Обсяг дипломної роботи

Зміст

Ми не відкриємо Америки, якщо скажемо, що дипломна робота не може розміститися на п’яти аркушах. А хотілося б. Є стандарти, норми, вимоги до обсягу. Це нудно і найчастіше марно. Головне – ідея, концепт. Згодні?

Забудьте. На захисті вашу роботу зустрічатимуть за формою, а потім, якщо пощастить, докопаються до суті. Розмір має значення, як не крути – обсяг дипломної роботи повинен бути 60-90 аркушів. А тепер деталі.

Диплом бакалавра: скільки потрібно сторінок?

Бакалаврська робота – перша серйозна і найлегша з усіх наступних робіт. Але це не привід розслаблятися. Ви не помилитеся, якщо зможете вмістити свій диплом в 75 сторінок. Від чого залежить ця цифра?

 1. Спеціальність і дисципліна.
 2. Тема.
 3. Суть дослідження.
 4. Зазначення в методичних рекомендаціях.
 5. Політ творчої думки (куди ж без цього).

Таким чином, об’єм може коливатися в більшу або меншу сторону. Але краще не ризикувати з історичними мінімумами і не знижуватися нижче 60 сторінок. Тобто варіант, коли весь диплом помістився на 10 аркушів, а решта 60 займають програми з картинками – не підходить.

На всяк випадок нагадаємо, що вступ і висновок – по 2-3 сторінки, на всі дрібні структурні елементи по 1-2 сторінки, а все інше відводиться на основну частину.

Секретик багатьох студентів – взяти тему диплому з курсової. Ось, вважайте, половина (ну ладно) третина дослідження готова. Якщо, звичайно, ваш курсач не злили в Інтернет, і він вже втратив унікальність.

Який стандартний обсяг дипломної роботи?

ГОСТ не ставить рамок в цьому питанні. Але видихати рано. Є так звані загальноприйняті норми (із серії споконвіку) і стандарти конкретного Вузу, кафедри, викладача. Проти них не попреш. Значить, будемо підлаштовуватися – диплом адже потрібен…напевно.

Нехай орієнтовною цифрою буде 75-100 сторінок. 85-90 – оптимально. Але якщо є що писати, чому б і не розгорнути думку до соточки. Наведемо орієнтовний посторінковий розклад:

СтруктураСторінки (кількість)
Титульна сторінка1
Зміст1
Список використовуваних скорочень (якщо є)1-2
Вступ1-2
Теоретичний розділ + висновки до нього15-25 +1-2
Аналітичний розділ + висновки20-25 +1-2
Прикладний розділ + висновки до нього15-25 +2-4
Загальний висновок1-2
Бібліографічний список2-3
7-15

Хоча нас і не заганяють у жорсткі рамки – скажете ви. І будете праві. Адже передбачається, що диплом – це наукове дослідження (на секундочку!), а ви – творець теорії. Так хіба можна обмежувати політ фантазії?

Якщо гуманітаріям такий формат дуже навіть підходить (не всім і не завжди, але все ж), то технарі серйозно замислюються, як їм розтягнути сухі формули і вузькі терміни на 90 аркушів. А не треба цього робити. Точні науки мають свої переваги, і одним з них є менший обсяг диплома. Не 90, а 70-75. Вже легше.

Що з об’ємом у дипломних для магістрів?

Печаль. Порівняно з бакалавратом. Обсяг зростає прямо пропорційно рівню і складності. Оскільки вам до гучного статусу магістра права (економіки, філософії тощо – потрібне підкреслити) залишилося всього нічого, робота має відповідати. Диплом товстішає разом з вашою питомою вагою у цьому світі.

Отже, обсяг магістерської роботи повинен бути в межаї 90-120 аркушів. Це не може не засмучувати. Але з іншого боку, там, де 90, там і до 100 недалеко, а далі вже «гори трава».

Підсумкове слово завжди залишається за науковим керівником. Показуйте варіанти і схрещуйте пальці. А раптом він висловить своє захоплення і скаже, що саме ваш диплом маленький та молодецький. Ні? Тоді додумуйте, чим заповнити ще з десяток-другий сторінок.

Завжди пам’ятайте про необхідну унікальність дипломів – 85-90% і вище. Нічого не нагадує? Так, саме, кількість сторінок така ж.

Якщо обсягу не вистачає?

Не біда. Як казала моя бабуся: скелет є, м’ясо наростимо. Отже, чим же відгодовується диплом?

 1. Водою. Кажу, прям як фітнес тренер, постійно набридаючий зі своїм водним балансом. Але як не дивно, цей супер секрет як алегорія працює і з дипломами.

Водність тексту – поширений сео – термін. Але дипломи не проганяють дуже ретельно за показниками сео-аналізу, тому можна і схитрувати. А точніше надати сухому тексту деяку розбавленість. Ввідні слова, звороти, роз’яснення ні про що (але в міру!) додадуть вам пару-трійку сторінок.

 1. Елементами візуалізації. Якщо за змістом доречні таблиці, графіки та формули – вставляйте. Тут, звичайно, не можна перестаратися, але з миру по нитці – сторінки так і наберуться.
 2. Правильним оформленням. Ви пам’ятаєте про 14 шрифт, полуторний інтервал? Таке забувати не можна. А ще подивіться в методичній рекомендації вимоги до полів. Ну що, можна замість 1 см відступити 2? Скористайтеся цим шансом.

Якщо секретики-поради не допомагають, звертайтеся в компанію «Інформ-Сервіс» та забудьте про обсяг, зміст і оформлення. Вам залишається тільки захистити готову дипломну роботу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних