Дипломна є випускною кваліфікаційною роботою, яка виконується в останньому семестрі навчання на бакалавраті та магістратурі. Вона подається письмово і покликана продемонструвати знання, навички та здатність до самостійного аналізу студента. Написання дипломної вимагає чимало часу та сил (воно пов’язане з необхідністю виконання цілого ряду завдань). Серед них: пошук літератури з теми дослідження, обробка великого масиву матеріалу, оформлення роботи відповідно ДСТУ і не тільки. Якщо вона не буде відповідати вимогам, що висуваються до неї, то її просто не приймуть, наслідком буде відрахування студента. Нюансів багато, але ми постараємося у цій статті розкрити більшість із них.
У чому полягає суть дипломної роботи?
Незалежно від того, в якому ВНЗ та на якій спеціальності ви навчаєтесь, дипломна вас все одно наздожене, адже вона є логічним завершенням процесу навчання. Суть дипломного дослідження полягає у демонстрації готовності студента приступити до роботи з відповідної спеціальності та приносити користь людям, державі, науці. Також вже сам текст повинен мати теоретичну та практичну цінність – у ньому мають підніматися важливі для суспільства питання та робитись спроби вирішити їх.
Дипломом називають і бакалаврську, і магістерську роботу. А ось категорія “дипломний проект” зустрічається більшою мірою в технічних ВНЗ (про це детальніше читайте далі).
Щоб дипломна була прийнята кафедрою та допущена до захисту, вона має відповідати низці вимог. Зазначимо деякі з них:
Не знаєш, з чого почати?
Звертайся по допомогу!
- дослідження має бути актуальним. Про це важливо пам’ятати тим, хто хоче запропонувати свою тему для написання, а не вибрати те, що пропонує кафедра;
- дипломна має бути унікальною та не містити плагіату в будь-якій його формі: необхідний показник унікальності міститься у методичних рекомендаціях кафедри (зазвичай він становить 50-70%, однак у кожному ВНЗ можуть бути встановлені свої вимоги). Плагіатом є не лише копіювання чужих статей тощо, але й видача чиїхось ідей за свої (використання перифразу та синонімайзерів не є “легальними” методами підвищення унікальності роботи);
- праця повинна мати практичну та теоретичну цінність. Вона не повинна бути компіляцією чужих ідей та думок і нагадувати реферат – у ній повинні переважати думки та ідеї автора, його позиція з тих чи інших питань;
- дипломна має бути правильно оформленою. Технічні моменти є однаковими для всіх видів робіт, а ось кількість сторінок та інші моменти варіюється, виходячи з того, бакалаврська це роботи або магістерська.
Що таке бакалаврська робота?
Бакалаврська виконується на 4 курсі навчання та є завершальним етапом навчання на першому ступені вищої освіти. Після її захисту студент може піти вчитися далі на магістратуру, або почати працювати. Для більшості професій цієї освіти достатньо. Магістратура потрібна лише тим, хто в майбутньому планує пов’язати своє життя з наукою або працювати викладачем.
Письмова праця має бути якісною – у ній має бути визначена актуальність теми дослідження, проаналізовано великий пласт літератури за темою і звичайно ж вона має бути унікальною та цінною для науки. Викладачі не чекатимуть тут надприродних відкриттів, проте щось нове студент повинен привнести в розкриття того чи іншого питання.
Якщо у ваших планах є вступ на магістратуру, то краще одразу обирати ту тему, яку вам буде цікаво досліджувати далі. Адже так вам не доведеться розпочинати все спочатку, у вас уже будуть певні напрацювання, ідеї тощо, коли час писати ВКР на магістратурі.
Що таке дипломний проект?
Поняття “дипломні роботи” використовують переважно у випадках, коли йдеться про написання ВКР для гуманітарних спеціальностей. Щодо “проектів”, то вони здебільшого застосовуються тоді, коли робота виконується у технічному ВНЗ. Дипломні дозволяють виразити себе більше у творчому розумінні, а ось проекти більш вимогливі щодо використання в них більш точних і конкретних даних. Але, знову ж таки, тема самої ВКР визначає вектор її написання, і для студента різниця в назві не має жодної ролі.
Те, що дипломний проект вимагає більшої конкретики, аж ніяк не означає, що при його написанні можна буде знехтувати вимогами до унікальності. Вимоги до ВКР у будь-якому випадку мають бути дотримані.
Чим дипломна робота відрізняється від бакалаврського та дипломного проекту?
Як ми вже зазначили, дипломною є випускна кваліфікаційна праця, яка виконується або після закінчення бакалаврату, або після закінчення магістратури. Бакалаврська та дипломний проект співвідносяться з поняттям “дипломна” робота, як приватне та ціле. Про співвідношення дипломної роботи бакалавра (бакалаврської) і магістерської – трохи пізніше, а поки що відзначимо деякі особливості дипломного проекту:
- написання проектів є прерогативою тих, хто навчається на технічних спеціальностях;
- зміст дипломного проекту передбачає розробку будь-якого практично значущого методу чи об’єкта, який може вирішити те чи інше завдання чи проблему;
- як програми можуть використовуватись пристрої, макети, стенди та різні фізичні предмети;
- у плані унікальності проекти менш “вибагливі” порівняно з дипломними роботами.
Дипломна робота бакалавра та магістра – у чому різниця?
На 4 курсі студенти пишуть бакалаврську дипломну роботу, а на 4-6 – готують магістерську дипломну роботу. Щодо критеріїв, то нижче в таблиці ми наведемо деякі з них.
Магістерська робота | Бакалаврська робота | ||
1. | Розмір | 80-100 сторінок | 50-70 сторінок |
2. | Кількість джерел | близько 100 | кількість не встановлюється, але краще, щоб їх було не менше 50 |
3. | Об’єкт дослідження | глибше вивчення питання протягом більш тривалого проміжку часу | передбачається поверхове вивчення матеріалу на сторінках дослідження |
4. | Рекомендаційна частина | повинна бути обов’язково | рекомендована до включення |
Навіщо студенти пишуть диплом?
Дипломна є завершальним етапом навчання, такою собі червоною лінією, яка підводить його межу – у роботі студент покликаний показати все те, чому він навчився за роки, проведені у ВНЗ – уміння шукати інформацію, аналізувати її, розуміти вимоги, які пред’являються до тих чи інших аспектів роботи, формулювати власні висновки і не тільки. Щодо формальностей, то без дипломної та її успішного захисту (зрозуміло, за умови того, що з рештою проблем немає), диплом людині не дадуть. Без нього влаштуватися працювати вийде навряд. Якщо це диплом бакалавра, тоді ситуація зовсім погана. Щодо диплома магістра, то він важливий для тих, хто хоче продовжити навчання в аспірантурі або планує розвиватися на держслужбі.
Написання ВКР – відносно складне завдання, особливо це стосується тих студентів, які не мають гарних навичок написання і не належать до відмінників, проте насправді воно під силу кожному. Питання в тому, скільки часу доведеться витратити на те, щоб довести її до пуття. Якщо часу катастрофічно не вистачає або просто не хочеться вникати в суть роботи, радимо звернутися до нас і замовити дипломну роботу. Ми гарантуємо бездоганну якість підготовленого письмового тексту та те, що з роботою від наших авторів під час захисту не виникне жодних проблем.
- Скільки часу потрібно на написання магістерської роботи спеціалісту компанії?
Все залежить від теми дослідження, вимог, які пред’являються ВНЗ до оформлення роботи та унікальності роботи та інших нюансів. Орієнтовно виконання роботи треба близько 2 тижнів.
- Яким має бути показник унікальності бакалаврської роботи?
Зазвичай ВНЗ прописують у методичних рекомендаціях необхідний показник від 50%. Але тут все залежить від ВНЗ, спеціальності та навіть теми (у деяких випадках викладачі готові піти назустріч студенту).
- Скільки джерел треба використати для написання бакалаврської роботи?
Кількість джерел зазвичай не вказують (хоча це може бути зазначено в методичних рекомендаціях, тут треба бути уважними). Негласні правила свідчать, що їх має бути не менше ніж 50.
- Якщо в роботі буде знайдено плагіат, якими можуть бути наслідки?
Зазвичай, після виявлення плагіату, студенту дається час на усунення недоліків (орієнтовно від тижня до трьох). Але слід розуміти, що це буде вже не дуже хорошим дзвіночком для наукового керівника і може стати причиною того, що репутація студента буде зіпсована. Таких ситуацій все ж таки краще уникати, особливо коли йдеться про магістерську роботу та студентів, які планують у майбутньому продовжити навчання в аспірантурі.
- На якому курсі пишуть дипломну роботу?
Написання дипломної – те, з чим студенти можуть зіткнутися кілька разів протягом свого навчання у ВНЗ, один раз на 4 курсі та другий – на 5 або 6 (тут все залежить від програми університету чи академії).