Практична та теоретична значимість дипломної роботи

Зміст

Кожна дипломна робота повинна писатися з обґрунтуванням: для чого, що це дасть, в чому переваги і перспективність. Мова йде не про банальне, і що вже там приховувати, головний намір – захиститися, і перейти на новий етап. Тому в цій статті ми поговоримо про практичну і теоретичну значущості дослідження.

Практична значимість дипломної роботи

Перше, з чим стикається студент при виборі теми, – питання її актуальності. Якщо з цим проблем немає, то обґрунтування практичної значущості також не викличе труднощів. Наприклад, чергова спроба винайти вічний двигун навряд чи стане обов’язковим елементом функціонування сучасних технологій. Серед підприємців і бізнесменів мало тих, хто вірить в чудеса і чари.

А ось модернізована технологія переробки сміття в умовах реалій конкретного кліматичного поясу або регіону цілком може розкрутитися як успішна ідея. В цьому є потреба, на це є попит, а, значить, практична значущість буде очевидна.

Що потрібно знати:

 1. Тема і спрямованість диплому зумовлюють його практичну значимість. Так, для технічних тем – це розробки, об’єкти інтелектуальної власності, за якими можна отримати патент тощо. Для гуманітарних дисциплін – будь-який інноваційний метод дослідження певної події або явища в досліджуваній сфері.
 2. У автора дипломної роботи є два шляхи. Перше – зробити абсолютно нове дослідження і стати першовідкривачем будь-якого аспекту. Що вже приховувати – це завжди складно і незрозуміло «зайде – не зайде». Друге – взяти вже опрацьовану раніше тему і привнести в неї щось нове, інноваційне, що відповідає сучасним реаліям. Це також складно, але менш ризиковано.

Практична значимість дипломної роботи підтверджується експертом, який в більшості випадків є рецензентом проекту і призначається кафедрою дипломника. Іноді в якості підтвердження пред’являються довідки з підприємства, на якому студент проходив переддипломну практику.

Як має бути підтверджена практична значимість?

Найпростіший і широко використовуваний спосіб – опис. Звичайно, можна цим обмежитися. Але все залежить від ваших цілей і амбіцій. Вищий пілотаж – це документальне підтвердження. Наприклад:

На захисті дипломної роботи є шанс відзначитися в хорошому сенсі цього слова. Як правило, членами ВКР крім професури є також перспективні роботодавці і підприємці. Це прямий шанс бути гідно оціненим і отримати запрошення на роботу.

 • конкурсні нагороди;
 • позитивні відгуки, характеристики та рекомендації керівників практики або підприємств, які вивчили запропоновані в дипломному проекті методи і порахували їх перспективними напрацюваннями;
 • акти практичного впровадження описаних в дипломі методів;
 • складені на підставі дипломного проекту інструкції, які пройшли оцінку та вже затверджені.

Всупереч розхожій думці, документальне підтвердження – не така вже й «невловима рибка». Без зусиль, звичайно, не обійтися. Але позитивний відгук дається не тільки за грандіозні інноваційні напрацювання, а й за відповідальний підхід, дисциплінованість, тямущість дій і належну демонстрацію навичок як фахівця (нехай і в статусі практиканта).

Додатковим бонусом на будь-якому захисті є опублікована в авторитетному виданні наукова стаття на обрану для диплома тему. Практика свідчить, що на цьому етапі мало хто може похвалитися таким досягненням. Але це істотний бонус поряд з іншими доказами значущості.

Теоретична значимість дипломної роботи

На перший погляд може здатися дивним, але теоретичну значимість диплома набагато складніше довести, ніж практичну значимість. Це пояснюється тим, що практична корисність і придатність лежить «на поверхні» роботи. Зазвичай така значимість є, а не завуальована під виглядом «води» і багатослів’я в тексті.

Академічна теорія завжди важча в описі. На прикладі з життя можна навести порівняння з ситуацією, коли «все розуміє, робить, а пояснити не може». На практиці значимість легше розглянути, ніж в теорії.

Для позначення теоретичної значущості важливо пояснити один або кілька наступних аспектів:

 • отримані в дипломній роботі результати служать стимулом теоретичного дослідження в певній сфері, будь то психологія, лінгвістика, маркетинг, юриспруденція;
 • автором розкриваються нові грані питання, і проводиться аналіз з раніше невідомих або не використаних ракурсів;
 • дипломна робота дозволила розширити підхід до вивчення обраної теми і суміжних з нею проблематик;
 • результати досліджень створюють передумови для формулювання і аналізу кардинально нових гіпотез;
 • дипломна робота своїми результатами підтверджує раніше отримані підсумки і вишукування інших досліджень або повністю / частково їх спростовує;
 • за рахунок дипломної роботи поповнюється теоретична база даних, і розширюються можливості розробки та вдосконалення практичних інновацій.

Двома словами, автору потрібно описати, чому саме його робота гармонійно впишеться в теорію і не стане черговим інформаційним «мотлохом». Залежно від обраного об’єкта, предмета і специфіки теми будь-який з перерахованих вище пунктів може бути адаптований під конкретну роботу.

В описі теоретичної значущості дослідження домінують фрази, які починаються зі слів «розширюється», «збагачується», «успішно доповнюється».  Практична значимість обґрунтовується такими епітетами, як «ефективний», «інноваційний», «модернізований».

Практична і теоретична значущість чітко конкретизуються у вступі. Але цим не варто обмежуватися. Такі аспекти повинні проглядатися в кожному розділі і підсумовуватися короткими висновками, а також обов’язково узагальнюватися в заключенні.

Автори компанії «Інформ-Сервіс» досконально знають, як описати теоретичну і практичну значимість роботи. Тому якщо у вас виникають труднощі з підготовкою дипломного проекту, ви можете замовити дипломну роботу у професіоналів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних