Щоб підготовлена дипломна робота була унікальною, відрізнялася науковою новизною і в жодному разі не була викрита в плагіаті, при її написанні необхідно робити посилання та виноски на використані джерела. Їх, як ви знаєте, має бути приблизно 60-100 штук. Рекомендовану кількість джерел ви можете переглянути в методичних рекомендаціях кафедри, на якій виконується робота. На нижній поріг орієнтуватися не радимо – це не найкращий варіант, але й надто зловживати посиланнями – теж ідея не найкраща. Оптимально дотримуватись правил 1-2 посилання на сторінку, правда в деяких випадках можна відхилитися від цієї цифри (зазвичай це стосується підрозділів, де висвітлюється історія тощо). Ну а про інші нюанси, які стосуються виносок та посилань читайте у нашій статті.
Що таке посилання та виноски у дипломній роботі?
Посиланням є запис, який ідентифікує документ або його частину. Застосовується він у роботі у зв’язку з іншим документом, і навіть для зв’язку однієї частини тексту з іншого. Це ті маленькі елементи роботи, які врятують вас від наганяю з боку наукового керівника. Адже саме вони відповідають за те, щоб вас не звинуватили у плагіаті, а робота без проблем пройшла перевірку. Розпізнати їх легко. Виноски завжди йдуть внизу сторінки під межею, а ось посилання можуть бути або внизу сторінки, або ж за текстом у квадратних дужках.
Посторінкові посилання сьогодні використовуються менше, все більше людей воліє оформляти посилання на джерела у квадратних дужках за текстом. Але перший варіант – зручніше, адже якщо ви щось забудете і треба буде вставити якусь цитату, то вам не треба буде переживати, що вся нумерація з’їде.
У чому відмінність посилань від виносок у дипломі?
Ототожнювати посилання та виноски не можна, хоча багато хто це робить. Щоб ви не робили таку помилку розкладемо все по поличках:
- Виноскою є фрагмент внизу сторінки під самим текстом, який покликаний роз’яснити якесь слово по тексту, дати більше інформації про якесь явище читачеві (коли ця інформація відноситься до роботи лише побічно і не має особливої ваги) тощо.
- Бібліографічне посилання є інформацією про те, звідки було взято фрагмент тексту чи звідки було запозичено ту чи іншу ідею, позицію тощо. Посилання має містити дані про автора, назву джерела, кількість сторінок та іншу інформацію, яка дозволяє знайти першоджерело або повну версію монографії, підручника, наукової статті тощо.
Як правильно оформити посилання та виноски у дипломній роботі? Приклади
Оформлення посилань має свої нюанси, залежать вони від того, про який тип посилань йдеться. Розглянемо наявні варіанти.
Не знаєш, з чого почати?
Звертайся по допомогу!
Тип посилання | Особливості | Приклад | |
1 | Внутрішньотекстові | Такий варіант використовується в тому випадку, якщо більшість відомостей про об’єкт, на який посилається автор, розміщена в самому тексті. Такі бібліографічні нотатки оформляються у круглих дужках. Більше використовуються такі посилання у коротких нотатках. | Деградація свідомості неповнолітніх як процес складається щонайменше з трьох стадій (Хорошковський, 2020).
|
2 | Підрядкове | При такому оформленні інформація про джерело виноситься в нижню частину сторінки, якщо всередині тексту. Найзручніший варіант для дипломної роботи. | (цитата) Те, що буде під лінією друкується тим самим шрифтом, що й робота, а ось розмір має бути 10-12. |
3 | Позатекстове | Таке посилання найчастіше зустрічається у наукових фахових виданнях при неодноразовому згадуванні джерела. У квадратних дужках розміщується цифра, яка відповідає номеру джерела за списком наприкінці і через кому вказується номер сторінки, з якої була взята цитата. | Наприклад, у нас є джерело: Кольцова Я. І., Нікітін С. В. Одержання пористих склокристалічних матеріалів з використанням топливного шлаку. Питання хімії та хімічної технології. 2020. № 1. С. 33-38. DOI: 10.32434/0321-4095-2020-128-1-33-38 (дата звернення: 11.06.2024). І він у списку літератури розміщений на 6 місці, а потрібна нам цитата на сторінку 34. Посилання на нього ми маємо оформити так: [6, С.34]. |
Внутрішньотекстові посилання використовуються дуже рідко.
Помилки при оформленні посилань та виносок у дипломі
Незважаючи на те, що це здавалося б “найменша” частина роботи приділити їй увагу доведеться. Адже при її оформленні студенти часто припускаються помилок. Найчастіше зустрічаються такі:
- Посилання робиться не на першоджерело, а на статтю, підручник тощо, у якій була використана цитата того чи іншого автора;
- У роботі надто мало посилань. Вони мають бути на всі джерела, які винесені до списку літератури, студенти часто згадують за текстом 40-50% використаних ресурсів;
- У роботі надто багато посилань. Це теж не є добре, адже дипломна робота покликана продемонструвати те, чому студент навчився за роки у ВНЗ, як він уміє викладати думки, формулювати висновки і т.д., а не являти собою просто компіляцію чужих ідей та думок на кшталт реферату;
- У роботі зустрічається багато посилань на інтернет-ресурси та мало на наукові статті, тези, монографії тощо;
- Відсутність посилань на кількох сторінках поспіль. Якщо кілька сторінок будуть написані з урахуванням одного джерела, це буде свідчити у тому, що підхід до написання був несерйозний.
Оформлення посилань і виносок у роботі – досить копітке завдання і далеко не кожному до вподоби витрачати час на цю монотонну роботу. Якщо ви ставитеся до цієї категорії людей або просто не хочете витрачати час на визначення що таке об’єкт і предмет дослідження, вибір методів дослідження, та й загалом написання вступу, основної частини роботи (теоретичної та практичної частин), висновків дипломної роботи тощо, залишайте заявку нашим фахівцям.
У нас ви можете замовити дипломну роботу на найвигідніших для себе умовах і при цьому вам не доведеться переживати про те, що щось буде зроблено не так, десь будуть помилки, які спричинять невдоволення комісії та наукового керівника. Наші автори чудово знають усі нюанси написання робіт такого типу, адже вони є кандидатами та докторами наук. Нагадаємо, що ми готові виконати роботи з юриспруденції, філософії, менеджменту, будівництва, соціології, історії та не тільки, адже з нами співпрацюють фахівці з різних сфер діяльності.
- Чи можна робити посилання у тексті?
Ні, адже таким чином усе, що буде на сторінках тексту, буде розпізнаватись як плагіат. А роботу з плагіатом науковий керівник точно не допустить захисту.
- А можна використовувати різні варіанти посилань у роботі?
Ні, ви повинні дотримуватись обраного стилю оформлення посилань по всій роботі. Комбінувати варіанти не можна.
- Можна робити посилання на деякі джерела зі списку літератури?
Ні, посилання мають бути на всі джерела, які ви винесли в останню частину роботи. У крайньому випадку 90 відсотків повинні бути згадані точно.
- Чи можна замовити у вас лише оформлення посилань на текст роботи?
Ні, адже посилання проставляються там, де вставлена цитата з того чи іншого джерела або де автором викладено чиюсь позицію, думку (нехай і іншими словами). У цьому випадку ми не можемо виконати роботу через те, що ми не маємо ні першоджерела, ні розуміння того, яку частину звідки було взято.