Написання дипломної роботи, з яким стикаються всі випускники бакалаврату та магістратури, є заключним етапом на шляху до здобуття заповітної скоринки, що підтверджує здобуття вищої освіти. У процесі написання студенту доведеться врахувати багато нюансів – вимоги до оформлення відповідно до ДСТУ, виклад думок на високому академічному рівні, використання тільки «свіжих» джерел і не лише. Кожен із моментів по-своєму важливий. Але запорукою успіху є правильно складений план дипломної роботи. Від нього багато в чому залежить, наскільки глибоким буде дослідження, його послідовність, а також можливість досягнення поставленої в роботі мети.
Навіщо потрібний план дипломної роботи?
Будь-яке дослідження, чи то курсова робота чи дисертація на здобуття наукового ступеня, передбачає вивчення обраної теми, визначення проблемних моментів, прогалин у регулюванні (наприклад, у роботах з юриспруденції) тощо. Цілком логічно, що тут має місце суб’єктивізм та дискусійність. У процесі дослідження є ризик уникнути теми і заглибитися у вивчення побічних питань, які хоч і становлять інтерес для науки, зовсім не належать до теми. Наприклад, вивчаючи питання адміністрування місцевих податків та зборів у рамках дипломної роботи, достатньо буде визначити коло суб’єктів, ставки тощо. Хоча в принципі, тут можна дійти й до питань неоднозначної правової природи податкових консультацій, які покликані допомагати платникам податків та зборів розбиратись у них. Але це вже дещо розширюватиме досліджувану тему і, швидше за все, так ви порушите вимоги до рекомендованого обсягу дипломної (а ось для дисертації такий варіант дуже підійде).
І таких прикладів може бути величезна кількість. Результатом виконаної роботи та витраченого часу на дослідження питань, що не належать до теми, буде зауваження у нерелевантності поданої інформації та необхідність перероблення всього диплому. Навряд чи просто отримання нової інформації для загального розвитку є вашою метою, коли на кону диплом про вищу освіту.
Що входить до плану дипломної роботи?
План включає всі елементи дипломної, а саме:
- Вступ.
- Усі розділи диплома. Найчастіше дипломна робота включає 3 розділи і близько 5-6 підрозділів (про кожен з них читайте далі в нашій статті).
- Висновки.
- Список використаних джерел.
- Додатки та програми.
Навпроти кожного з пунктів плану необхідно проставити номер сторінки, де починається ця частина роботи, щоб за необхідності можна було легко і легко знайти потрібну частину роботи. Автозміст Word буде як ніколи до речі.
Структура плану дипломної роботи
Отже, першим пунктом у плані йде “Вступ”. Ця частина дипломної роботи є чи не найважливішою, тому що, якщо по тексту керівник може просто пробігти очима (це звичайно неправильно, проте має місце бути), то введення він точно читатиме вдумливо. У ньому прописуються об’єкт, ціль, завдання, методологія тощо.
Далі йдуть розділи роботи. Найчастіше їх 3, проте кількість може змінюватись в залежності від спеціальності, теми роботи і т.д. Як правило, перший розділ присвячений вивченню теоретичних питань. У цьому розділі викладено всю інформацію про об’єкт чи явище, якому присвячено дослідження. Зазвичай перший розділ починається зі слів “Теоретичні питання…”, “Загальна характеристика…” До першого розділу може входити 2-3 пункти (все залежить спеціальності та об’єкта дослідження). Найчастіше підпункти називаються якось на кшталт “Поняття і сутність…”, “Ретроспективний аналіз…”, “Види…”, “Підходи до класифікації…” тощо. Найчастіше підпунктів дійсно 2, але іноді в роботах зустрічається 3. У такому разі остання частина зазвичай присвячена розгляду методології, або нормативної бази дослідження.
Другий розділ, як правило, присвячений практичній частині дипломної роботи. У цій частині викладаються спостереження студента щодо особливостей функціонування підприємства, результати опитування практиків тощо.
Третій розділ дипломної роботи, зазвичай, носить рекомендаційний характер. У ньому студент пропонує своє бачення щодо вдосконалення роботи підприємства, існуючої законодавчої бази тощо. Зазвичай у його назві є такі елементи, як “шляхи вдосконалення…”, “шляхи підвищення ефективності…”, “перспективи застосування…”, “світовий досвід реформування…”. Найчастіше у цьому розділі роботи виділяють 2 підпункти. Перший зазвичай передбачає визначення недоліків існуючої системи, а другий – безпосередньо шляхи їх усунення. Також може бути проаналізований досвід вирішення проблеми в різних країнах (у цьому випадку підрозділ можна поділити на ще дрібніші підпункти).
Ця кількість розділів та підрозділів не є імперативною нормою, тому вона може змінюватися виходячи з бачення студента та наукового керівника, спеціальності та об’єкта дослідження.
Зразок плану дипломної роботи 2024
Нижче наведемо кілька прикладів планів дипломних робіт з різних спеціальностей.
- Дипломна робота зі спеціальності “Психологія”. Тема: «Застосування тренінгових технологій для подолання стресу у співробітників управління поліції охорони»
- Дипломна робота з юриспруденції. Тема: «Веб-сайт як об’єкт права інтелектуальної власності».
Часті помилки студентів при складанні плану дипломної роботи
Здавалося б, що може бути простішим за складання плану? Усього 1 сторінка тексту, та й та, швидше за все, неодмінно буде погоджено з керівником проекту. Тим не менш, і тут бувають казуси, які можуть негативно позначитися на результатах написання дипломної роботи та її захисті. Розглянемо моменти, з якими слід бути дуже уважними:
- послідовність. Чітко сформулювавши назву, мету та завдання дипломної вам нескладно буде сформувати певний алгоритм. Спроби схитрувати, упустити важкі вивчення питання не вийде точно, тож не варто навіть намагатися. По-перше, це буде свого роду “ведмежою послугою”, яка може призвести до того, що ви підете від теми, по-друге, виставить вас у невигідному світлі перед вашим науковим керівником;
- невідповідність плану до справжнього змісту роботи. Зазвичай план узгоджується з науковим керівником до початку роботи, щоб потім у процесі написання дипломної не звелося до того, що написали все, що знайшли на тему, а потім взялися за “обзивання” підрозділів. Водночас залишити план і далі займатися безконтрольною творчістю, сподіваючись, що за пунктами ніхто нічого не звірятиме – не варто;
- помилки орфографічні та пунктуаційні. Саме, на перший погляд, невинне і легко усувається і в той же час найсоромніше – довчитися до 3-5 курсу і писати слова з помилками – така собі історія.
Як ви розумієте, написання плану дипломної — це далеко не найскладніше. Насправді написання ВКР – це величезна праця. Щоб отримати на виході готову роботу, гідну високих балів, необхідно підібрати джерела, визначити об’єкт, методи, викласти свої думки на папері, не забуваючи про правила академічної доброчесності, нюанси оформлення тощо. Якщо це все здається вам складним або просто вникати у все не цікаво, радимо звернутися до наших фахівців за допомогою та замовити дипломну роботу. Вони із задоволенням візьмуться за написання роботи для вас і зроблять усе на найвищому рівні.
- Чи можуть не прийняти роботу через поганий план?
Насправді такого поняття як “поганий план” немає в принципі, адже це все про індивідуальний підхід, власне бачення тощо. Але якщо на думку керівника, план не є послідовним, повним і все в такому дусі, то й саму роботу можуть розкритикувати. Але зауваженням буде не поганий план, а недостатньо глибоке дослідження і невідповідність змісту темі.
- Скільки пунктів плану має бути у роботі?
Все залишається на розсуд студента, приблизно близько 10 пунктів, включаючи вступ, висновки, додатки.
- Чи варто робити надто детальний план?
Ні, тому що варто пам’ятати про негласне правило, згідно з яким усі частини роботи мають бути плюс мінус однаковими – не варто відводити на підпункти першого розділу по 10 сторінок, а в другому дробити все на 2-3 сторінки тексту.