Гіпотеза у дипломній роботі

Зміст

А ви знаєте, що в будь-якому дослідженні має бути гіпотеза? Швидше за все, ваша дипломна робота, як і десятки тисяч інших, заявлена ​​із претензією саме на дослідницький підтекст. Отже, настав час освоювати нові категорії та інструменти науки. На захисті у студента шансів просити «зрозуміти і пробачити» не буде, тож підходимо до питання з усією відповідальністю.

Що потрібно знати про гіпотезу у дипломній роботі?

Гіпотеза – обов’язковий елемент дослідження. Вона формулюється у вступі до дипломної роботи відразу за описом об’єкта та предмета. Нескладно здогадатися: що заявлено – має бути доведено чи спростовано. Для вашої репутації та успішного захисту перший варіант, звичайно, кращий. Якщо ви геніально розгромите в пух і порох власну гіпотезу, диплом буде під загрозою.

Гіпотеза є науковим припущенням, яке необхідно довести. Для цього елемента обов’язковим є науковість, істинність, обґрунтованість, реальність, логічна складова, аргументованість. Риси можна перераховувати довго, але головне – це розуміти, що гіпотеза завжди викладається у ствердній формі і це прогноз.

Гіпотезу можна навіть потрібно «підганяти» під результат дослідження. Адже теоретично гадати легше, а практика вносить свої корективи.

Як перевірити якість гіпотези?

Наукове припущення має відповідати певним загальноприйнятим критеріям, інакше воно втрачає свою суть. Наведемо короткий чек-лист, за яким можна «прогнати» роботу і переконатися в грамотності:

  1. Переконайтеся, що це не очевидний факт і наукова аксіома. Науці давно відомо, що Земля крутиться навколо сонця, або що будова серця включає клапани. Ніхто не оцінить мільйонне відкриття велосипеда.
  2. Перевірте, наскільки ясно і чітко сформульована гіпотеза, чи немає в ній неочевидних фактів, які самі по собі вимагають доказів і викликають дискусії? Наприклад, твердження, що в іншій галактиці є аналогічна Землі планета і життя на ній, поки що недоведена експериментальним шляхом гіпотеза. Отже, всі наступні гіпотези щодо життя на цій планеті будуть нічим іншим як фантазіями, або науковими припущеннями, що ґрунтуються на неочевидних фактах.
  3. Перевірте, чи є в сучасній науці дослідницькі інструменти та методи, щоб перевірити висунуту гіпотезу? Інакше принцип «хто не вірить, нехай перевірить» – не спрацьовує, а значить, ваша гіпотеза автоматично буде визнана такою, що не доведена.
  4. Оцініть, чи пов’язана гіпотеза з об’єктом та предметом дипломної роботи. Якщо ні – це провал. Повинен простежуватися чіткий зв’язок між тим, що заявлено у вступі та тим, що реально досліджується.
  5. Подивіться на гіпотезу об’єктивно і дайте відповідь собі, чи має вона пізнавальну ефективність. Йдеться про одночасне поєднання корисного, ресурсного, значущого та актуального в сучасних реаліях напряму.

Як перевірити, наскільки успішно сформульована гіпотеза? Поставити запитання, чи вона потребує доказу. Якщо так – значить, використано грамотний підхід.

Приклади гіпотез дипломних робіт

  • Розробка Web-сайту старшої школи Охтирського району

Гіпотеза. Взаємодія педагогів з учнями старших класів та їх батьками при дистанційному навчанні, виконанні та перевірці домашніх завдань стане більш ефективною, якщо розробити функціональний Web-сайт школи з блоками уроків, завдань та критеріїв самоконтролю.

 

  • Актуальність притягнення до кримінальної відповідальності за шахрайство з використанням електронних засобів платежу

Гіпотеза. Слід очікувати суттєвого стрибку відсотку злочинності проти власності за допомогою електронних засобів платежу без згоди власника, у зв’язку з переходом на повну дистанційну форму обслуговування клієнтів сервісу.

 

  • Девіантна поведінка учнів старшої школи та способи превенції злочинності серед підлітків

Гіпотеза. Передбачається, що запровадження посади штатного психолога та активне застосування програми реабілітації учнів старшої школи шляхом проведення індивідуальних бесід, анонімного анкетування, тестування та моніторингу дозволить виявити передумови посилення девіантної поведінки та оперативно вжити заходів для їх усунення.

Головна ознака блискуче складеної гіпотези – відсутність конфлікту між старими та новими знаннями, а також адекватність із темою роботи.

Багато написано та сказано про тяготи та перешкоди на шляху до захисту дипломної роботи. Проте, головне, чому треба навчитися на будь-якій спеціальності, – грамотно розподіляти свій час та сили, розраховувати ризики. Не встигаєте чи не хочете самі? Маєте право. Не ризикуйте та звертайтесь до компанії «Інформ-Сервіс».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

    Залиште заявку

    Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних