За статистикою процес написання магістерської роботи займає від 3 до 6 місяців, якщо студент справляється своїми силами і робить результат на совість. Є маса об’єктивних і суб’єктивних чинників, що впливає на результат. Наприклад, специфіка дисципліни, вимоги ДСТУ та навіть особисті характеристики членів комісії на захисті. Всі передбачити неможливо. Однак якщо діяти за стандартами, ризики помилок зводяться до мінімуму.
Магістерська робота: коротко про головне
У нашій країні зараз дворівнева система вищої освіти: бакалаври і магістри. Для того щоб успішно завершити другий рівень і отримати відповідний диплом, студентам потрібно захистити магістерську роботу. Її ще називають магістерською дисертацією.
Існує багато міфів і припущень, що це таке. Насправді немає нічого надприродного. Магістерська дисертація є випускної кваліфікаційної роботою, присвячена дослідженню будь-якого об’єкта в рамках охоплення спеціальністю. Це вдосконалена версія дипломної роботи і за фактом її різновид.
Функції та значення магістерських робіт:
- підтвердити рівень підготовки студента, достатній для отримання диплома;
- відобразити ступінь освоєння матеріалу;
- привнести нові відкриття і рекомендації в теоретичний і практичний світ науки;
- провести дослідження актуального проблемного питання;
- допомогти студенту закріпити необхідні знання;
- підготувати ґрунт для написання кандидатської дисертації (це додаткова функція, яка потрібна далеко не всім).
Висновок: без захисту магістерської роботи магістром не стати. Рекомендація: готуйте сани влітку, тобто не відкладайте написання на останній момент.
Вимоги до написання та оформлення магістерських дисертацій
Магістерська робота як наукова праця повинна бути виконана у відповідній стилістиці: академічність, точність, лаконічність, відсутність жаргонізмів, емоційного забарвлення й інших варіацій міркувань «на вільну тему».
Обов’язкова умова – структурованість роботи. Стандартні елементи структури залишаються незмінними: титульна сторінка, план-зміст, перелік використовуваних скорочень, вступ, розділи, висновок, бібліографічний список і додатки. Схема стара як світ, але від цього не менш обов’язкова.
Серед інших умов – унікальність. Плагіат не допустимий, ні в яких його проявах. Система Антіплагіат.Вуз допомагає викладачам і комісії чітко витримувати це питання і контролювати «списування», навіть якщо перший варіант підготував кілька років тому Вася Петєчкін з сусідньої держави.
Грамотність магістерської роботи – це аксіома і вимога за замовчуванням. Одну-дві помилки можуть не помітити. Однак відверта маячня з чотирма помилками в слові з трьох букв не просто ріже око, а псує будь-яке позитивне враження про автора.
Все, що заявлено у введенні, має знайти відображення в тексті. Якщо вказано п’ять завдань, всі вони опрацьовуються в главах. Якщо сформульована гіпотеза, дослідження присвячується саме їй, її підтвердження або спростування.
Висновок: магістерська робота повинна бути цілісним, зв’язковим, взаємообумовленим текстом. Обов’язково важлива грамотність і унікальність. Рекомендації: керуйтеся актуальними вимогами щодо написання та оформлення, зокрема методичними вказівками своєї кафедри і поки що чинним стандартом ДСТУ 3008-95.
Обсяг магістерської роботи
Кількість сторінок, всупереч розхожій думці, має значення. Це зовсім не має на увазі, що можна лити воду і писати безглузді тексти, щоб дотиснути обсяг. Однак освітні стандарти України вимагають, щоб магістри написали роботу на 80-120 сторінок.
Розрив досить великий. Чому? Підсумкова цифра залежить від теми і дисципліни. Зрозуміло, що так звані «технарі» завжди були більш чіткі та конкретні в своїх дослідженнях. Там не до просторікувань, тому обсяг менше.
Гуманітаріям дається більше можливостей розвернутися. Їм є, що сказати в буквеному вираженні без лаконічних формул і розрахунків. Тому кілька десятків сторінок в плюс для повного розкриття теми дозволено. Зрозуміло, такий розподіл умовний, і фізики-математики також можуть скористатися «верхнім лімітом», якщо текст того вартий.
Сторінки вказані без додатків. Орієнтовне процентне співвідношення таке:
- Вступ – 5% загального тексту.
- Теоретичний розділ або розділи – 45-50%.
- Практичний розділ – 40 45%.
- Висновки – 5%.
Відхилення + – кілька відсотків дозволено.
Висновок: магістерські роботи обмежуються за обсягом. Не варто писати опуси в кілька сотень сторінок – це не оцінять. Рекомендація: якщо нічого написати – не варто лити воду. Шукайте матеріал по суті або скоротіть обсяг, в межах розумного.
Етапи написання магістерської роботи
Всього можна виділити три глобальні етапи:
- Підготовчий. На ньому вибирається тема, досліджується її актуальність, формулюється проблема. Тема узгоджується з науковим керівником. Після цього здійснюється підбір і опрацювання літератури. До слова, той же керівник може посприяти пошуку і підкинути ідеї джерел. На цьому етапі складається план.
- Основний. Студент переходить до написання розділів, потім вступу і висновку. Послідовність саме така, інакше розбіжностей не уникнути.
- Оздоблювальні. Написаному матеріалу надається вид магістерської роботи. Проводиться форматування, складання всіх структурних елементів (мається на увазі титульна сторінка, список використаних скорочень, бібліографічний список тощо). Комплектуються додатки, нумеруються сторінки, перевіряється правильність оформлення цитат. Простіше кажучи, робота «підганяється» під вимоги.
Окремим етапом важливо виділити захист і підготовку до нього. Складається доповідь, репетирується промова, готується роздатковий матеріал, слайди й інші елементи презентації.
Висновок: чим якісніше проведений підготовчий етап, тим легше і швидше пройде написання самого дослідження. Рекомендація: щоб не заплутатися в термінах і не зіткнутися з завалом, складіть орієнтовний план-графік для написання з запасом на всякий випадок, і дотримуйтесь його.
Де шукати матеріал для магістерської роботи?
Скрізь. Нехай це будуть бібліотеки, книги і запилені талмуди. Величезна кількість прикладних порад міститься в монографіях. Представляють дослідницький інтерес наукові статті вітчизняних і зарубіжних авторів, особливо які опубліковані в авторитетних міжнародних виданнях.
Можна і потрібно звертати увагу на дисертації та магістерські роботи своїх попередників, які недавно захистилися в цьому ж вузі чи інших подібних напрямках. Рекомендовано активно використовувати офіційні джерела і сайти зі статистикою, оглядами та аналітикою компетентних органів. Важливо заглядати в нормативно-правову базу та судову практику. Активно завойовують увагу інтернет-ресурси і джерела. Їм також потрібно приділити певний час і знайти місце в бібліографічному списку.