Від дипломної роботи багато в чому залежить доля «чарівної скоринки», яка така потрібна для просування кар’єрними сходами на державній службі. І тому при її написанні слід бути максимально уважними до деталей і в жодному разі нічого не проґавити. Це всім зрозуміло, але з року в рік студенти все одно роблять помилки, які стоять їм дорогоцінних балів на захисті, витрачених нервів, а то й зовсім втрачених років. Але, як ви знаєте, обізнаний — значить озброєний, тому після прочитання нашої статті ваші шанси на успіх буду на високому рівні.
Помилка 1. Вибір неактуальної теми
Запитайте: як таке взагалі можливе? Легко! Насамперед це може мати місце тоді, коли тему для дослідження ви запропонували самі. На очі могла потрапити стаття, яка видалася дуже цікавою чи може викладач на лекції розповів щось таке, що викликало інтерес і здалося чимось корисним, цікавим тощо. Ну чи ви згадали, що хтось із ваших знайомих писав роботу на ту чи іншу тему і хотіли трохи схитрувати у майбутньому (про це ми теж поговоримо сьогодні). Так чи інакше, щось спонукало вас до того, щоб виявити ініціативу та орієнтуватися не на запропоновані кафедрою варіанти тем, а запропонувати свою.
І якщо на цьому етапі науковий керівник не схотів сильно вникати в нюанси і вчасно не зупинив вас, то в майбутньому проблем не уникнути. Адже тема, яка не є цікавою для науки і практики, по суті не потребує розробки. Який сенс у тому, щоб витрачає час, сили та папір? Під час детального вивчення це стане очевидним.
Аналогічна ситуація може бути у випадку, якщо ви вибрали тему зі списку. Адже обираючи тему із запропонованих кафедрою, ви можете і не здогадуватися, що викладачі поставилися до своєї роботи недобросовісно і не переглянули список перед затвердженням. У будь-якому випадку впадати у відчай не варто, адже навіть якщо тема неактуальна, то це зовсім не означає, що її не вийде розкрити і робота приречена. Просто в такому разі з написанням доведеться повозитись довше.
Помилка 2. Плагіат у роботі
Академічна доброчесність – те, чому сьогодні приділяється чимало уваги і те, що є, по суті, основою будь-якої студентської роботи. Копіювання чужого тексту без посилання на автора, перефразування чужих думок щодо того чи іншого явища та видача їх за свої — це форми плагіату і жодна з них не дозволена. Робота студента повинна являти собою самостійне завершене дослідження, а не бути компіляцією чужих ідей та думок, та ще й їхньою видачею за свої. При цьому вона, безумовно, має базуватись на авторитетних джерелах.
Плагіат також поганий, як і зловживання цитатами. Робота, в якій суцільним потоком будуть йти посилання, теж особливої цінності не матиме. У всьому важливо дотримуватися балансу.
Помилка 3. Відсутність важливих структурних елементів
Під час підготовки дипломної роботи слід пам’ятати про те, що є певні вимоги до структури роботи, і навіть ряд елементів, про які важливо пам’ятати. Так, у дипломній роботі має бути титульний лист, анотація (у деяких випадках вона може бути відсутнім), зміст, вступ (у ньому прописуються об’єкт і предмет дослідження, його мета та завдання, структура роботи, методологія), основна частина (до неї входить теоретична та практична складові), висновки, список використаних джерел, додатки (включаються в роботу не завжди). Якщо якийсь із цих елементів ВКР буде забутий, то науковий керівник неодмінно поверне працю на доопрацювання.
Помилка 4. Неправильне оформлення роботи
Продумані ідеї, наявність посилань на використані під час написання роботи джерела та наявність всіх елементів тексту — це ще далеко не все. Важливо також подбати, щоб робота була оформлена правильно. Вимоги до оформлення ви можете знайти у методичних рекомендаціях кафедри, на якій виконується робота. Вони можуть дещо відрізнятися в різних ВНЗ, але є й деякі моменти, які однакові для всіх:
- шрифт 14, Times New Roman;
- інтервал 1,5;
- відсутність додаткових відступів між абзацами;
- оформлення списку літератури відповідно до ДСТУ 8302:2015;
- чорний колір шрифту;
- друк роботи на аркушах А4.
До правильного оформлення можемо віднести також і дотримання рекомендацій щодо обсягу кожної частини роботи.
Помилка 5. Нехтування граматичними та стилістичними нормами
Дипломна робота покликана продемонструвати те, чому студент навчився за роки, проведені у ВНЗ. Тому окрему увагу слід приділити таким пунктам, як граматична та стилістична коректність. Адже ви не хочете, щоб під час прочитання роботи науковий керівник не обмірковував логічність зроблених висновків чи цікаві положення гіпотези, а відволікався на неправильне використання пунктуації, граматичні помилки тощо?
Акуратність викладу, точність подачі матеріалу як візуально роблять текст приємнішим до сприйняття й полегшують читання. Неправильне використання часів, неправильні артиклі, прийменники тощо. можуть спотворити зміст, призвести до труднощів у розумінні матеріалу. Не варто також забувати і про те, що дипломна робота — це про формальний стиль, красиві формулювання (за дуже складними їх не варто робити).
Щоб про вашу роботу могли сказати, що вона написана на високому академічному рівні, радимо не полінуватися і сформувати у себе почуття нагляду шляхом ознайомлення з різними науковими статтями. У вчених ви можете запозичити деякі формулювання, стійкі вирази тощо.
Помилка 6. План не відповідає змісту роботи
Перш ніж розпочинати підготовку дипломної роботи необхідно написати план. Багато хто вважає, що без нього можна обійтися, але така думка є помилковою. Адже так є ризик уникнути теми і витратити час на написання тесту, який згодом доведеться викинути з роботи. План краще продумати з керівником чи затвердити в нього. Так ви, напевно, будете впевнені в тому, що вектор роботи обраний правильно. Але наявність хорошого плану — це ще далеко не все, про що важливо подбати.
Важливо, щоб план і те, що буде викладено на сторінках роботи, збігалося. Не варто намагатися обдурити наукового керівника, набиваючи обсяг інформації, яка не стосується суті. Не помітити таку хитрість неможливо і роботу все одно доведеться переробляти.
Помилка 7. Поверхневе вивчення теми
Давайте будемо відвертими, там де можна профілонити, кожен із нас це з радістю зробить. І коли йдеться про написання дипломної жодних винятків немає. Але тут краще цього не робити. При написанні дипломної слід витратити на це всі сили та час, максимально опрацювати обрану тему, заглибитись у всі деталі. Адже виконана робота має принести користь науці та/або практиці. Сформульовані висновки мають містити наукову новизну. Якщо вивчити тему лише поверхово, то користі від роботи буде, як ви здогадуєтеся, мало. Адже по суті вона міститиме лише загальні положення, які не вирішуватимуть якоїсь проблеми тощо. Таке ще можна пробачити під час написання курсової, але ніяк не дипломної, яка є «фінальним акордом» перед випуском.
Як ви зрозуміли, написання дипломної роботи – завдання досить складне. Звичайно, вона «по зубах» кожному студенту, питання лише в тому, скільки часу треба буде витратити для того, щоб надати на кафедру гідний результат, який дозволить претендувати на високу оцінку на захисті. Якщо вам не хочеться витратити пару тижнів свого життя (а то й більше), тоді пропонуємо замовити дипломну роботу у наших авторів. З ними у рецензії до роботи вам точно не «світять» зауваження у вигляді звинувачення у плагіаті, нарікання на неправильно визначену мету та сформульовані завдання дослідження, необґрунтовані висновки тощо. Наш авторський колектив цінує свою репутацію та репутацію наших замовників, тому всі роботи виконуються на висоті. Щоб переконатися в цьому особисто, залишайте заявку на сайті або по телефону.
- Що буде, якщо в дипломній роботі буде виявлено плагіат?
У такому разі дипломну роботу повернуть на доопрацювання і лише після усунення всіх недоліків допустять до захисту. Це щодо офіційної частини. Крім цього, ваша репутація постраждає і ви викличете у членів комісії «більший інтерес» порівняно зі своїми колегами.
- Яким має бути показник унікальності роботи, щоб її допустили до захисту?
Тут все індивідуально, цей момент вам краще уточнити у вашому ВНЗ. Зазвичай до захисту допускають роботи, унікальні на 60-70% (все залежить від спеціальності та теми дослідження).
- Неправильне оформлення роботи може спричинити повернення роботи на доопрацювання?
Так, адже це важливо не менше, ніж зміст усіх частин диплома. Мало того, що є певні стандарти, то це ще й виглядає красиво, коли все рівно, одноманітно.