Анотацією є частина роботи, покликана відобразити суть усього дипломного проекту. Вона є скороченою характеристикою виконаної роботи і своєрідною підказкою того, що роботі все ж таки слід приділити належну увагу, і що в ній можна знайти. Анотація до дипломної роботи іноді виконується не лише українською, а й англійською мовою (іноземною мовою анотація має бути однаковою за змістом, а переклад – максимально точним). Так, щоб написати правильно анотацію до дипломної роботи, достатньо виконати і оформити правильно один текст, а після – виконати переклад і оформити також. А про всі інші нюанси читайте у нашій статті.
Що таке анотація?
Анотацією є коротка характеристика роботи, що містить перелік основних питань теми. По суті, це свого роду візитна картка ВКР, яка дозволяє всього за пару хвилин її прочитання отримати уявлення про основні положення дипломної роботи та сформульовані висновки.
Навіщо потрібна анотація?
Головною метою анотації є дача чіткого уявлення про суть дипломної роботи. Навіщо ви скажете? Все дуже просто. Після того, як ВКР буде захищена вона стане надбанням усієї наукової спільноти і виступатиме як достовірне джерело теоретичних та практичних знань. А щоб інші люди мали можливість швидко знайти її серед інших джерел, слід коректно і грамотно написати анотацію.
Які бувають анотації?
Якщо ми з вами трохи відвернемося безпосередньо від дипломної роботи та розглянемо детальніше анотації, то нам стане зрозуміло, що вони не всі однакові і їх можна класифікувати на такі види:
- Описова анотація – вона нас більшою мірою і цікавить, оскільки в ній визначаються основні деталі роботи і вона є досить короткою. Анотації такого типу також зустрічаються у наукових статтях та їх обсяг зазвичай варіюється в діапазоні до 1800 друкованих знаків;
- Інформативна. Така анотація також може мати місце у випадку, коли йдеться про дипломну роботу. Її обсяг у такому разі буде дещо більшим, ніж 1 сторінка;
- Розгорнута. Такий вид анотації зазвичай використовується при написанні кандидатських та докторських дисертацій.
Структура анотації
Так само, як і будь-яка інша частина дипломної роботи, анотація має власну структуру, якої слід дотримуватися при написанні. Розглянемо детально кожну частину тексту:
Дані про роботу та автора | Спочатку слід зазначити назву частини диплома, потім тему дослідження, потім автора. |
Структура дипломної роботи | Сформулювати цю частину можна так: «Дипломна робота включає введення, три розділи, висновки, список використаних джерел з 71 найменування та додатка. Загальний обсяг дипломної роботи становить 123 стор., на яких представлено 18 таблиць та 5 малюнків, 10 додатків». |
Основна частина | У цій частині роботи прописуються її ключові положення. Тут коротко визначаються основні моменти, що стосуються вступу, мети, переліку завдань дипломної роботи та її інших структурних елементів. |
Етапи написання анотації
Щоб анотація впоралася з поставленим перед нею завданням, слід добре знати всі деталі дипломної роботи, адже тільки так можна буде визначити всі найважливіші її положення та максимально лаконічно все викласти. Перш, ніж приступати до її написання, слід завершити повністю роботу над дипломною – так вам вдасться уникнути витрати часу на опрацювання помилок і виправлення.
Що потрібно знати про правила написання анотації?
Основні правила оформлення анотації та інших частин дипломної роботи викладено у методичних рекомендаціях кафедри з написання ВКР, на якій виконується робота. Серед них у тому числі й такі:
- текст друкується 14 шрифтом Times New Romans, інтервал – полуторний;
- для виділення ключових елементів слід використовувати жирний шрифт;
- визначаючи обсяг тексту слід орієнтуватися на 1 сторінку (іноді їх може бути 2);
- деякі види анотацій містять унизу перелік ключових слів. Вони пишуться курсивом. Перелік включає до 10 основних слів та термінів, за якими дипломну роботу можна буде знаходити у репозиторіях.
Вимоги щодо оформлення анотації
Щоб усе було виконано коректно, слід перш за все ознайомитися з методичними рекомендаціями, адже можуть бути певні нюанси. Щодо “стандартного” оформлення, ми вже сказали вище, але це ще не все. Слід зазначити ще й момент розміщення анотації у дипломній. У деяких випадках її розміщують одразу після титульної сторінки роботи, у деяких вона є заключною частиною роботи, а в деяких ВНЗ взагалі не вказана обов’язковість наявності такої частини роботи. Тому можливо вам взагалі вдасться заощадити час, і не доведеться вивчати премудрості оформлення цієї частини дипломної роботи.
Якщо анотацію все ж таки треба писати, то радимо не поспішати. Вона є своєрідною візитною карткою роботи і тому вона має бути максимально “красиво” з погляду стилістики викладу, тому ознайомтеся з прикладами її написання під час підготовки різних видів наукових праць.
Як уникнути помилок при написанні анотації?
Щоб у наукового керівника не було зауважень до анотації, слід продумувати буквально кожну букву. Щоб усе було правильно радимо пройтися таким ЧЕК-листом при перевірці цієї частини диплома перед його здаванням:
- Анотація оформлення відповідно до методичних рекомендацій кафедри (відступи, шрифти тощо).
- В ній не міститься граматичних та пунктуаційних помилок.
- Стилістично анотація викладена на високому академічному рівні (у ній немає скорочень, всі формулювання “красиві”).
- В анотації висвітлено найважливіші моменти, які стосуються роботи, а не просто визначено актуальність (це зустрічається досить часто, але не є правильним).
Важко? Можливо. Адже вам на 1 сторінці необхідно зробити вичавку з 60-100 сторінок тексту, і зробити це красиво. Якщо для вас це завдання занадто складне або просто ви не хочете вникати в суть, то у вас завжди є можливість зробити своє життя простіше і замовити дипломну роботу у нас. Ми із задоволенням підготуємо гідний текст дипломної, з якою на захисті вам буде не соромно. Завдяки тісній співпраці з авторами з різних міст ми пропонуємо на замовлення послуги з написання дипломних різних спеціальностей, серед яких історія, менеджмент, будівництво і не тільки.
- Чи має анотація до дипломної бути унікальною?
Так, адже ця частина роботи разом з іншими вирушає на перевірку і її перевірка впливатиме на підсумковий результат.
- У якій частині дипломної роботи має подаватися анотація?
Тут все залежить від вашого ВНЗ. Іноді її вставляють відразу після титульного аркуша, іноді наприкінці. Прописано цю вимогу в методичних рекомендаціях кафедри, на якій виконується робота.
- А може бути анотація більше одного листа?
Може, але краще занадто не захоплюватися написанням тексту і все ж таки орієнтуватися на цей обсяг.