Промова на захист диплома – помилки та поради

Зміст

Десять хвилин часу, кілька запитань від членів комісії та захист дипломного дослідження позаду. При цьому так важливо все зробити правильно і висвітлити свою роботу в кращому світлі. Головне, що потрібно – грамотна та цікава промова на захист. Її потрібно готувати заздалегідь, ретельно репетирувати і тоді проблем не виникне.

 

Структура промови на захист

 

Будь-який публічний виступ у науковому середовищі – це озвучення доповіді. Промова на аудиторію завжди має складатися з трьох складових – преамбула, амбула, висновок. У випадку з підсумковою доповіддю на захист дипломної роботи слід дотримуватися такого таймінгу та розпорядку:

 • 2 хвилини – вступ з відповідями на запитання, чому саме ця тема, у чому її актуальність та значимість, якою є перспективність;
 • 6 хвилин – основна частина з викладом цілей та завдань, описом об’єкта та предмета, способами дослідження та досягнення цілей;
 • 2 хвилини – висновок з підсумками та авторськими висновками, рекомендаціями та можливостями застосування результату на практиці.

Структура досить проста, але обов’язкова. Якщо мається на увазі презентація, робота зі слайдами та роздачею наочного матеріалу – інтервал за регламентом може бути збільшений до 15 хвилин. Але це максимум, довше якого ніхто не слухатиме студента.

 

Поради щодо написання промови на захист

 

Головна рекомендація – суворо дотримуватися змісту диплома. У підсумковій промові не повинно бути фактів, доводів та висновків, яким немає місця в основному дослідженні. Не буде зайвим використання таких порад:

 1. Ретельно вивчіть диплом. Якщо ви його писали самі – освіжіть у пам’яті всі нюанси.
 2. Зверніться до куратора з чорновим варіантом промови, і сміливо ставте питання, чи варто додавати ті чи інші тези.
 3. Підготуйте роздатковий матеріал та презентацію. Так аудиторії буде набагато легше та цікавіше сприймати викладене. Отже, кількість питань наприкінці суттєво зменшиться.
 4. Вичитуйте промову, промовляйте, репетируйте, у тому числі, намагаючись вкластися у відведений час. Все, що можна прибрати без втрати сенсу – забирайте.
 5. Тренуйтеся перед аудиторією. Якщо у вас немає постійного досвіду публічних виступів, простої репетиції перед дзеркалом може виявитися замало. На публіці часто спрацьовує страх, виникає розгубленість.

Корисною буде рекомендація щодо знеособлення промови. Від займенника “я” і “ми” треба йти. Правильно “У роботі досліджується …”, а не “Я досліджував …”. Промову потрібно завершувати на затвердженні та подяці. Чомусь останнім часом студенти думають, що риторичні чи навіть цілком предметні питання наприкінці доповіді є доречними. Ні. Це помилка.

 

Помилки у промові на захист

 

ТОП рейтинг помилок на захисті очолює проблема, яка стара як світ – безграмотність. Неправильна побудова речень, безлад, відсутність наукового стилю забарвлення, жаргонізми, застереження, неправильні наголоси, спотворення фактичних даних. Перераховувати можна довго, адже помилки бувають найрізноманітніші. І всі вони трапляються у дипломників.

Другий вид помилок – смислові. Промова на захист має бути не тільки «хороша собою», а й безпосередньо бути пов’язана з дослідженням, вторити йому та підкреслювати всі ключові висновки та тези. Це цілісний організм, не можна на захисті приписувати та прикрашати тим, чого немає в основному тексті.

Третя поширена помилка – надмірна балакучість. Все й одразу розповісти неможливо. Саме тому є чіткі часові обмеження. Небажано виходити за їхні рамки. Усі занудьгують і втомляться слухати. Це може призвести до того, що доповідач не зможе завершити заключну частину і не донесе головне.

 

Лайфхакі для промовців

 

Зустрічають по одязі. Тому строгість, респектабельність, стриманість кольору покажуть не тільки ваш добрий діловий смак, але й відповідальне ставлення, значущість того, що відбувається. Це безумовний бонус. Щоб монолог був нудним «бубнінням», можна скористатися простими прийомами:

 • виступайте стоячи, з вирівняною спиною і злегка піднятим підборіддям – так голос буде чітким і йтиме в аудиторію;
 • змінюйте тональність, темп і ритм голосу, сміливо варіюйте їм – адже це воно з переваг усного мовлення;
 • не зачитуйте текст, а розмовляйте з аудиторією – підглядати можна, читати не можна;
 • виберіть низьке та переконливе звучання, не розмовляйте надто голосно чи надто тихо;
 • затримуйте погляд на слухачах на кілька секунд – так ви показуєте, що звертаєтесь до них та враховуєте їхню думку.

 

Добре складена та відрепетирувана промова на захист надає впевненості та фактично гарантує успіх. Головне – не мовчати. Забули тезу – ніхто цього не знає. Сміливо викладайте думки далі. Адже другого шансу може не бути. А якщо потрібно замовити дипломну роботу та промову на захист – звертайтесь до компанії «Інформ-Сервіс».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

  Залиште заявку

  Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних