Десять хвилин часу, кілька запитань від членів комісії та захист дипломного дослідження позаду. При цьому так важливо все зробити правильно і висвітлити свою роботу в кращому світлі. Головне, що потрібно – грамотна та цікава промова на захист. Її потрібно готувати заздалегідь, ретельно репетирувати і тоді проблем не виникне.
Структура промови на захист
Будь-який публічний виступ у науковому середовищі – це озвучення доповіді. Промова на аудиторію завжди має складатися з трьох складових – преамбула, амбула, висновок. У випадку з підсумковою доповіддю на захист дипломної роботи слід дотримуватися такого таймінгу та розпорядку:
- 2 хвилини – вступ з відповідями на запитання, чому саме ця тема, у чому її актуальність та значимість, якою є перспективність;
- 6 хвилин – основна частина з викладом цілей та завдань, описом об’єкта та предмета, способами дослідження та досягнення цілей;
- 2 хвилини – висновок з підсумками та авторськими висновками, рекомендаціями та можливостями застосування результату на практиці.
Структура досить проста, але обов’язкова. Якщо мається на увазі презентація, робота зі слайдами та роздачею наочного матеріалу – інтервал за регламентом може бути збільшений до 15 хвилин. Але це максимум, довше якого ніхто не слухатиме студента.
Поради щодо написання промови на захист
Головна рекомендація – суворо дотримуватися змісту диплома. У підсумковій промові не повинно бути фактів, доводів та висновків, яким немає місця в основному дослідженні. Не буде зайвим використання таких порад:
- Ретельно вивчіть диплом. Якщо ви його писали самі – освіжіть у пам’яті всі нюанси.
- Зверніться до куратора з чорновим варіантом промови, і сміливо ставте питання, чи варто додавати ті чи інші тези.
- Підготуйте роздатковий матеріал та презентацію. Так аудиторії буде набагато легше та цікавіше сприймати викладене. Отже, кількість питань наприкінці суттєво зменшиться.
- Вичитуйте промову, промовляйте, репетируйте, у тому числі, намагаючись вкластися у відведений час. Все, що можна прибрати без втрати сенсу – забирайте.
- Тренуйтеся перед аудиторією. Якщо у вас немає постійного досвіду публічних виступів, простої репетиції перед дзеркалом може виявитися замало. На публіці часто спрацьовує страх, виникає розгубленість.
Корисною буде рекомендація щодо знеособлення промови. Від займенника “я” і “ми” треба йти. Правильно “У роботі досліджується …”, а не “Я досліджував …”. Промову потрібно завершувати на затвердженні та подяці. Чомусь останнім часом студенти думають, що риторичні чи навіть цілком предметні питання наприкінці доповіді є доречними. Ні. Це помилка.
Помилки у промові на захист
ТОП рейтинг помилок на захисті очолює проблема, яка стара як світ – безграмотність. Неправильна побудова речень, безлад, відсутність наукового стилю забарвлення, жаргонізми, застереження, неправильні наголоси, спотворення фактичних даних. Перераховувати можна довго, адже помилки бувають найрізноманітніші. І всі вони трапляються у дипломників.
Другий вид помилок – смислові. Промова на захист має бути не тільки «хороша собою», а й безпосередньо бути пов’язана з дослідженням, вторити йому та підкреслювати всі ключові висновки та тези. Це цілісний організм, не можна на захисті приписувати та прикрашати тим, чого немає в основному тексті.
Третя поширена помилка – надмірна балакучість. Все й одразу розповісти неможливо. Саме тому є чіткі часові обмеження. Небажано виходити за їхні рамки. Усі занудьгують і втомляться слухати. Це може призвести до того, що доповідач не зможе завершити заключну частину і не донесе головне.
Лайфхаки для промовців
Зустрічають по одязі. Тому строгість, респектабельність, стриманість кольору покажуть не тільки ваш добрий діловий смак, але й відповідальне ставлення, значущість того, що відбувається. Це безумовний бонус. Щоб монолог був нудним «бубнінням», можна скористатися простими прийомами:
- виступайте стоячи, з вирівняною спиною і злегка піднятим підборіддям – так голос буде чітким і йтиме в аудиторію;
- змінюйте тональність, темп і ритм голосу, сміливо варіюйте їм – адже це воно з переваг усного мовлення;
- не зачитуйте текст, а розмовляйте з аудиторією – підглядати можна, читати не можна;
- виберіть низьке та переконливе звучання, не розмовляйте надто голосно чи надто тихо;
- затримуйте погляд на слухачах на кілька секунд – так ви показуєте, що звертаєтесь до них та враховуєте їхню думку.
Добре складена та відрепетирувана промова на захист надає впевненості та фактично гарантує успіх. Головне – не мовчати. Забули тезу – ніхто цього не знає. Сміливо викладайте думки далі. Адже другого шансу може не бути. А якщо потрібно замовити дипломну роботу та промову на захист – звертайтесь до компанії «Інформ-Сервіс».