Як написати дипломну роботу?

Зміст

З написанням дипломної рано чи пізно стикається кожен студент, адже її написання є логічним завершенням процесу навчання що на бакалавраті, що на магістратурі. Знати тонкощі її підготовки та захисту має кожен, хто хоче мати диплом про вищу освіту на руках. У цій статті ми розповімо вам про вимоги до диплому, особливості написання вступу, висновків і не тільки.

Загальні правила та принципи написання дипломної роботи

  1. Академічна доброчесність. Диплом не повинен містити плагіат у будь-якій його можливій формі, а на всі використані джерела за текстом роботи мають бути посилання.
  2. Актуальність. Диплом повинен бути виконаний з питання, яке представляє інтерес для науки чи практичних співробітників. Тут варто відзначити те, що при написанні роботи треба використовувати джерела, яким не більше 5 років.
  3. Своєчасність виконання. Якщо з рефератами, курсовими тощо вам ще пробачать щось, то з дипломом профілонити не вийде. Порушення дедлайну може «дорого коштувати», йдеться про втрачені даремно роки, проведені у стінах ВНЗ.

Не забувайте про те, що якісна письмова робота — це хоч і запорука успіху, але ще не вирішене питання. Адже оцінка залежатиме ще й від того, наскільки добре студент презентував працю комісії.

Вибір теми для дипломної роботи

На початку навчального року кафедри, на яких виконуються курсові, бакалаврські та інші види письмових робіт, затверджують перелік тем, які можуть бути обрані студентом на дослідження. Залежно від ВНЗ, спеціальності та інших нюансів кількість тем може змінюватись. Зазвичай їх багато, з розрахунку по 2-3 теми на людину, тому вибрати щось, що підходить для себе, завжди можна. Щоправда, ситуації бувають різні і може статися таке, що тему, яка сподобалася, вже хтось забрав, або ж просто жодна тема зі списку запропонованих не подобається.

У такому разі студент може запропонувати тему, яка йому цікава, викладачеві кафедри, який або вже призначений його науковим керівником або тому, кого він хоче ним бачити. Тут треба бути обережним, тому що змінювати запропоновану тему буде вже не дуже зручно (якось нелогічно відмовлятися від того, що сам і запропонував), так що треба відразу зважити всі «за» і «проти». Вибираючи тему, слід пам’ятати кілька нюансів:

  • тема має бути актуальною. Тут йдеться про те, що вона має торкатися важливих питань, які становлять інтерес для суспільства, окремої групи осіб тощо;
  • за обраною темою дослідження має бути достатньо джерел. Великий обсяг суб’єктивних суджень — це, звичайно, завжди добре, проте слід розуміти, що база має бути потужною в будь-якому випадку;
  • тема має бути цікавою для вивчення та не складною. Якщо читати літературу на тему не буде бажання, то самі розумієте, яким буде результат праці.

Розробка змісту, плану та загальної структури роботи

На цьому етапі студенту як ніколи важлива участь наукового керівника. Його залучення до процесу гарантує те, що при написанні роботи не буде складнощів. Продуманий до деталей план, послідовна структура полегшать пошук літератури, нівелюють ризик того, що при написанні студент уникне теми і описуватиме те, що не стосується об’єкта дослідження.

Загалом слід розуміти, що у дипломній має бути теоретична та практична складові. Друга має бути логічним продовженням першої та разом вони мають бути основою для формулювання власних висновків щодо вирішення проблеми, формування позиції з тих чи інших питань тощо. Все залежить багато в чому від спеціальності та теми дослідження. Так, наприклад, у дипломних з юриспруденції зазвичай перший розділ розкриває доктринальні підходи до досліджуваного явища, другий – присвячений практичному вивченню, третій – присвячений міжнародному досвіду та перспективам удосконалення законодавства, інституту тощо.

Якщо ви вирішите замовити дипломну роботу в компанії «Інформ Сервіс», то спеціалісти безкоштовно розроблять план затвердження його у наукового керівника.

