Поширені помилки у дипломній роботі

Зміст

 

Одним із найвідповідальніших моментів у житті кожного студента є захист дипломної роботи. Цьому урочистому моменту передує довгий процес написання праці. Він включає збір та аналіз величезної кількості різних джерел, збирання практичного матеріалу та вивчення методичних рекомендацій з написання диплома. Незважаючи на те, що сьогодні студент має величезний арсенал інструментів, які сприяють тому, щоб дипломна робота була виконана на високому академічному рівні і при цьому студент не мучився від головного болю, помилки практично неминучі. У нашій статті ми розглянемо 10 помилок, які роблять студенти під час написання дипломної роботи.

Звичайно, уникнути помилок практично неможливо, але краще набивати шишки на досвіді інших. Бо таке “навчання” може дуже дорого обійтися випускнику.

Помилка 1. Невдалий вибір теми дослідження

Тема, яку планується розкрити у дипломній роботі, має бути актуальною, а результати проведеного дослідження повинні мати практичну та теоретичну цінність. Якщо вибрати дуже широку тему, яка вже розкривалася в багатьох джерелах, то є ризик того, що вигадати щось нове не вийде. Якщо ж вибрати вузьку тему, яка хоч і буде актуальною, але буде надто маловивченою, тобто ризик не досягти поставленої мети через відсутність базових авторитетних джерел. Відповідно, тема має бути не лише актуальною, а й потенційно розкритою.

 

Помилка 2. Нехтування складанням плану на початковому етапі

План є своєрідним коротким резюме дипломної роботи. Без складання докладного плану неможливо добре написати роботу, адже є ризик відійти від теми дослідження і відволіктися на інші питання в процесі наукових досліджень. Всю інформацію в голові утримати просто неможливо, і тому вектор вивчення може легко збитися. Саме тому важливо на початку шляху скласти чіткий план роботи. Для цього найкраще порадитись з науковим керівником чи викладачами кафедри, на якій відбуватиметься захист. Неправильний поділ на структурні одиниці диплома (розділи та підрозділи) може призвести до того, що про послідовність викладу при розкритті теми можна буде забути.

 

Помилка 3. Нелогічність викладу

У теоретичній частині дипломної роботи не можна допускати безладних, хоч і правильних і грамотних тез. Дуже важливо, щоб усе було послідовно, й у роботі сформульовані думки викладені логічно і послідовно. Не варто накидати в текст все підряд, що є на тему, думаючи лише про обсяг роботи. Найголовніше, щоб у процесі дослідження було досягнуто мети, заявленої у вступі. Надмірна увага другорядним питанням або розкриття важливих питань, що не мають відношення до об’єкта дослідження, тільки відволікатимуть і заважатимуть досягненню мети.

Тут також слід зазначити, що теоретична частина роботи повинна підводити до практичної частини, а не бути відокремленою від неї.

 

Помилка 4.Одинаковість поставлених цілей та завдань

Варто чітко розмежовувати поняття “мета роботи” та “завдання дослідження”. Ціль – те, чого ми хочемо досягти і заради чого автор спочатку взявся саме за це наукове дослідження. Завдання – це насправді той алгоритм дій, що призводить до досягнення мети. Важливо, щоб завдання виконувалися послідовно і так само послідовно викладалися в розділах роботи. Ну і не варто забувати про те, що висновки повинні корелювати з цілями та завданнями дослідження.

 

Помилка 5. Зловживання цитатами та неправильне їх використання

Жодна науково – дослідницька робота не може обійтися без застосування цитат вчених, які вже проводили дослідження в тому чи іншому напрямку. Вочевидь, що студент неспроможний ґрунтуватися під час написання роботи лише на власних аргументах з того чи іншого питання, на формування суб’єктивного думки потрібна основа. Саме нею і є роботи авторитетних дослідників. Цитування має бути повним, забороняється внесення корективів та підтасовування фактів у будь-якому вигляді. Але, крім того, що цитати мають бути, і вони повинні відповідати дійсності, а не бути висмикнутими з контексту, їх ще й не повинно бути надто багато. Адже в такому разі, унікальність роботи буде дуже мала і замість суб’єктивної думки автора, сформованої на основі інших джерел, ми отримаємо компіляцію думок різних учених. У такому разі говорити про наукову цінність роботи точно не вийде.

 

Помилка 6. Неправильне використання джерел

Іноді студенти забувають про те, що треба не просто написати роботу та “добити” потрібну кількість сторінок тексту, а й справді провести власне дослідження, яке матиме значення для науки. І тому дуже часто вони використовують старі джерела, які вже мільйон разів зустрічалися в інших роботах та аналізувалися у чужих статтях, монографіях тощо.

Намагайтеся використовувати джерела, яким не більше 5 років, та які є актуальними. Оформляти джерела необхідно відповідно до чинних стандартів.

Кількість джерел, які потрібно використовувати для написання диплома, може відрізнятися залежно від кафедри та ВНЗ. Зазвичай їх має бути не менше ніж 50 найменувань.

 

Помилка 7. Неправильно вибраний стиль

Дипломна робота це – науково-дослідна праця, яка сама по собі передбачає використання наукового стилю, тут не прийнятне емоційне забарвлення. Студенти дуже часто забувають про це, і крім яскраво-вираженої критики будь-яких наукових позицій, можуть використовувати формулювання “Я вважаю …”, “Я думаю …”, “На мою думку …” тощо. У наукових працях таке є неприпустимим.

 

Помилка 8. Високий рівень плагіату у роботі

Часто студенти намагаються полегшити навчання, у тому числі й у написанні дипломної роботи. Але якщо ще років 10 тому запозичення шматків тексту чужого авторства могло “проканати”, то сьогодні студентам щастить значно менше. Усі роботи перевіряються на унікальність та плагіат. На всі запозичення обов’язково повинні бути виноски, а якісь елементи статей, якщо й були взяті за основу – переписані своїми словами. Якщо цього не зробити – роботу точно повернуть на доопрацювання. Те саме стосується і великої кількості цитат. Вони плагіатом не рахуватимуться, але пряме цитування знизить унікальність і роботу теж не допустять до захисту.

Використання синонімайзерів та інших хитрощів – минуле століття. Сучасні програми легко розпізнають ці хитрощі.

Помилка 9. Неправильне оформлення

Сюди потрапляє багато моментів, які важливо врахувати, серед яких: шрифт, інтервал між рядками, дотримання структури роботи, нумерація сторінок арабськими цифрами, наскрізна нумерація таблиць, формул тощо. Всі ці нюанси можна дізнатися з методичних рекомендацій, тому нехтувати ними не варто.

 

Помилка 10. Самовпевненість

Якщо у вас немає часу писати самостійно дипломну роботу або ви сумніваєтеся у своїх силах, то в даному випадку краще заздалегідь звернутися за допомогою до фахівців. Вони швидко та якісно виконають свою роботу, дотримуючись усіх вимог ВНЗ, в якому проходитиме захист. У компанії «Інформ Сервіс» можна замовити магістерську роботу, дипломну та бакалаврську для всіх ВНЗ України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

    Залиште заявку

    Натискаючи кнопку "Відправити", я даю згоду на обробку персональних даних