Якщо ви вирішили, що здобуття вищої освіти — це про вас, тоді зустрічі з дипломною роботою вам не уникнути. Випускна кваліфікаційна робота виконується на останньому курсі бакалаврату та магістратури і в ній студент демонструє все те, чому він навчився за роки, проведені у стінах ВНЗ, тому й обсяг такий значний. Вимоги до дипломної роботи зазначаються у методичних рекомендаціях кафедри, де виконується робота. Стосуються вони змісту роботи, обсягу (кількості сторінок), нюансів оформлення літератури тощо. Вимог чимало, адже від цієї роботи по суті залежить отримання заповітної скоринки. З ними треба знайомитися дуже уважно і в жодному разі нічого не проґавити.
Одним із питань, яке хвилює студентів насамперед, є необхідна кількість сторінок тексту. Хтось не хоче витратити зайвий час і перестаратися, а хтось просто хоче дотягнутися до заповітної цифри, щоб отримати заповітний допуск до захисту. У цій статті ми поговоримо про те, скільки сторінок тексту має бути в бакалаврській та магістерській роботах і про те, що входить до обсягу дипломної роботи.
Скільки сторінок має бути у дипломі 2024 року?
50-100 друкованих сторінок формату А4. Рекомендована кількість сторінок залежить від того, про яку дипломну роботу йдеться (магістерська робота, будучи більш фундаментальною, зазвичай більше за обсягом), орієнтовно при написанні магістерської студенту треба підготувати близько 100 сторінок тексту (у деяких ВНЗ ця кількість може бути значно меншою і змінюватись в діапазоні 50 сторінок) і це без списку використаних для написання джерел. У бакалаврській обсяг менше (50-70 сторінок). Також обсяг залежить від спеціальності за якою виконується робота. Кількість зазвичай прописується в методичних рекомендаціях, щоправда, невеликі відхилення допустимі. У документі може бути зазначена загальна кількість сторінок або вона може бути визначена для кожної частини дипломної. Нижче ми наведемо такий варіант подання вимог від кафедри (у прикладі вказана магістерська робота).
Форма дипломної роботи – база, але не забувайте, що найважливіше – зміст. Якщо ви розумієте, що інформації недостатньо або, навпаки, у джерелах, що використовуються, вона занадто “розтягнута”, то постарайтеся все максимально адаптувати під вимоги, але не бійтеся невеликих відхилень.
Які стандарти ДСТУ встановлюють кількість сторінок у дипломі?
Насправді, при написанні дипломної роботи, це питання має вас хвилювати найменше – методичні рекомендації кафедри вам зобов’язані дати у будь-якому випадку, на них і орієнтуйтесь. Нижче зазначимо лише найважливіші моменти.
Оформлення дипломної роботи має відповідати загальним вимогам до наукових робіт згідно з державним стандартом ДСТУ 3008-95 «Документація. Звіти в галузі науки та техніки. Структура та правила дизайну». Більш детально можете ознайомитись з ними тут: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/n0001217-96#Text.
Що стосується так званої бази, яка має бути добре знайома студенту ще з часів підготовки першої в його житті курсової, вона включає наступне:
- Мова дипломної роботи – державна, стиль – науковий, чіткий, без орфографічних та синтаксичних помилок, послідовність – логічна. Пряме листування у роботі матеріалів із літературних джерел неприпустиме без посилання на них (йдеться про правила академічної доброчесності).
- Дипломну роботу на захисті представляють у вигляді спеціально підготовленого рукопису у твердому переплетенні. Завершену та оформлену належним чином дипломну роботу обов’язково підписує автор на останній сторінці списку використаних джерел. Ось цей момент може відрізнятися, найчастіше роботи подають не в палітурці і без підпису, але якщо ви так зробите, про помилку вам ніхто не дорікне.
- Текст дипломної роботи набирають на комп’ютері через 1,5 міжрядкові інтервали (29-30 рядків на сторінці), друкують за допомогою принтера з одного боку аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм); шрифт текстового редактора Word Times New Roman, розмір 14 мм. Поля: ліворуч – 30 мм, праворуч – 15 мм, зверху та знизу – 20 мм. Шрифт друку має бути чітким, щільність тексту – однаковою.
- Помилки, описи та графічні неточності в друкованому тексті (в готовому варіанті) вже не виправляються.
Скільки сторінок рекомендується для дипломної роботи бакалавра?
Орієнтовний обсяг бакалаврської роботи варіюється від 40 до 60 сторінок. Слід зазначити, що у цю цифру входить як основна частина роботи, так і список літератури, додатки тощо. Якщо порівнювати бакалаврську роботу з магістерською, то вона зазвичай дещо менша, при цьому вимоги до академічної доброчесності, унікальності та оформлення ніхто не скасовував у будь-якому випадку. Що стосується обсягу, то він може бути меншим з тієї причини, що в бакалаврській глибина дослідження дещо менше ніж у магістерській, яка є свого роду кроком у наукову діяльність.
Бакалаврська робота виконується на 3-4 курсі навчання (залежно від спеціальності та ВНЗ) та є останнім кроком перед отриманням диплома бакалавра, який відкриває широкі перспективи для людини та якого достатньо, щоб почати будувати свою кар’єру. Для більшості спеціальностей продовжувати вчитися далі немає сенсу. Виняток становлять лише ті випадки, коли людина планує в майбутньому обіймати керівні посади на державній службі або ж розвиватись у науково-викладацькій сфері.
Очікувати високої оцінки за перевищення зазначеного в рекомендаціях обсягу, оскільки завдання дипломної роботи полягає у проведенні глибокого дослідження з заданої теми та досягненні мети, а не накидання інформації “аби було”.
Який обсяг має бути у дипломній роботі магістра?
Орієнтовний обсяг магістерської роботи варіюється від 70 до 100 сторінок. До магістерської роботи обов’язково додається третій практичний розділ (іноді також може бути четвертий розділ з рекомендаціями від студента щодо вдосконалення законодавства, розробки нової методики тощо). Також у 99% магістерські роботи містять програми (це можуть бути анкети та інші програми, які послужили основою для практичної частини).
Скільки сторінок слід написати у дипломній роботі випускника технікуму (коледжу, ПТУ)?
Перш ніж говорити про ВКР та обсяг робіт, слід прояснити один момент. Зараз багато хто плутає коледжі, які дають після випуску молодшого бакалавра, із середніми навчальними закладами (школами, іншими словами), які теж називаються коледжами на європейський манер, які дають атестат після випуску. У першому випадку питання написання ВКР буде актуальним і, оскільки закінчення коледжу чи професійного технічного училища передбачає отримання диплома молодшого бакалавра, вам слід орієнтуватися на ті цифри, які ми вказали у розділі про роботу бакалаврської вище. У другому випадку ВКР не виконується.
Що входить до загального обсягу дипломної роботи?
Отже, насамперед слід зазначити, що загальний обсяг дипломної роботи та основна частина дипломної роботи — це різні речі. До загального обсягу ВКР входять:
- Вступ. Його обсяг зазвичай містить 4-7 сторінок. Там прописується актуальність теми дослідження, об’єкт і предмет, методи тощо.
- Перший розділ ВКР, де зазвичай викладається теоретична база дослідження. Він варіюється в діапазоні 20-25% загального обсягу дипломної роботи.
- Другий розділ, у якому студент покликаний продемонструвати своє вміння використовувати обрані методи та певний методичний інструментарій на прикладі конкретного матеріалу, має бути в межах 35-40% загального обсягу дипломної роботи.
- Третій розділ. Найчастіше ця частина роботи має інтерпретаційний або рекомендаційний (залежно від спеціалізації), який за обсягом може становити до 25% від загального обсягу дипломної роботи.
- Висновки. На них треба виділяти приблизно 5 сторінок тексту.
Як збільшити обсяг дипломної роботи?
Додавати “воду” в текст заради обсягу – не варто. Цінність роботи не в кількості сторінок тексту, проте занадто скорочувати роботу і залишати тільки “сіль” не варто. Плюс мінус обсяг має бути витриманий. Так, серед способів, які можна використовуватиме збільшення обсягу дипломної роботи, можна назвати:
- Включення у роботу таблиць, графіків, діаграм тощо. Але важливо пам’ятати, що вони не повинні бути надто об’ємними, інакше їх треба за правилами виносити у додатки до дипломної роботи.
- Використання гарних мовних оборотів. Вони певною мірою є “водою” у тексті, проте додають йому особливої науковості, привабливості.
- Розширення сфери компіляції фактів. У першому розділі можна додати більше цитат (з цим проблем точно не буде), у другому – розглянути більше фактів, що досліджуються.
Написання дипломної роботи – непросте завдання, але впоратися з ним під силу кожному студенту. Просто комусь треба більше часу на написання, комусь – менше. Якщо ж завдання здасться непосильним або на нього просто немає часу, то ви завжди можете замовити написання дипломної роботи у спеціалістів нашої компанії.
- Що включає основна частина роботи?
До неї входять по суті розділи вашої роботи, без вступу, висновків, додатків тощо.
- Якщо обсяг роботи буде меншим, ніж встановлений у методичних рекомендаціях, то роботу не приймуть?
Дивлячись, наскільки критичним буде відхилення. Якщо різниця складатиме 5-6 сторінок навіть від нижньої межі, то швидше за все проблем не буде. Головне, щоб суть роботи було викладено коректно та правильно.
- Чи всі сторінки дипломної роботи нумеруються?
Ні, не нумерується титульний лист та анотація до диплома.