Висновки у дипломній роботі

Зміст

Логічним фіналом дипломної роботи вважається висновок. Ця вишенька на торті служить, мало, не головним акцентом. По-перше, підсумки цікаві завжди і всім, навіть якщо зміст проігноровано. По-друге, в заключенні є місце особистій позиції автора. Тому значення важко переоцінити. Та й доробка гарантована за недотримання структури диплома. Секретів і тонкощів написання багато, і частину з них ми розповімо в цій статті.

Що таке висновок в дипломній роботі?

Як ви вже зрозуміли за багато років навчання, студентські роботи – це не просто виклад на вільну тему. Є структура і правила. Висновок – обов’язковий елемент дипломного дослідження. Ніхто не буде копатися в розділах в пошуках підсумкових висновків. Тому цілком логічно, що перед списком літератури завжди є така частина.

Обов’язкові характеристики висновків:

 • власна структура;
 • підсумкові висновки;
 • наявність рекомендацій і вказівка на сферу застосування напрацювань;
 • унікальність;
 • логічність і послідовність викладу;
 • достовірність;
 • повна відповідність змісту дослідження;
 • розкриття всіх завдань, заявлених у вступі.

Щоб не заплутатися, можна прямо взяти вступ і відповідати на кожен з його пунктів. Ці структурні частини приблизно рівні, але висновок може бути менше. Обсяг цього фрагмента для стандартної дипломної роботи магістра – 2-4 друкованих аркуша або до 8 тисяч символів без пробілів.

У висновку не повинно бути місця фантазіям, ліричних відступів і художнього слова. Науковий стиль, чіткість, лаконічність вважаються обов’язковими атрибутами.

Чи є у висновку до диплому своя структура?

Так, і це потрібно пам’ятати. Дивно виглядає, коли з першого речення йде нумерований список з пунктами, що, де і як потрібно робити. Такі висновки доречні і повинні бути, але відповідно до структури. А вона така:

Вступна частина

Введіть читача в курс справи, як ніби він вперше знайомиться з темою. Короткого екскурсу в кілька речень або пару абзаців досить. Наприклад, початок висновків у дипломній роботі на тему «Причини зростання злочинності серед підлітків» може бути таким.

 «В Україні стабільно зростає рівень злочинності, скоєної особами у віці до 18 років. За статистичними даними офіційного сайту МВС за 2020 рік ця цифра склала 9%. Проблема актуалізується розширенням сфер прояву девіантної поведінки і зростанням процентного співвідношення тяжких злочинів до загальної маси правопорушень. З огляду на, що здорове населення з високим рівнем правової культури є запорукою благополуччя нації, дослідження цього питання важливо для забезпечення превенції і мінімізації проявів.»

Описова частина

Це основа висновків, в якій наводяться всі тези і заключення по виконаній роботі. Якщо повернутися до прикладу вище названої теми, в такому дослідженні доречно вказувати на підсумки по вимальовуванню психологічного портрета злочинців, середовищі їх проживання і навчання, передумови поведінки, статистиці розкриття злочинів. Припустимо порівняння даних з минулими періодами і досвідом інших країн. Наводяться результати опитувань і моніторингу, інших експериментальних методів.

Заключна частина

Цей блок присвячений рекомендаціям і прогнозами. Автор вказує, як він бачить вирішення проблеми, і чим може це аргументувати. На нашому прикладі доречно запропонувати комплексний підхід і впровадження конкретної програми роботи з підлітками, наприклад, на рівні навчального закладу, для того, щоб вчасно виявляти передумови. У висновку зазначається, чому проблема може бути вирішена частково і які перспективи при нинішній динаміці.

В цілому, зміст основної та заключної частини безпосередньо залежить від безпосереднього змісту дипломної роботи. У висновках не можна відображати думки й ідеї, що не простежуються в тексті.

Висновок повинен бути унікальним фрагментом. Не можна просто скопіювати проміжні висновки з основної роботи і з’єднати їх.

Головний лайфхак, як перевірити власний висновок – прочитати вступ і зіставити всі прописані в ньому завдання з підсумками роботи. Як правило, в дипломі кожному завданню присвячується окремий розділ або підрозділ. Отже, в підсумку помилитися складно. Ігнорувати або упускати якісь пункти дуже необачно.

У студентів-дипломників дві проблеми: недооцінена або переоцінена складність завдання. І там, і там результат може бути плачевним. Висновок – не сама неймовірна робота в житті, але і не рядове завдання. Тим більше що на кону дипломна робота і кілька років навчання. Секрет простий. Ви не встигаєте, не хочете або не знаєте, як писати? Звертайтеся в компанію «Інформ-Сервіс». Вже багато років ми – головні помічники учнів у всій країні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних