Наскільки б гарно не була написана дипломна робота, не варто забувати про те, що до неї потрібно докласти рецензію. Без цих 2-3 аркушів роботу навряд чи приймуть до захисту. Не знаєте, що це таке та з чим його їдять? Тоді наша стаття буде корисною для вас.
Що таке рецензія на дипломну роботу?
Рецензією є короткий аналіз та оцінка поданої на кафедру дипломної роботи. Вона є окремим документом, що готується за підписом авторитетного фахівця. У рецензії висловлюється думка щодо характеристик роботи, її змісту, оформлення, дотримання вимог рівня академічності. І тут, напевно, у вас виникне питання: “А чому мене повинна цікавити рецензія, якщо пише її фахівець?” Він цілком логічний, але ж ви розумієте, що у зайнятої людини (яким буде ваш рецензент) часу швидше за все на це немає, і, щоб не отримати відмову, писати рецензію доведеться вам. Та ще й таку, щоб людина її точно підписала.
Хто може стати рецензентом?
Авторами рецензій можуть бути фахівці, які:
- мають вищу освіту за профілем обраної теми дослідження;
- не пов’язані трудовим договором з кафедрою, де виконується дипломна робота;
- ніяк не пов’язані з науковим керівником та самим автором дипломної роботи.
Бажано, щоби це був не просто фахівець, а ще й кандидат чи доктор наук.
Шукати собі рецензента, якщо кафедра відмовляється допомогти в тому – ще те завдання, тому радимо в разі чого звернути увагу на керівника підприємства, де ви проходили практику.
Структура рецензії
Щодо структури рецензії, то вона мало чим відрізняється від інших видів робіт, що зустрічаються у науковому середовищі. Розглянемо її детальніше.
Елемент |
Особливості написання |
|
1 | Назва | Тут все просто. Посеред аркуша зверху пишемо “Рецензія”, а далі наступні кілька рядків виглядають так: “на дипломну роботу (ПІБ автора) на тему (тема дослідження)” |
2 | Актуальність | У цьому пункті необхідно прописати чому тема є важливою для науки та практики. Тут насправді треба взяти за основу вступ роботи і переписати актуальність звідти іншими словами |
3 | Основна частина | У ній необхідно коротко проаналізувати всю роботу, які питання в ній порушувалися, чи було доведено чи спростовано гіпотезу тощо. Торкнутися треба і теоретичного розділу й практичної частини. На завершення необхідно вказати загальне враження від роботи та можливість її допуску до захисту. |
4 | Висновок | Включає дані про рецензента, його місце роботи, науковий ступінь, вчене звання та підпис. |
Як підготувати рецензію на дипломну роботу?
Щоб при написанні рецензії ні про що не забути, ми підготували для вас невеликий ЧЕК-лист, яким треба пройтися перш ніж бути впевненим у тому, що рецензія готова до її демонстрації рецензенту. У рецензії треба оцінити:
- Як автор дипломної роботи здійснив аналіз використаної літератури. Чи є вона актуальною, новою, релевантною темою дослідження.
- Як структуровано текст дипломної роботи (логічність, послідовність викладу).
- Чи є в роботі програми (таблиці, зображення, схеми) і чи правильно вони оформлені.
- Чи зміг автор показати високий рівень освоєння теорії та чи вдалося у нього за підсумком розробити практичні рекомендації для вирішення тієї чи іншої наукової проблеми.
- Чи правильно оформлено дипломну роботу студента (чи починаються розділи з нових сторінок, чи оформлена література відповідно до ДСТУ, чи на всі джерела зі списку літератури наприкінці роботи є посилання за текстом тощо).
Зазначимо, що співати дифірамби дипломній роботі не варто. Потрібно робити все максимально об’єктивно. Краще навіть навпаки включити абзац, у якому буде вказано недоліки. Але тут важливо грамотно подати їх. Можна включити щось на кшталт такого: «Важко не погодитися з позицією автора, проте його аргументація є недостатньою». Тобто якщо й вказувати на якісь недоліки роботи, то начебто натякаючи на те, що й так усе добре, але можна було б дипломну роботу все ж таки трохи покращити, щось у ній доопрацювати.
Приклади рецензій на ВКР
Щоб підготовка рецензії до дипломної роботи стала простішою для вас, радимо вивчити приклади.
Приклад 1
Приклад 2
Якщо підготовка рецензії до дипломної роботи не надихає вас, як, власне, і написання всієї ВКР, тоді радимо звернутися до нас. У нас ви можете замовити дипломну роботу з історії, соціології, філософії, юриспруденції та інших спеціальностей. Наша компанія співпрацює з багатьма авторами, які є кандидатами та докторами наук, тому за якість підготовленої праці ви можете не переживати. Вони знають, що таке правильно продумане введення, як сформулювати об’єкт і предмет дослідження, які методи слід використовувати для підготовки практичної частини роботи, як написати висновки тощо. Довіривши роботу нам ви точно не пошкодуєте.
При цьому цінова політика компанії відрізняється демократичністю, тому купити у нас диплом може дозволити собі кожен студент. Терміни виконання – теж на висоті, автори роблять все не те, що вчасно, а й намагаються віддати роботу замовнику раніше. А це важливо, адже так у вас буде більше часу на підготовку до захисту.
- Чи можна подати на кафедру роботу без рецензії?
Все залежить від кафедри, оскільки, по суті, рецензія — це не частина роботи і її справді має писати сам рецензент. Але цей момент краще уточнювати у ВНЗ, адже роздратувати наукового керівника – те, що вам напевно хочеться найменше.
- Чи може бути рецензія розписана більше?
Орієнтовно рецензія на диплом займає 2-2,5 аркуша, але за необхідності вона може бути й більшою, все залежить від стилю викладу її автора. Головне, щоб її було структуровано і в ній були відзначені всі моменти, які стосуються написаної дипломної роботи.
- Чи має рецензія бути унікальною?
Ні, до неї вимоги унікальності не пред’являються, тому в принципі за потреби можна щось запозичити. Головне, щоб це не просто скопійована рецензія, адже вона повинна стосуватися безпосередньо вашої роботи, її деталей