Значення та необхідність якісного введення дипломної

Вступ у дипломній роботі – надзвичайно важлива її частина. До його написання слід докласти максимум зусиль, адже багато в чому від нього залежить заявка на успіх (нерідко на написання вступу йде більше часу, ніж на підготовку теоретичної частини праці). Обсяг складає всього 3-4 сторінки. Нижче наведемо ті елементи, які потрібно включити у вступ обов’язково.

Елемент Обсяг

Суть

1. Актуальність теми дослідження Зазвичай це 3-4 речення, які пишуться на початку. Тут важливо чітко і лаконічно прописати зв’язок роботи із сучасними науковими дослідженнями, важливість теми для соціуму тощо. Рекомендується використовувати красиві формулювання, мовні обороти, які продемонструють багатий словниковий запас
2. Об’єкт та предмет дослідження 2 речення Тут визначаються суспільні відносини, які досліджуються у роботі
3. Мета та завдання дослідження 1 абзац Мета зазвичай включає 1 речення, завдань найчастіше 5-6 (вони прописуються послідовно і повинні сприяти досягненню визначеної у роботі мети)
4. Методи дослідження абзац Тут треба не просто назвати їх, а й докладно описати як той чи інший метод допоміг при написанні конкретного розділу чи підрозділу роботи.
5. Аналіз останніх досліджень у цій галузі зазвичай це 1 сторінка тексту У цій частині треба прописати, що послужило основою для дослідження, які праці були використані. Бажано не просто перерахувати список книг, статей і т.д., а й прописати конкретно ідеї, думки та позиції, які найбільш близькі автору або просто мали місце. Перераховувати все підряд тут не варто – досить згадати фундаментальні дослідження, а також детальніше вивчення питань, що цікавлять в останні пару років.

Роль чужих дипломних робіт як джерела порівняння та аналізу

Чужі дипломи можна розглядати як джерело, але не орієнтир (якщо, звичайно, ваш науковий керівник не дав вам чиюсь роботу зі словами «Дивіться, як треба»). Отже, як треба і як не треба використовувати чужі дипломи.

Що можна використати?

Як не можна використовувати чужі роботи?

Можна запозичувати мовні обороти для підготовки тексту Не варто сліпо копіювати з чужої роботи цитати. Адже ви не можете бути до кінця впевнені в тому, що зміст першоджерела не спотворений і посилання зроблено правильно
Можна орієнтуватися на список джерел, які можна використовувати під час написання своєї роботи. Якщо теми схожі, то це пряме везіння, адже так можна буде заощадити купу часу. Не можна копіювати список літератури, а сам текст писати, використовуючи інші джерела
Можна використовувати роботу як приклад щодо актуальності теми, написанні методології дослідження, висновків дипломної тощо. Не варто порівнювати свою роботу з чужою, як показує практика, такі порівняння не підуть на користь. Інша – зовсім не означає гірша, так що ваше бачення на оформлення та стиль викладу має місце бути у будь-якому випадку
Не можна копіювати таблиці, малюнки, діаграми без посилання на джерело

 

Основні вимоги до оформлення дипломної роботи та її тексту

Вимоги до дипломної містяться у методичних рекомендаціях кафедри, де робота виконується. Вони можуть трохи відрізнятися, розглянемо основні моменти:

  1. Шрифт – Times New Roman, 14;
  2. Міжрядковий інтервал – 1,5;
  3. Унікальність роботи має бути в діапазоні 60-70 % (все залежить від теми дослідження, спеціальності та ВНЗ, в якому робота виконується);
  4. Робота має бути актуальною. Про ці аспекти ми вже говорили вище. Зазначимо лише те, що не завжди кафедри сумлінно підходять до своїх зобов’язань і своєчасно оновлюють список тем для дипломних, тому не варто обирати тематику, яка першою просто потрапила на очі;
  5. Кількість сторінок зазвичай варіюється в діапазоні від 80 до 120, проте воно досить умовне;
  6. Список літератури має бути оформлений відповідно до ДСТУ.

Зміст – перш за все, але нехтувати правилами оформлення теж не варто. Адже за його недотримання також «світить» повернення ВКР на доопрацювання.

Важливість висновків та можливі додатки до роботи

Кожен із структурних елементів роботи важливий. Однак будемо відвертими, для науково-педагогічного співробітника найбільшу важливість мають саме вступ та висновки. Останні навіть важливіші, адже вони відображають те, чим студент займався в процесі дослідження, в них сформульовані висновки з того чи іншого питання і, по суті, саме в них полягає вся цінність роботи.

Зазвичай, висновки займають до 5 сторінок. Вони мають бути сформульовані чітко, лаконічно та послідовно. Найчастіше вони викладаються тезисно та з нумерацією. Що ж до додатків до диплому, зазвичай у них виносяться великі таблиці, малюнки, діаграми тощо. Також до додатків часто виносять різні анкети, розроблені випускником для практичної частини диплома.

Програми називаються послідовно літерами алфавіту. Праворуч зверху пишеться слово “Додаток”, а далі програми називаються послідовно А, Б, В тощо. Нижче наведемо приклад оформлення додатків до письмової роботи.

Визначення ролі джерел у дипломній роботі та їх використання

Джерела підбираються до кожного дослідження індивідуально і їх має бути не менше 100 (кількість рідко де прописується, але негласні правила свідчать, що їх має бути саме стільки). При цьому є кілька нюансів:

  • близько 90% джерел мають складати книги, наукові статті, підручники;
  • статті з Інтернету допускаються, але з ними потрібно бути гранично обережними, адже важливо бути впевненими у справжності джерела;
  • під час написання роботи слід використовувати «свіжі джерела», яким не більше 5 років. Винятки можливі, але не бажані, правда тут все також залежить від того, яка тема ВКР, за якою фахом вона виконується;
  • оформлення джерел – те, чому також слід приділяти увагу. При оформленні списку літератури необхідно дотримуватись ДСТУ. Якщо цього не робити, то працю точно повернуть на доопрацювання.

Унікальність дипломної роботи – вимоги

Про те, що робота має бути унікальною і в ній не повинно бути плагіату, чудово знає кожен студент. Але де ця грань між відсутністю плагіату у вигляді перефразування чужих думок і справді власним текстом? Насправді відповісти на це питання складно, тому що перевірка здійснюється не людиною, а машиною (найчастіше використовується сервіс Unicheck). Орієнтуватися треба на її результати. А ось поріг унікальності прописується у методичних рекомендаціях кафедри, на якій виконується робота. Зазвичай його встановлено на рівні 60-70%.

Написання диплома – завдання складне, впоратися з яким під силу лише тим людям, які досконально знають предмет і мають час на аналіз величезного пласта літератури на тему дослідження, його обробку та викладення власних висновків на папері. Тому найкраще замовити дипломну роботу у спеціалістів. Так можна буде бути впевненим як підготовлений текст і при цьому заощадити час.

 

  • Чи допускається перефразування під час підготовки дипломної?

Ні, перефразування, так само як і використання синонімайзерів є різновидом плагіату. А плагіат є порушенням академічної доброчесності.

  • Чи хороша робота гарантує, що оцінка буде високою?

Ні, дипломний проект, написаний добре — це запорука успіху, проте бал формується не лише з цього. На оцінку впливає також те, як студент піднесе роботу комісії і як він зможе підтримувати з членами комісії дискусію на захисті.

  • Чи можна використовувати під час написання роботи старі джерела?

Рекомендується використовувати літературу, яка не старше 5 років, іноді використання старих джерел може бути обґрунтовано.

  • Чи можна використовувати новини з інтернету як джерела дипломної?

Для диплома краще використовувати статті із профільних журналів, книги тощо. А ось такі джерела зазвичай не несуть інформативності і в їхній справжності й достовірності не можна бути впевненими. До того ж, зазвичай вони припускають проведення аналізу якогось першоджерела, краще використовувати його.

Не знаєш, з чого почати?

Звертайся по допомогу!

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      Замовити дзвінок

      Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних