут іде пряме порушення правил академічної доброчесності, так ще й виглядає це безглуздо, адже дипломне дослідження має бути цілісним, завершеним і наукова новизна має проходити червоною ниткою по тексту. Не варто також забувати і про те, що бездоганно сформульована наукова новизна, яка не має зв’язку з роботою, – теж не варіант;
- Відсутність чіткості у формулюванні. Полотна тексту тут не потрібні – досить 2-3 абзаців, причому все має бути лаконічно, зрозуміло, однозначно;
- Відсутність доказу, що наукова новизна справді несе користь на практиці, тобто просто одного формулювання недостатньо.
Як ви вже зрозуміли, наукова новизна – один із тих “пунктиків”, з якими доведеться повозитися. Якщо бути відвертими, то це, напевно, найскладніша частина введення, та й усієї роботи. Адже прописати актуальність якось, але швидше за все вийде, визначити предмет та об’єкт дослідження теж можна хоча б за допомогою сторонніх ресурсів та прикладів, а отут уже ніякий копіпаст не допоможе. Якщо на написання дипломної роботи у вас немає натхнення чи часу, то не забувайте, що ви завжди можете замовити дипломну роботу у нас. Наші автори із задоволенням виконають це непросте завдання у найкоротший термін та за доступні гроші. Довіряючи написання диплома нам, ви можете бути впевнені, що все буде на високому рівні та в чіткій відповідності до всіх вимог, які пред’являються до робіт такого плану.
- Чи багато пунктів наукової новизни має бути у дипломній роботі?
Оптимально прописати 2-3 пункти, адже це вам не дисертація, в якому їх кількість повинна бути хоча б не менше 10 штук.
- Що робити, якщо придумати нічого нового не виходить?
На жаль, сказати вам: “Нічого страшного, науковий керівник все зрозуміє і прийме роботу в будь-якому випадку” ми не можемо, адже без наукової новизни не буде, по суті, і самої роботи. Якщо самостійно знайти вектор не вдається, слід звертатися за допомогою або до наукового керівника, або до фахівців – інших варіантів немає.
- Чи обов’язково виділяти пункт “Наукова новизна” за текстом?
Ні, але так вам самим буде простіше на захисті, адже ви озвучуватимете результати свого дослідження і зможете вигідно “підсвітити” потрібні пункти самостійно.