На відміну від таких частин диплома, як вступ, висновки, список використаних джерел, список скорочень у дипломній роботі, що виконується на останньому курсі, є її факультативним елементом. Він використовується в роботі по суті у виняткових випадках, коли у тексті часто зустрічаються абревіатури, скорочені слова, які можуть бути незрозумілі читачеві. Якщо правильно підійти до всього, грамотно оформити список, то це стане “плюсиком” під час перевірки роботи науковим керівником та членами комісії, адже так можна буде продемонструвати своє вміння розбиратися у специфічній термінології, оформлювати роботу за стандартом, не боячись при цьому складнощів оформлення. Як його скласти і яких помилок важливо уникнути читайте в нашій статті.
Перелік скорочень у дипломі: що це таке і навіщо він потрібен
Списком скорочень у ВКР є перелік пояснень умовних позначень, скорочень та абревіатур, які зустрічаються за текстом і не належать при цьому до загальноприйнятих та зрозумілих для всіх варіацій тих чи інших слів. Включати цей елемент у свою дипломну роботу слід тільки в тому випадку, якщо за текстом роботи буде зустрічатися більше 4 елементів, які потребують розшифровки та часто зустрічаються за текстом. Якщо їх не більше 4 або 4, то скорочення слід оформляти так: “При написанні випускної кваліфікаційної роботи (далі – ВКР) студенту слід обов’язково визначити предмет дослідження”. Якщо такі абревіатури можуть зустрічатися не часто, то сенсу в скорочення немає, в такому випадку можна навпаки заплутати читача.
Особливості використання скорочень у дипломній
Нижче ми розглянемо деякі правила оформлення скорочень за текстом дипломної роботи, а поки що списком наведемо деякі слова та їх скорочення відповідно до чинних стандартів. Цей перелік є імперативом та інших варіантів скорочень наведених слів не може.
Які скорочення недоцільно виділяти у списку?
У списку скорочень немає сенсу вказувати скорочення, які можуть зустрітися за текстом 1-2 рази. У такому разі краще відмовитися від скорочень. Мало того, що сенсу в цьому немає, то ще й тому, хто буде перевіряти роботу, доведеться непросто, адже треба буде повертатися до списку скорочень, щоб зрозуміти суть того чи іншого речення. Також зазначимо, що нижче ми наведемо деякі правила скорочень за текстом, проте використовувати всі з них сенсу немає, та й у дипломній роботі скорочення виглядатимуть непривабливо (винятки становлять лише величини та все такого плану).
Правила складання списку скорочень
Правила скорочень регламентовано ДСТУ 3582:2013. Зазначимо деякі положення цього Стандарту. Скороченню підлягають різні частини мови. При цьому воно визначається одне для всіх граматичних форм слова незалежно від роду, відмінка тощо (інакше це дуже б заплутало читача).
Для того, щоб скоротити слова застосовуються методи відсікання, стяжки або їх поєднання. Після скорочення шляхом відсікання кінцевої частини слова ставлять крапку. Приклади:
- адміністрація – адмін.
- державний – держ.
У разі скорочення методом стягування крапку наприкінці слова не ставлять. Найчастіше йдеться про одиниці виміру. Приклади:
- мільйон – млн
- гривня – грн
У деяких випадках скорочення методом стягування використовують дефіс. Останній покликаний замінити вилучені букви слова. Приклади:
- університет – ун-т
- бібліотека – б-ка
Незалежно від того, який метод скорочення використовується в слові, повинно залишатися не менше 2 літер. Якщо слово можна скорочувати відсіканням різної кількості букв, відсікають максимальну їх кількість, наприклад, слово “фундаментальний” треба скорочувати “фундам.”, а не “фундаментал.”, “фундамент.”.
Щоб унеможливити двозначність розуміння значення слова, потрібно застосовувати більш повну форму його скорочення.
Під час упорядкування списку слід використовувати алфавітний порядок. Якщо у дипломі є скорочення різними мовами, то на початку списку вказуються абревіатури українською мовою.
Помилки у формулюванні та написанні скорочень у дипломі
На перший погляд здається, що особливих складнощів при складанні списку бути не може, ну чи хоча б те, що це буде набагато простіше, ніж упоратися з усім іншим, визначенням предмета ВКР, формулюванням мети та завдань, написанням висновків тощо. Однак, студенти припускаються помилок при підготовці цієї частини роботи не менше. І найчастіше вони виглядають так:
- Складання списку, якщо в роботі використовується 4 і менше скорочень.
- Нехтування стандартами скорочень, про які йшлося вище.
- Надмірне використання скорочень тексту. Не забувайте, що ви все ж таки пишете дипломну роботу, і текст не повинен перетворюватися на конспект лекцій, який було ліньки законспектувати нормально.
- Порушення правил оформлення “Списку умовних позначень та скорочень” через призму методичних рекомендацій (використання неправильного шрифту, встановлення не тих полів тощо).
Як оформляється перелік скорочень у дипломній роботі?
Правильно скоротити слово – це ще половина “біди”. Потрібно ще правильно скласти сам список скорочень. І тут важливо пам’ятати про такі нюанси:
Назва цієї частини дипломної роботи | Перелік абревіатур та скорочень найчастіше називається «Список умовних позначень чи скорочень». Але тут можуть бути деякі варіації, тому краще уточнити цей момент або у наукового керівника або методичних рекомендаціях. |
Форматування тексту на сторінках цієї частини | • Спочатку йде скорочення з великої літери в лівій частині сторінки, точка, пробіл, дефіс і потім розшифровка.
• Назва та опис абревіатур вказується шрифтом Times New Roman, 14 кегль. • Назва цієї частини роботи пишеться аналогічно до вищезазначеного варіанту, тільки розмір шрифту буде 16. |
Спільність при складанні списку | До списку включаються всі скорочення та абревіатури, які були використані для написання ВКР. Загальновживані скорочення, зміст яких зрозумілий для всіх, до переліку не виносяться. |
Точність при складанні списку | Розшифровки зі списку ретельно перевіряються на точність та відповідність контексту представленої інформації. Тому після того, як підготуйте чорновий варіант, пробіжтеся очима по тексту і перевірте чи правильно все, і чи не можуть бути різночитання при ознайомленні з текстом дипломної роботи. |
Список скорочень у дипломі: приклад
Для кращого розуміння того, як має виглядати перелік скорочень, наведемо вам приклади з дипломної роботи.
Коли слід уникати застосування скорочень у дипломних роботах?
Відмовитись від скорочень слід у тому випадку, якщо ви бачите, що робота трохи не дотягує за обсягом (якщо вам трапилася складна тема, за якою особливо нічого не напишеш, а виходити із ситуації – треба). Так ви зможете трохи розтягнути текст і до того ж зовсім “законно”.
Як ви зрозуміли, оформлення списку скорочень – та ще завдання з зірочкою. Якщо ви не готові витрачати свій час на всі деталі і, в принципі, написання дипломної — це не для вас, тоді радимо замовити дипломну роботу у нас. Автори компанії із задоволенням підготують для вас якісну дипломну з будь-якої спеціальності, історії, філософії, юриспруденції, економіки, менеджменту, соціології, хімії, біології і не тільки.
З нами вам точно не доведеться вислуховувати зауваження від наукового керівника щодо неправильно визначеного предмета та об’єкта дослідження, некоректно оформленої практичної частини роботи, використання не тих методів роботи тощо. Адже наші автори є кандидатами та докторами наук, які знають усі нюанси підготовки робіт такого плану. Не вірите? Тоді залишайте заявку на сайті та переконайтесь у всьому особисто. Зазначимо, що ми можемо похвалитися не лише високою якістю підготовки тексту, а й доступними цінами.
При цьому всі виправлення (у межах обумовленого плану) входять у вартість роботи, яка була обумовлена на початку роботи. Якщо ваш науковий керівник вирішить внести коригування в план роботи тоді, коли вона вже буде готова, то ми теж не залишимо вас у біді. Після узгодження всіх моментів з менеджером ми неодмінно внесемо правки в роботу, єдине, що це буде виконано за додаткову плату.
- А що буде, якщо не складати список скорочень у роботі?
Нічого, адже ця частина роботи є факультативною. Єдиний момент про який важливо пам’ятати – це те, що немає списку – немає скорочень, а якщо вони будуть, тоді зауважень від наукового керівника уникнути точно не вийде.
- Скільки скорочень може бути у роботі?
Кількість ніяк не регламентована, проте, по суті, їх може бути стільки, скільки того вимагає робота.
- Чи можна обійтися без списку скорочень у дипломній?
Можна, ця частина є необов’язковою і тому без неї можна обійтися.
- На скільки сторінках може бути викладений список скорочень?
Обмежень за обсягом немає. Все залежить від того, яка у вас тема та предмет дослідження. Але загалом списки більше ніж на 2-3 сторінки трапляються дуже рідко.
- Чи варто включати “для солідності” більше пунктів цей розділ роботи?
Ні, варто вказувати лише те, що реально було використано на сторінках дослідження.