Рецензія на дипломну роботу

Зміст

Для допуску до захисту випускної кваліфікаційної роботи потрібна рецензія. Оскільки ви не щодня пишете дипломи та випускаєтеся з університетів, цілком природно, що не зовсім розумієте, як виглядають рецензії та тим більше, як вони складаються. Давайте разом розберемося.

 

Що таке рецензія до дипломної роботи?

Рецензія – це документ із загальною характеристикою та оцінкою проведеного дослідження. Такий собі об’єктивний (хотілося б) погляд із боку, оцінка, аналіз компетентних осіб. Простіше кажучи – вердикт – гідна робота або набір безглуздих слів. Рецензія входить до обов’язкового переліку документів для допуску до захисту. Одного диплома, як ви знаєте, недостатньо.

Чи варто говорити, що рецензування має бути на користь автора і лише у позитивному ключі, інакше сенс захисту під загрозою і виникне проблема. Хоча і це не вирок, оскільки науковий керівник може мати зовсім іншу думку. Отже, шанси зростають. Але перший сценарій кращий.

 

Хто може стати рецензентом?

Рецензенти – це фахівці з вищою профільною освітою, які добре знаються на темі дослідження. Це загальна вимога. Але є ряд критеріїв, яким переважно повинні (принаймні теоретично) відповідати всі автори рецензій:

 1. Рецензент обіймає посаду керівника великої компанії чи підприємства, яке було місцем проходження переддипломної практики студента. Такий варіант допускається, тільки якщо практична частина диплома ґрунтується на даних, отриманих на цій практиці.
 2. Рецензент з профільним науковим ступенем. Зі зрозумілих причин думка таких фахівців цінується дуже високо. Шанс отримання хорошої оцінки від комісії підвищується.
 3. Рецензент – незалежна особа. Звичайно, він не може працювати на цій же кафедрі, бути родичем студента чи наукового керівника. Так забезпечується неупереджене ставлення. І якщо без автора рецензії з науковим ступенем чи керівною посадою можна «проскочити», то цей пункт є обов’язковим.

А тепер подивимось на запитання більш приземлено. Швидше за все, вам доведеться писати рецензію самостійно та віддавати її на підпис своєму керівнику практики – тобто керівнику підприємства. Цей сценарій найпоширеніший.

 

Яка структура у рецензії?

Структура рецензій однакова, незалежно від теми диплома та дисципліни. Є чотири головні блоки:

 1. Великий. У ньому вам потрібно вказати всі ідентифікуючі дані студента та роботи, тобто ПІБ, назва факультету, номер групи, тему диплома.
 2. Блок з актуальністю та головними посилами введення. Двох-трьох речень достатньо.
 3. Оцінка якості. Це найбільш значущий блок і об’ємний. У ньому прописується:
 • логіка викладу, пропорційність розділів і підрозділів, використання професійних термінів та елементів наочності – ілюстрацій, додатків;
 • характеристика першого розділу диплома щодо рівня науковості, грамотного формулювання думок, розкриття теоретичних аспектів;
 • оцінка якості та глибини проведеного аналізу з другого розділу, заключення про грамотність та правильність висновків;
 • переваги випускної кваліфікаційної роботи;
 • недоліки. Так, їх не треба боятися (але в міру!). Інакше ж, зовсім ідеальна оцінка рецензента дуже підозріла;
 • оцінка, наскільки реально використовувати на практиці рекомендації, напрацювання та пропозиції за наслідками проведеного дослідження.
 1. Заключний блок з даними автора рецензії: ПІБ, посада, підпис та печатка організації. А ще науковий ступінь рецензента – якщо є.

Звісно, ​​ці приклади – зразки. Ми зробили вибірку, щоб ви отримали загальне уявлення і змогли зорієнтуватися.

 

Як писати рецензію на дипломну роботу?

Головні козирі рецензента – стислість і змістовність. Як правило, на кожен блок достатньо одного абзацу в 3-5 речень. Обсяг рецензії залежить від виду роботи. Але однієї чи двох сторінок цілком достатньо.

Науковий стиль – обов’язковий. Грамотність – не обговорюється. А ще рецензія має бути тільки вашою, тобто ніякого плагіату зі схожою роботою

Від загальних фраз треба відійти. Комісія оцінить конкретику, сухі факти та аргументи. Тобто «хороша робота, автор молодець» – це ні про що. «Автор провів глибокий аналіз теорії фінансового права періоду 90-х років минулого століття, що розкрило тему …» – це вже конкретика.

Підсумуємо

Без рецензії диплом не допустять до захисту. Найчастіше цей документ пише сам студент, і просто віддає на підпис рецензенту – керівнику практики, авторитетному співробітнику не своєї кафедри, кандидату чи доктору наук у цьому ж профілі. Швидше їм не буде справи до змісту. Отже, ви повинні подбати, щоб рецензія була позитивною.

Не знаєте, як це зробити? Компанія «Інформ-Сервіс» підготує на замовлення рецензію до дипломної роботи та, якщо потрібно, напише ВКР з будь-якої теми «під ключ», разом із доповіддю, презентацією, відгуком. Від вас – тільки прочитати готовий матеріал та сміливо вирушити на захист. До речі, ми не кинемо вас на півдорозі і супроводжуємо до самого захисту, а ще гарантуємо безкоштовні доробки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних